راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

رئیس سازمان ثبت‌ احوال کشور خبر داد / صدور  بیش از هشت میلیون کارت ملی هوشمند

رئیس سازمان ثبت‌ احوال کشور از تحویل بیش از هشت میلیون از 10 میلیون کارت ملی هوشمند معوق به شهروندان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان ثبت‌ احوال کشور، هاشم کارگر، رئیس سازمان ثبت‌ احوال کشور در مراسم گرامیداشت روز ملی ثبت‌ احوال و رونمایی از پایگاه اطلاعات خانوار و طرح‌های هویتی کشور، ضمن تبریک روز ملی ثبت‌ احوال گفت: «بیش از یک قرن از عمر این سازمان می‌گذرد و میراثی است که به ما رسیده و ارائه خدمات آن همچنان ادامه دارد.»

هاشم کارگر در این مراسم گفت: «مردم ایران در طول این سال‌ها از خدمات این سازمان بهره‌مند بودند و هر کس که هویت ایرانی دارد و به دنیا می‌آید، این سازمان مدارک هویتی را به وی ارائه می‌کند. دستگاه‌های حاکمیتی و حتی بخش خصوصی هنگامی که می‌خواهند خدماتی ارائه دهند، بر اساس مدارک هویتی که ثبت‌ احوال می‌دهد خدمات خود را ارائه می‌دهند. ثبت‌ احوال جنس خدماتی داشته و خواهد داشت، اما در تلاش است تأثیرگذاری بیشتری در موضوعات تصمیم‌ساز و برنامه‌های اصلی کشور داشته باشد.»

او ادامه داد: «باید از پایگاه‌های اطلاعاتی ایجادشده بهره بگیریم و اطلاعات ارزشمندی در اختیار مجموعه‌های مختلف قرار دهیم. آمارها و گزارش‌های هویتی مختلفی که ما باید تولید کنیم قطعاً مورد استفاده دستگاه‌های مختلف قرار خواهد گرفت.»

رئیس سازمان ثبت‌ احوال کشور در ارائه گزارشی از اقدامات این سازمان ظرف یک سال گذشته گفت: «ما در یک سال گذشته به سمتی حرکت کرده‌ایم که باید برخی کمبودهای گذشته را جبران می‌کردیم. همانند موضوع کارت‌های ملی که تعویقی در آن وجود داشت، اما توانستیم تولید انبوه را آغاز کنیم و در حال حاضر بیش از هشت میلیون از ۱۰ میلیون کارت ملی هوشمندی را که بدهی سازمان به شهروندان بود، تحویل داده‌ایم و مابقی را نیز به زودی تحویل خواهیم داد.»

او تأکید کرد: «صدور کارت ملی برای ایرانیان خارج از کشور یکی دیگر از دغدغه‌های موجود بود که خوشبختانه ارتباط با این عزیزان برقرار شد و با هماهنگی وزارت امور خارجه، درخواست کارت ملی در نمایندگی‌های ایران دریافت شد و پس از دریافت آنلاین اطلاعات، کارت‌های ملی صادر و از طریق همین نمایندگی‌ها به شهروندان ایرانی ارائه شد. فعال‌سازی کارت‌ها نیز در همین نمایندگی‌ها انجام می‌شود. در بیش از هشت نمایندگی که آخرین آنها در واشنگتن و سازمان ملل با حضور رئیس‌جمهور کار خود را آغاز کرد، به صورت نمادین چند کارت ملی به ایرانیان تقدیم شد.»

کارگر با اشاره به اینکه برای ارائه اطلاعات هویتی تلاش‌های بسیاری صورت گرفته، افزود: «تخصیص شناسه و کارت شناسه ایرانیان فاقد شناسنامه از دغدغه هموطنان بود که تابعیت آنها مشخص نبود و شناسنامه نداشتند و به‌ دنبال این موضوع از خدمات اجتماعی محروم می‌ماندند. این شناسه ایجاد و کارت آن طراحی شده که امروز از آن رونمایی شد. همچنین ایجاد پایگاه خانوار که توسط وزیر کشور رونمایی شد، سرویس‌هایی را در خردادماه سال جاری در اختیار دستگاه‌های مختلف قرار داد و در شهریورماه نیز نسخه عمومی آن راه‌اندازی شد.»

او ادامه داد: «در سامانه هویت یکتای ایرانیان (سهیم) خدمات بسیاری ارائه می‌شود و علاوه بر اطلاعات خانوار، نشانی هموطنان نیز در آن وجود دارد و قابلیت ویرایش هم در آن دیده شده است. نرخ باروری نیز مبتنی بر اطلاعات ثبتی برای اولین بار در کشور ارائه شده است. در حقیقت سازمان به سمتی حرکت کرده که اطلاعات هویتی را مبتنی بر آمار ثبتی ارائه دهد.»

رئیس سازمان ثبت‌ احوال کشور با اشاره به سامانه روابط سببی و نسبی گفت: «این سامانه به عنوان پایگاهی مهم در کشور شناسانده شد و خوشبختانه در بودجه سال آینده ردیفی برای آن در نظر گرفته خواهد شد. همچنین سامانه‌ای با عنوان سامانه تصاویر راه‌اندازی شده که برای موضوعات هویتی به کار می‌رود و چند سالی است که روی آن کار انجام شده است. اقدام مؤثر و ارزشمند دیگر، گرفتن مجوز تشکیل اداره کل فناوری اطلاعات در سازمان ثبت‌ احوال است که مجوز آن از سازمان امور استخدامی دریافت شده و می‌تواند کمک مؤثری برای سازمان باشد.»

او در پایان گفت: «وضعیت معیشت کارکنان وزارت کشور و به‌ویژه ثبت‌ احوال بارها توسط وزیر کشور پیگیری شده و ما هم در جهت ارتقای معیشت همکاران نجیب و سختکوش‌مان در سازمان ورود پیدا کردیم و در ابتدای کار قولی دادیم که نظام معیشت و پرداخت در سازمان عادلانه شود. با تمام مشکلات، موضوع ارتقا و حرکت به سمت ایجاد عدالت پیگیری شد و خوشبختانه شورای حقوق و دستمزد با ۵۰ درصد افزایش فوق‌العاده ویژه کارکنان ثبت‌ احوال موافقت کرد و امیدواریم این موضوع در هیئت‌ وزیران نیز به نتیجه برسد.»

منبع سازمان ثبت‌احوال کشور
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت