راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

سه سال انتظار در صف دریافت کارت ملی هوشمند /  به‌زودی پرونده صدور کارت ملی هوشمند بسته می‌شود

با وجود اقدامات انجام‌شده از سوی سازمان ثبت‌ احوال جهت تسریع در صدور و توزیع کارت ملی هوشمند، بسیاری از هموطنان بیش از سه سال است که در انتظار دریافت کارت‌ ملی هوشمند خود قرار دارند.

به گزارش تسنیم، پروژه صدور کارت ملی هوشمند از مهرماه 91 از سوی سازمان ثبت‌ احوال کلید خورد و سازمان ماهانه دو میلیون و 500 هزار کارت ملی صادر می‌کرد و در اختیار متقاضیان قرار می‌داد. سازمان ثبت‌ احوال کشور امیدوار بود در یک بازه زمانی مشخص، کارت‌های ملی را صادر کند و در اختیار متقاضیان قرار دهد.

در ادامه با اعمال تحریم‌ها، مشکل جدی در فرایند تهیه کارت خام مورد نیاز کارت‌های ملی هوشمند ایجاد شد؛ چراکه به‌دلیل عدم امکان تهیه و تأمین پلی‌کربنات از چهار کشور عمده تولیدکننده کارت خام در دنیا، عملاً تهیه کارت خام میسر نبود و درنهایت این مسئله تأثیر خود را از اسفند 1396 در فرایند صدور کارت ملی هوشمند نشان داد و ثبت‌ احوال را در صدور کارت‌های متقاضیان با مشکل جدی روبه‌رو کرد.

سازمان ثبت‌ احوال در آن مقطع تصمیم گرفت کارت خام مورد نیاز خود را از طریق چاپخانه‌ دولتی تأمین کند و از ابتدای سال 1397 همکاری با شرکت‌های ایرانی درباره طراحی بدنه کارت‌ها آغاز شد و درنهایت نمونه‌ای که توانست استانداردهای فنی لازم را کسب کند، برای تولید به چاپخانه دولتی معرفی شد.

اما این همکاری نیز نتوانست گره صدور کارت‌های ملی هوشمند را باز کند و در ادامه، صدور کارت ملی هوشمند از دو میلیون و 500 هزار کارت در ماه به 50 هزار کارت در ماه رسید و این فرایند تا پایان دولت روحانی ادامه داشت.

با آغاز به کار دولت سیزدهم تلاش‌های بسیاری برای تسریع در صدور کارت‌های ملی هوشمند انجام شد، اما همچنان تعداد قابل‌توجهی از هموطنان بیش از سه سال است که کارت ملی هوشمند خود را دریافت نکرده‌اند و همچنان در انتظار هستند.

برگه‌ها و رسیدهایی که پیش از این از سوی سازمان ثبت‌ احوال برای ثبت‌نام‌کنندگان کارت ملی هوشمند صادر شده، به دلیل طولانی‌شدن فرایند صدور کارت از بین رفته است و این افراد برای پیگیری امور اداری و بانکی با مشکلاتی روبه‌رو شده‌اند.

به گفته هاشمی کارگر، رئیس سازمان ثبت‌ احوال کشور، به‌زودی پرونده صدور کارت ملی هوشمند بسته خواهد شد و انتظار می‌رود افرادی که بیش از سه سال است در نوبت دریافت کارت ملی خود هستند در اولویت سازمان قرار گیرند.

منبع تسنیم

دیدگاه‌ها بسته شده است.

حامیان راه پرداخت