راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

جذب سرمایه 400 میلیارد ریالی برای استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان / رشد سه‌برابری بازدیدکنندگان اینوتکس

گزارش یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری «اینوتکس ۲۰۲۲» منتشر شد. در این گزارش به بررسی آمار و ارقام این نمایشگاه در سطح کلان پرداخته شده است. در گزارش اینوتکس ۲۰۲۲ به جذب سرمایه 400 میلیارد ریالی برای استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان به عنوان یکی از مهم‌ترین نتایج این نمایشگاه اشاره شده است.

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس، برگزاری رویداد اینوتکس به‌طور سالانه در محل پارک فناوری پردیس بخشی از برنامه طولانی‌مدت این پارک در راستای ایجاد بزرگ‌ترین گردهمایی شرکت‌های نوآور و استارتاپ‌ها در منطقه جنوب غرب آسیاست. اکنون و طی ۱۱ دوره برگزاری این رویداد، مجموعاً بیش از 2هزار و 400 شرکت و استارتاپ ایرانی و خارجی در این رویداد شرکت کرده‌اند که نشان از اهمیت این رویداد در سطح منطقه و بین‌الملل دارد.

تلاش‌ها در برگزاری یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری «اینوتکس ۲۰۲۲» متمرکز بر هدف جهانی‌سازی این رویداد بوده و بنا بر گزارش جامعی که دبیرخانه این رویداد منتشر کرده، «اینوتکس ۲۰۲۲» مشارکت‌کنندگانی از حدود 20 کشور از سراسر جهان داشته است. مشارکت‌کنندگانی که 59 درصد از آن‌ها برای نخستین بار در این رویداد حاضر شدند.

آمار نشان می‌دهد در جریان نمایشگاه اینوتکس ۲۰۲۲ بیش از ۴۵ میلیارد ریال جذب سرمایه برای استارتاپ‌ها به صورت تأمین مالی جمع‌آوری‌ شده است؛ میزان جذب سرمایه در جلسات رویداد کافه سرمایه نیز حدود ۱۵ میلیارد ریال برآورد شده است. رقابت علمی کنز نیز بخش دیگری از رویداد اینوتکس 2022 بود که طرح‌های مختلفی به‌ویژه در محور سلامت دیجیتال در آن ارائه شد و رویدادی است که نشان می‌دهد این حوزه در ایران و کشورهای منطقه، از اهمیت خاصی برخوردار شده است.


اینوتکس؛ فضایی برای گردهمایی علاقه‌مندان به نوآوری و فناوری


برگزارکنندگان نمایشگاه اینوتکس هدف اصلی برگزاری این رویداد در 11 دوره از برگزاری این گردهمایی را حضور شرکت‌های نوآور و استارتاپ‌های منطقه جنوب غرب آسیا در پارک فناوری پردیس برشمرده‌اند. در این راستا در 11 دوره برگزاری این نمایشگاه بیش از 130 هزار نفر از این رویداد بازدید کرده‌اند.

تهران، اصفهان، کرج و اهواز به ترتیب بیشترین مشارکت‌کنندگان در این رویداد را داشته‌اند و مشارکت‌کنندگانی که بیشتر آن‌ها دارای مدرک تحصیلی کارشناسی بودند و بازه سنی‌شان 24 تا 25 ساله بوده است.

گزارش‌ها نشان می‌دهد نسبت حضور زنان به مردان در این نمایشگاه هر سال در حال افزایش است، اما زنان سهم 25 درصدی و مردان سهم 75 درصدی در این رویداد داشته‌اند. این آمار هم بیانگر آن است که زنان همچنان در حوزه فناوری به سهمی برابر از نقش‌آفرینی دست پیدا نکرده‌اند و سهم اصلی این حوزه در اختیار مردان است.


اینوتکس 2022 زمینه‌ای برای رشد تعاملات فناورانه


گزارش دبیرخانه اینوتکس 2022 نشان می‌دهد دستاوردهای اینوتکس 2022 نسبت به برگزاری این نمایشگاه در سال 2012، رشد قابل توجهی داشته است. براساس آمارها متخصصان بیش از 20 کشور جهان از این رویداد بازدید کرده‌اند و بیش از 400 شرکت حوزه فناوری نیز در این دوره حضور داشته‌اند و 20 تفاهم‌نامه همکاری هم در اینوتکس 2022 امضا شده است.

بر اساس این گزارش، تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهای مختلفی در بخش ریورس پیچ انجام شده که نتیجه کامل آن‌ها معمولاً چند ماه آینده نمایان می‌شود، اما در حال حاضر مجموع رقم قراردادها و تفاهم‌نامه‌های اینوتکس امسال ارزشی بالغ بر ۳۶۰ میلیارد ریال دارد.


حضور پررنگ اینوتکس‌اولی‌ها مهر تأییدی بر رشد استارتاپ‌ها و شرکت‌های فناور کشور


آمارها نشان می‌دهد اینوتکس 2022 در حالی برگزار شده است که 59 درصد از مشارکت‌کنندگان این رویداد برای اولین بار، 21 درصد برای بار دوم و 10 درصد هم برای بار سوم در این نمایشگاه حضور داشته‌اند. حضور 59 درصد از شرکت‌کنندگان در اینوتکس برای بار اول، رشد تعداد استارتاپ‌ها و شرکت‌ها در حوزه فناوری را هم گوشزد می‌کند.

باید توجه داشت بسیاری از استارتاپ‌ها و شرکت‌های حاضر در اینوتکس 2022، در سال‌های گذشته تشکیل نشده بودند، البته افزایش جذابیت اینوتکس و تشویق فعالان حوزه فناوری به حضور در این رویداد هم می‌تواند از عوامل افزایش اقبال به حضور در بزرگ‌ترین گردهمایی شرکت‌های نوآور و فناور کشور باشد.


چشم‌اندازی به نام جهانی‌شدن


تمرکز اصلی رویداد اینوتکس 2022 بر جریان جهانی‌شدن بوده است، موضوعی که آمارها گواه دستاوردهای قابل توجه این نمایشگاه است. بر اساس گزارش منتشرشده در این رویداد هیئت‌های تجاری از کشورهای هند، مجارستان، ازبکستان، روسیه، قرقیزستان، مالزی و پاکستان در پارک فناوری پردیس حضور یافته‌اند.

علاوه بر این 20 سفیر در این رویداد حاضر شدند و بیش از 80 جلسه B2B میان طرف‌های ایرانی و خارجی نیز در این رویداد برگزار شد. هند، روسیه، کشورهای عضو D8 و همچنین ایرانیان غیرمقیم در کشور هم در این رویداد غرفه داشته و به تعامل با هم پرداختند.


جریانی رو به رشد در روندی 11ساله


رقابت علمی کنز، تأمین مالی جمعی، فروم حکمرانی، اینوتکسیکاپ، جینو و رویدادهای دانشگاه آزاد بخش‌های جدیدی بودند که در رویداد اینوتکس 2022 برای اولین بار شکل گرفتند. رویدادهایی که مولود سه حلقه اصلی همکاری و مشارکت، سرمایه‌گذاری و گفت‌وگو و شبکه‌سازی بودند.

در دومین دوره رقابت علمی کنز 658 اثر از 25 کشور اسلامی توسط بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) دریافت شد که پس از داوری 20 طرح از کشورهای ایران، مالزی و بنگلادش انتخاب شده و در نهایت 6 اثر به عنوان طرح‌های منتخب دومین دوره رقابت علمی کنز معرفی شدند.

بین طرح‌های ارائه‌شده بیشترین سهم حضور متعلق به طرح‌های پزشکی و سلامت دیجیتال با 36درصد و در مرحله بعد طرح‌های محیط زیستی با 35درصد برای طرح‌های محیط زیست، آب و انرژی است. طرح‌های مربوط به فناوری اطلاعات و ارتباطات هم با سهمی 12درصدی سومین سهم از حضور را به خود اختصاص داده است.

یکی دیگر از بخش‌های قابل توجه این رویداد که در گزارش جامع اینوتکس هم به آن اشاره شده پاویون مجلس شورای اسلامی است. هدف از این پاویون، آشنایی بیشتر نمایندگان مجلس با اکوسیستم نوآوری و فناوری کشور و همچنین تسهیل ارتباط فعالان این زیست‌بوم با نمایندگان مجلس بوده است.

می‌توانید فایل پی‌دی‌اف گزارش جامع نمایشگاه اینوتکس 2022 را از طریق لینک زیر دریافت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت