راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

پرایوسی‌کوین مونرو؛ ارز دیجیتالی برای حریم خصوصی

بلاکچین، برخلاف تصوری که وجود دارد، بستری شفاف است که بسیاری از اطلاعات در آن در دسترس قرار دارد. تراکنش‌ها در این بستر ذخیره می‌شود، برای همین برای بسیاری از کاربران بازار ارزهای دیجیتال، موضوع حریم خصوصی و شناسایی‌نشدن مبدأ و مقصد تراکنش، اهمیت ویژه‌ای دارد. به همین دلیل پرایوسی‌کوین‌‌ها در سال‌های گذشته اهمیت بیشتری پیدا کرده‌اند. مونرو (XMR) را می‌توان مهم‌ترین پرایوسی‌کوین یا کوین حریم خصوصی در میان ارزهای دیجیتال دانست.

زمانی که افراد از طریق سامانه خریدوفروش ارز دیجیتال اقدام به سرمایه‌گذاری روی رمزارزها می‌کنند، بسیاری از اطلاعات، مبدأ و مقصد تراکنش‌ها و… مشخص خواهد بود. برخی به‌ اشتباه فکر می‌کنند ارزهای دیجیتالی مثل اتریوم و بیت‌کوین به دلیل رمزنگاری، از دید شبکه هم مخفی خواهد ماند؛ در حالی‌ که چنین نیست. البته به‌ هر حال مشخص نمی‌شود که آدرس مبدأ یا مقصد به نام چه کسی است و حریم خصوصی در دنیای ارزهای دیجیتال نسبت به انتقال بانکی و درگاه‌های رسمی، بسیار بیشتر رعایت می‌شود، اما محل انتقال و آی‌پی و مشخصات کیف پول‌ها شفاف است. به همین دلیل برای حفظ حریم خصوصی کاربران و تریدرها، پرایوسی‌کوین‌ها یا ارزهای دیجیتال حریم خصوصی ایجاد شدند.

با استفاده از پرایوسی‌کوین‌ها و به‌کارگرفتن پروتکل‌های خاصی می‌توان بدون مشخص‌شدن مبدأ و مقصد تراکنش، معاملات ارزی را انجام داد و هویت خریدار و فروشنده را از دید شبکه مخفی کرد.

اگر بخواهیم باارزش‌ترین ارز‌های حریم خصوصی را معرفی کنیم مونرو (XMR) جایگاه اول را کسب خواهد کرد. مونرو از الگوریتم و پروتکل Proof Of Work استفاده می‌‌کند تا رصد و ردیابی تراکنش‌های خود را غیرممکن کند. در مونرو، با استفاده از پروتکل CryptoNight از طریق ایجاد تراکنش‌های حلقوی و مخفی‌کردن آدرس‌ها، مقدار تراکنش از دید شبکه مخفی می‌ماند و حریم خصوصی بیشتری برای کسانی که مونرو مبادله می‌کنند ایجاد می‌شود. ارز مونرو از سری پرایوسی‌کوین‌هایی است که به طور پیش‌فرض در شبکه مخفی می‌شوند.

شاید باورکردنی نباشد، اما طبق جدیدترین اطلاعات و اسناد، احتمالاً خالق بلاکچین مونرو همان ساتوشی ناکاموتو ناشناس، خالق بیت‌کوین است. وایت‌پیپر مونرو در سال ۲۰۱۲؛ یعنی سه سال پس از استخراج اولین بلوک بیت‌کوین، منتشر شد. نویسنده این وایت‌پیپر فردی با نام مستعار نیکلاس ون سابرهاگن است و هیچ‌ کس دقیقاً نمی‌داند خالق مونرو کیست. نرم‌افزارهایی که سبک نوشتاری وایت‌پیپر بیت‌کوین و مونرو و همچنین ۱۵ مقاله دیگر درباره مونرو را بررسی کرده‌اند از تطابق بالای آنها خبر داده‌اند. با توجه به این اسناد به احتمال زیاد نویسنده این وایت‌پیپر و همچنین خالق مونرو، ساتوشی ناکاموتو است.

مونرو با استفاده از مفاهیم امضاهای Ring و آدرس‌های مخفی، نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی را کاهش می‌دهد. امضاهای Ring فرستنده تراکنش را قادر می‌کند هویت خود را از سایر شرکت‌کنندگان در یک گروه پنهان کند. این نوع امضا، نوعی امضای دیجیتال مخفی است که هویت امضاکننده را فاش نمی‌کند.

برای تولید این امضا پلتفرم مونرو از ترکیبی از کلیدهای حساب فرستنده استفاده می‌کند و آن را با کلیدهای عمومی در بلاکچین ترکیب می‌کند. این کار باعث منحصربه‌فردی و همچنین خصوصی‌شدن کلید عمومی می‌شود. با این ویژگی هویت فرستنده پنهان‌ می‌شود؛ چراکه از لحاظ محاسباتی تشخیص اینکه کدام‌ یک از اعضای گروه چنین امضای پیچیده‌ای را تولید کرده، غیرممکن است.

برخلاف استخراج بیت‌کوین که نیازمند کامپیوترهایی با توان محاسباتی بسیار زیاد است، مونرو را می‌توان با CPU یا GPU یک کامپیوتر استاندارد استخراج کرد. استخراج مونرو از بابت هزینه پروسه استخراج در رتبه بسیار بهتری نسبت به بیت‌کوین قرار دارد.

در حال حاضر امکان خرید مونرو در صرافی ارز دیجیتال نوبیتکس وجود دارد. قیمت مونرو هم‌اکنون 147 دلار است، اما این رمزارز که در رتبه 27 کوین‌مارکت‌کپ قرار دارد، اردیبهشت 1400 قیمت 513 دلار را نیز به خود دیده و علاقه‌مندان به این پرایوسی‌کوین امیدوارند تا سال آینده بار دیگر این سقف تاریخی را از مونرو ببینند. 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت