راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

چهل‌و‌ششمین شماره کارنگ به همراه شانزدهمین شماره رمزارز منتشر شد

هفته‌نامه اقتصاد نوآوری ایران، کارنگ به چهل‌و‌ششمین شماره خود رسید. کارنگ با توجه به ماجراهای پیش‌آمده برای ابر آروان در شماره جدید خود به جای تمرکز بر آمار و ارقام و آنچه در رویداد اخیر ابر آروانی‌ها ارائه شد، به سراغ کیوان جامه‌بزرگ، مرد شماره ۲ فناپ رفته و از او درباره واقعیت‌های ابر آروان و ارتباطات حاکمیتی آن پرسیده و نقدهای مطرح‌شده در فضای مجازی را با او بی‌پرده مطرح کرده است. گفت‌وگویی چالشی که خواندن آن را توصیه می‌کنیم.

ابر آروانی‌ها بیش از سه سال است که در مرکز خبرهای اکوسیستم استارتاپی قرار گرفته‌اند. تیمی کوچک که در اواسط دهه ۹۰ شکل گرفت و به یکباره رشدی خیره‌کننده را تجربه کرد، فکرش را هم نمی‌کرد که این روزها هر محدودیتی در فضای اینترنت کشور توسط حاکمیت اعمال شود، در گوشه‌ای از نقدها و اعتراض‌ها پای آنها هم به میان کشیده شود.

ابر آروان و مدیران آن به‌خصوص بعد از ماجرای قطعی اینترنت در آبان ۱۳۹۸ به‌شدت مورد هجمه قرار گرفتند. آنها در تمام این سه سال مدام تکرار کرده‌اند که دستی بر آتش هیچ‌گونه محدودیتی ندارند و نمی‌خواهند و نمی‌گذارند که خدمات و زیرساخت‌های آنها ابزار سرکوب اینترنت شود. کاربران توییتر و برخی کارشناسان اینترنت، به‌ویژه آنها که به تلویزیون‌های فارسی‌زبان آن سوی آب‌ها دسترسی دارند، اما قانع نشده‌اند و کماکان ابر آروانی‌ها را با چوب «فیلترینگ» می‌نوازند.

ابر آروان که هفته گذشته رویداد سوار ابرهایش را برگزار کرد، باز شاهد شکل‌گرفتن موجی از اظهارنظرهای مثبت و منفی درباره عملکردش شد. بسیاری از فعالان اکوسیستم استارتاپی به مهمانی آنها رفتند و گفتند و نوشتند که کسب‌وکار ایرانی را نباید به جرم فعالیت در داخل کشور همدست و بانی گرفتاری‌های مردم نامید و دانست؛ اما هشتگ‌های توییتر نشان می‌دهد موج اعتراضی در برابر عملکرد این کسب‌وکار کماکان بر همان سیاق سابق است. سرمایه‌گذاری‌های متوالی و قابل توجه هلدینگ فناپ روی ابر آروان هم البته همیشه حاشیه‌برانگیز بوده و اینکه این سرمایه‌گذاری‌ها چقدر واقعی هستند و تا چه اندازه با هدف بالا بردن ارزش‌گذاری این کسب‌وکار است، مدام مورد ‍پرسش واقع می‌شود.

در گفت‌وگویی دیگر پویا پیرحسینلو، مدیرعامل این کسب‌وکار هم درباره چرایی و انگیزه‌های نقدها و اتهام‌ها گفته و البته تلاش کرده به آنها پاسخ‌های مستدل بدهد.

کارنگ این شماره را بخوانید و قضاوت کنید که در این معرکه پرهیاهو حق با کیست. البته فراموش نکنید که این روزها کسب‌وکارهای داخل کشور فارغ از همه خطاها و کاستی‌هایشان، هم باید با دردسرها و محدودیت‌های زیرساختی بسازند، هم با محدودیت‌هایی که دولت‌ها پیش پای آنها می‌گذارند و هم از کسانی ضربه بخورند که برای به چالش کشیدن کارنامه حاکمیت حاضرند هر کسی را که در داخل کشور کار و زندگی می‌کند، به گونه‌ای و به روشی مظنون و متهم جلوه دهند. البته این واقعیت تلخ نباید مانع و محدودیتی برای نقد خطاهای عملکردی و رویکردی کسب‌وکارهای نوآور در داخل کشور باشد؛ کاری که کارنگ تلاش دارد به‌ دور از هیاهوها پیگیر و بانی آن باشد.

کارنگ در شماره چهل‌وششم خود گزارش‌ها و تحلیل‌ها متنوعی درباره مهم‌ترین اتفاقات و تحولات اکوسیستم نوآوری کشور منتشر کرده؛ از جمله درباره مسئله اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی و انتخاباتش.

در ضمیمه هفتگی «رمزارز» هم گزارش‌ها و تحلیل‌های متنوعی درباره آخرین تحولات این حوزه جذاب و پرخبر می‌خوانید. از جمله بررسی تجربه السالوادور در استفاده از بیت‌کوین به‌عنوان پول ملی این کشور.

علاقه‌مندان به موضوعات این هفته‌نامه می‌توانند نسخه الکترونیکی کارنگ و رمزارز را به‌صورت رایگان از سایت کارنگ دانلود کنند. همچنین برای دریافت نسخه کاغذی کارنگ و رمزارز کافی است در سایت این هفته‌نامه مشترک شوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.