راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

سوم ژانویه، روز تاریخی خلق بیت‌کوین و تحول در دنیای تبادلات مالی

سوم ژانویه 2009 مصادف با سیزدهم دی 1387، Genesis Block یا اولین بلوک زنجیره‌ بلوکی بیت‌کوین توسط ساتوشی ناکاموتو، خالق نخستین ارز دیجیتال جهان یعنی بیت‌کوین استخراج شد. این تولد رسمی بلاکچین بیت‌کوین بود.

بلوک اولیه که به آن بلوک صفر هم گفته می‌شود، اولین بلوکی است که بلوک‌های بعدی به آن اضافه می‌شوند و در زنجیره بلوک، یک مورد خاص است که به بلوک قبلی ارجاع نمی‌شود. پاداش این بلوک ۵۰ بیت‌کوین بود که برای همیشه خرج‌نشدنی است و هیچ تراکنشی در خود ندارد.

خلق نخستین بلاک بیت‌کوین، عنوان مقاله‌ای بود که سوم ژانویه در روزنامه تایمز منتشر شد. نخستین ارز دیجیتال جهان یعنی بیت‌کوین در مدت کوتاهی توانست دنیای تبادلات مالی را متحول کند.

ناکاموتو پیش از این در وایت‌پیپر بیت‌کوین نوشته بود: «یک نسخه همتابه‌همتا از پول الکترونیکی که پرداخت‌های آنلاین ‌را بدون اینکه نیاز به طرف سوم معتمد باشد، انجام می‌دهد.» منظور از طرف سوم معتمد همان بانک‌ها و موسسات مالی هستند.

او توضیح می‌دهد که امضاهای الکترونیکی بخشی از راه‌حل برای تبادل همتا‌به‌همتا هستند. هر کوین، یک رشته از امضاهای دیجیتالی است و صاحب کوین، با کلید خصوصی خود، کوین را به نفر بعدی منتقل می‌کند و گیرنده، تمام اطلاعات را به همراه کوین دریافت می‌کند. صحت تراکنش‌ها از طریق بررسی امضاهای دیجیتال صاحبان قبلی کوین بررسی می‌شود.

تأیید امضاها و تراکنش‌ها را ماینرها یا گره‌های شبکه  انجام می‌دهند و در ازای تأیید تراکنش‌ها کوین دریافت می‌کنند. درواقع در این سیستم، یک پول دیجیتال، به جای انتقال از طریق بانک، با تأیید نودها و کاربران شبکه‌ای که پول دیجیتال در آن در چرخش است، منتقل می‌شود و این نودها هستند که کارمزد تأیید انتقال را دریافت می‌کنند نه بانک‌های متمرکز.

در تعریفی ساده، بیت‌کوین واحد پولی است که با وعده رهایی از سیستم‌های دست‌وپاگیر و گاه بحران‌ساز متمرکز مالی متولد شده است. شاید ساده‌ترین تعریف از بیت‌کوین، تشریح آن به‌عنوان یک واحد پول رمزنگاری‌شده و مجازی باشد که از امنیت بالایی برخوردار است.

دلیل امنیت بالای بیت‌کوین و پول‌های رمزنگاری‌شده، کنترل آن نه توسط سیستم های متمرکز؛ بلکه توسط مجموعه کاربران و فعالان این حوزه است. همه، از کسانی که یک تراکنش رمزارزی انجام می‌دهند تا ماینرها، به‌نوعی در کنترل این شبکه و تأیید تراکنش‌ها نقش دارند و با توجه به شفافیت و دسترسی عمومی به دیتاها، هیچ‌کس نمی‌تواند خللی در شبکه ایجاد کند.

سهولت انتقال بیت‌کوین از شخصی به شخص دیگر در بعد جهانی، مهمترین نکته‌ای است که در مورد بیت‌کوین به ذهن می‌رسد؛ چراکه با استفاده از بیت‌کوین می‌توان مبلغ دلخواه خود را تنها در چند دقیقه، فارغ از نزدیک یا دور بودن شخص مورد نظر، به حساب او واریز کرد و شاید بتوان گفت با خلق بیت‌کوین، جهان حرکتی بزرگ را به سمت کنار گذاشتن نظام پولی کنونی که مبتنی بر سیستم‌های متمرکز و عموماً دولتی است، آغاز کرد.

پس از ثبت نخستین بلوک شبکه بیت‌کوین، بلوک‌های بعدی اطلاعات خود را به‌طور زنجیره‌ای به بلوک‌های بعد از خود منتقل می‌کنند و این زنجیره اطلاعات، بالاترین ضریب امنیت را در میان سیستم‌های مالی جهان دارد.

بیت‌کوین نه صرفاً یک سیستم مالی غیرمتمرکز، بلکه به‌عنوان یک دارایی سرمایه‌ای شناخته می‌شود و با گذشت 14 سال از خلق بیت‌کوین که در ابتدا صفر دلار ارزش داشت و در سال 2010 با تأسیس نخستین صرافی ارز دیجیتال جهان، به ارزش 0.003 دلار رسید، حالا میلیون ها کاربر و سرمایه‌گذار دارد.

ارزش بیت‌کوین در این سال‌ها نوسانات زیادی داشته، اما همواره روند قیمتی آن صعودی بوده است. بیت‌کوین که سال گذشته قیمت 68 هزار دلار را نیز به خود دید، حالا در محدوده قیمتی 17 هزار دلار معامله می‌شود.

تصور کاربران در سراسر جهان از قیمت پادشاه ارزهای دیجیتال در سال 2023 چیست؟ آیا این ارز دیجیتال می‌تواند بار دیگر رکورد قیمتی جدیدی را در سال جدید میلادی ثبت کند؟ نظرات متفاوتی در این زمینه وجود دارد و برخی معتقدند در سال 2023 و 2024 شاهد روندی صعودی در بازار رمزارزها خواهیم بود.

در حال حاضر کاربران ایرانی برای خریدوفروش بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال که پس از بیت‌کوین خلق شدند، می‌توانند از صرافی نوبیتکس که از سال 1396 به‌عنوان صرافی ارز دیجیتال ایرانی شروع به کار کرده، استفاده کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت