راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

سازمان امور مالیاتی اعلام کرد / فعالان اقتصادی تنها صورت‌حساب‌ها را در سامانه مؤدیان ثبت کنند

سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد: «مشمولان اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی پس از صدور صورت‌حساب الکترونیکی و ثبت آن در سامانه مؤدیان، تکلیف دیگری برای ارسال فهرست این صورت‌حساب‌ها به این سازمان ندارند.»

به گزارش سازمان امور مالیاتی کشور، بر اساس ماده (۷) قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان، ثبت صورت‌حساب‌های الکترونیکی در سامانه مؤدیان به‌منزله ثبت آن در سامانه فهرست معاملات فصلی موضوع ماده (۱۶۹) قانون مالیات‌های مستقیم است.

در این موارد فروشنده و خریدار تکلیف اضافی برای ارسال فهرست معاملات فصلی معاملاتی که صورت‌حساب الکترونیکی برای آن صادر و در سامانه مؤدیان ثبت شده ندارند. بر این‌ اساس، مشمولان اجرای قانون مذکور پس از صدور صورت‌حساب الکترونیکی و ثبت آن در سامانه مؤدیان، تکلیف دیگری برای ارسال فهرست این صورت‌حساب‌ها به سازمان امور مالیاتی کشور ندارند. 

بر این‌ اساس، مشمولان صدور صورت‌حساب در سامانه‌های دولتی نظیر سامانه ثبت برخط محصولات نفتی و پتروشیمی (سامانه ثامن)، در صورت انتخاب و ارسال صورت‌حساب از طریق سامانه‌های مذکور، الزامی به درج مجدد صورت‌حساب در سامانه مؤدیان ندارند. بدیهی است مسئولیت انطباق اقلام صورت‌حساب‌های صادره در این سامانه‌ها با استانداردهای قانون پایانه فروشگاهی و سامانه مؤدیان و ارسال صورت‌حساب الکترونیکی به سامانه مؤدیان، برعهده مؤدی خواهد بود. 

منبع سازمان امور مالیاتی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.