راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

ارزهای دیجیتال و مفهومی به نام برنامه‌های غیرمتمرکز

بسیاری از کاربران کریپتو، دنیای ارزهای دیجیتال را محدود به بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال دیگری می‌دانند که در صرافی‌ها خریدوفروش می‌کنند، اما باید بدانید که این دنیای هیجان‌انگیز، امکاناتی را در اختیار بشر قرار می‌دهد که با گسترش آنها در آینده نزدیک، تحولات بزرگی در زندگی مردم ایجاد خواهد شد؛ شاید مانند تحولی که اینترنت در زندگی‌ها ایجاد کرد.

برنامه‌های غیرمتمرکز یا Dapps بخشی از کاربردهای این تحول دیجیتال در دنیای امروز هستند. آنها برنامه‌هایی هستند که برای کنترل یا مدیریت، به هیچ فرد یا نهادی در رأس امور نیازمند نیستند. پس از معرفی بیت‌کوین و بعد از آن سایر ارزهای دیجیتال به‌عنوان یک سازوکار مالی که بدون مدیریت و نظارت یک فرد یا نهاد اداره می‌شوند، ایده راه‌اندازی اموری که می‌توانند به همین طریق بدون دخالت مستقیم یک فرد یا نهاد اداره شوند، شکل گرفت. برنامه‌های غیرمتمرکز در راستای همین فکر به وجود آمده‌اند تا امکانی فراهم شود که به جای یک فرد یا نهاد متمرکز، جمع کاربران و افراد حاضر در یک اکوسیستم، آن را اداره کنند.  


در مسیر یک جهان غیرمتمرکز


اگر به زندگی روزمره کمی دقیق‌تر نگاه کنید، متوجه خواهید شد که همه ما به‌طور مداوم در حال پرداخت مبالغی تحت عنوان هزینه و کارمزد به افراد، مؤسسات و نهادهای متفاوت هستیم. در واقع زندگی ما به آنها گره‌ خورده و هیچ راهی جز مراجعه به آنها و درخواست کمک، پیش رو نداریم.

در طول روز شما از خدمات زیادی استفاده می‌کنید که از سوی شخص سومی به‌عنوان واسطه برای‌تان فراهم‌ شده است. ارتباط ما اغلب مواقع با فرد ارائه‌دهنده خدمات، مستقیم نیست و این می‌تواند مشکلات زیادی با خود به همراه داشته باشد. مشکلاتی مانند کاغذبازی‌های مختلف اداری یا پرداخت کارمزدهای هنگفت از جمله این دردسرها هستند.

اما آیا زندگی بدون کمک‌گرفتن از واسطه‌ها غیرممکن است؟ دنیای برنامه‌های غیرمتمرکز یا Dapp با حذف واسطه‌ها همه چیز را تغییر می‌دهد. برنامه‌های غیرمتمرکز، منبع‌باز (Open Source) هستند و بدون نیاز به یک مدیر یا کنترل‌کننده به‌صورت خودمختار کار می‌کنند. به‌عنوان مثال، دیگر بدون نیاز به بانک‌ها، نقل و انتقالات مالی صورت می‌گیرد و کاربران داخل آن شبکه، به جای بانک، تراکنش‌ها را تأیید می‌کنند و با توجه به شفافیت شبکه، امکان هیچ‌گونه تقلبی نیز وجود ندارد.

بیشتر برنامه‌های غیرمتمرکز روی شبکه‌های اتریوم، EOS، ترون و نئو توسعه یافته‌اند. البته اتریوم بزرگ‌ترین سهم را به خود اختصاص داده است. این شبکه‌ها ارزهای دیجیتال و توکن‌های خود را دارند که جزو ارزهای دیجیتال محبوب بازار نیز هستند و بسیاری از سرمایه‌گذاران و تریدرها خرید اتریوم در قیمت‌های پایین و فروش در قیمت بالاتر را جزو معاملات کم‌ریسک‌تر در این بازار می‌دانند.

برنامه‌های غیرمتمرکز هنوز در مرحله رشد اولیه خود هستند و بسیاری بر این باورند که با رشد هرچه بیشتر صنعت امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، بازار برنامه‌های غیرمتمرکز نیز گرم‌تر از گذشته خواهد شد و نهایتاً رشد و انطباق‌پذیری آن با سرعتی فراتر از تصور پیش خواهد رفت. با این حال در حال حاضر هزاران برنامه Dapp مختلف وجود دارد که به ارائه خدمات در بخش‌ها و صنعت‌های مختلف می‌پردازد. باید منتظر ماند و دید که در آینده، این بازار چه تغییرات ملموسی در زندگی ما ایجاد خواهد کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.