راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

رونمایی از 23 کتاب صوتی داستان‌های سواد مالی

۲۳ کتاب صوتی داستان‌های سواد مالی که توسط آکادمی هوش مالی برای دانش‌آموزان دوره دوم دبستان تدوین‌ شده، رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی آکادمی هوش مالی، مراسم رونمایی از ۲۳ کتاب صوتی داستان‌های سواد مالی روز سه‌شنبه 30 آذرماه در شب یلدا با حضور منصور ضابطیان، آزاده مؤیدی‌فرد، فاطمه امینی و حامد مدرس برگزار شد. 23 کتاب صوتی داستان‌های سواد مالی با صدای جمعی از بهترین صداپیشگان کودک و نوجوان همچون احسان کرمی، آزاده مؤیدی‌فرد، فاطمه امینی، حامد مدرس، مهیار مجیب، بهرام سروری‌نژاد، نازنین مهیمنی، فاطمه خدا‌بنده‌لو، ندا نوری، سیمین براتی، پدرام محمدی و… به کارگردانی حامد زحمتکش، به‌صورت نمایش صوتی آماده‌ شده و از طریق فیدیبو قابل‌ دسترسی است.

منصور ضابطیان، مجری و برنامه‌ساز رادیو و تلویزیون در این مراسم گفت: «قصه‌گویی مهم‌ترین ابزار آموزش سواد مالی به کودکان و نوجوانان به‌شمار می‌رود؛ چراکه همذات‌پنداری آنها با قهرمانان قصه‌ها باعث می‌شود کودکان و نوجوانان خود را در موقعیت‌های گوناگون تصور کنند و تجربه‌های گسترده‌تری به دست آورند.» او در خصوص مجموعه داستان‌های سواد مالی افزود: «در اغلب این داستان‌ها، یک مسئله و مشکل مالی وجود دارد و فرزند خانواده آن مسئله را حل می‌کند.»

این برنامه‌ساز تأکید کرد: «نکته جالب درباره مجموعه داستان‌های سواد مالی این بود که در اغلب این داستان‌ها، یک مسئله و مشکل مالی وجود دارد و این فرزند خانواده است که آن مسئله را حل می‌کند. یعنی اولاً کودک متوجه موضوع هست و دوماً با تلاش و هوش خود آن را حل می‌کند. کودکانی که این‌گونه آموزش می‌بینند، اعتمادبه‌نفس بالاتری خواهند داشت و به‌ جای‌ آنکه پشت سد بیکاری و مسائل اقتصادی جامعه جوانی‌شان را از دست دهند، راه‌حلی برای خود و جامعه‌ پیدا می‌کنند. امیدواریم حرکتی که آکادمی هوش مالی شروع کرده با مشارکت تمامی علاقه‌مندان به رشد و پیشرفت کشور، ادامه داشته باشد و هر سال روایتگر این دستاوردها باشیم.»

حامد مدرس یکی از صداپیشگان این مجموعه کتاب‌های صوتی نیز در این مراسم گفت: «کاش این آموزش‌ها در دوران کودکی در اختیار ما و نسل ما قرار گرفته بود. آشنا شدن با ارزش پول، نحوه خرج‌کردن، شیوه برنامه‌ریزی برای پول، انتخاب شغل مناسب و کسب درآمد از جمله موارد مهمی است که کودکان با خواندن یا شنیدن این داستان‌ها فرامی‌گیرند. خانواده‌ها تأثیر بسیاری در یادگیری سواد مالی در کودکان دارند، اما پیش‌نیاز آن این است که خانواده‌ها سواد مالی را یاد بگیرند.»

مدرس خاطرنشان کرد: «سواد مالی موضوعی نوپا در کشور است و شروع این حرکت جدی و آموزش کودکان و نوجوانان در این زمینه جای خوشحالی فراوان دارد و امیدوارم آکادمی هوش مالی بتواند به‌صورت تخصصی و بدون مداخله‌های مرسوم به حرکت ارزشمند خود ادامه دهد.»

فاطمه امینی یکی از صداپیشگان مجموعه کتاب‌های صوتی نیز گفت: «یادگیری رفتارهای مالی تا حد زیادی در خانواده‌ها صورت می‌گیرد و این نوع آموزه‌ها همیشه در ذهن افراد باقی می‌ماند.»

آزاده مؤیدی‌فرد یکی دیگر از صداپیشگان مجموعه کتاب‌های صوتی نیز در این مراسم تأکید کرد: «یکی از ویژگی‌های کتاب‌های سواد مالی استمرار شخصیت‌ها و رشد گام‌به‌گام آنها در راستای رسیدن به هدف است. کودکان از خواندن این داستان‌ها حس خوشایندی خواهند داشت؛ چراکه احساس دلگرمی می‌کنند.»

حامد زحمتکش کارگردان مجموعه کتاب‌های صوتی سواد مالی نیز گفت: «خانواده‌ها علاقه دارند فرزندان‌شان آینده خوبی داشته باشند و این آینده بیش از آنکه در گرو وضع اقتصادی خانواده باشد، به مهارت‌های کودکان در مدیریت بعد مالی زندگی و ایستادن روی پای خودشان وابسته است.»

به گفته او، رفتارها و نگرش‌های مالی افراد بیش از هر جا، در خانه شکل می‌گیرد. پس این موضوع، اهمیت یادگیری سواد مالی توسط خانواده‌ها و فرزندان‌مان را دوچندان می‌کند.

این کارگردان گفت: «جمعی از بهترین صداپیشگان کشور در این کار بزرگ حضور داشتند که ازجمله آنها می‌توان به احسان کرمی، آزاده مؤیدی‌فرد، فاطمه امینی، حامد مدرس، مهیار مجیب، ندا نوری، سیمین براتی، پدرام محمدی، بهرام سروری‌نژاد، نازنین مهیمنی، سحر آقاسی، محمد نوحیان، رسول قنبری، مهرداد مصلحی، ملیحه مقیمی، زهرا خوش‌نظر و تسلا کمالی اشاره کرد.»

کمیل رودی، مدیر آکادمی هوش مالی نیز در این مراسم گفت: «آکادمی هوش مالی، نهاد تخصصی فعال در حوزه سواد مالی است که تهیه و تدوین این کتاب‌های صوتی را بر عهده داشته است. سال گذشته نیز از 17 کتاب صوتی برای دانش‌آموزان دوره اول دبستان رونمایی شد. مجموع کتاب‌های صوتی آماده‌شده توسط آکادمی هوش مالی به 40 عدد می‌رسد.»

مدیر آکادمی هوش مالی افزود: «سواد مالی موضوع جدیدی است که باید در کشور نهادینه شود؛ چراکه این موضوع به افراد کمک می‌کند سررشته امور مالی زندگی خود را در دست‌ بگیرند. در مدرسه و دانشگاه کمتر به موضوع سواد مالی پرداخته می‌شود، به همین دلیل زمانی که وارد جامعه و کار می‌شویم، هر روز از نبود آن رنج می‌بریم.»

به گفته او، یادگیری سواد مالی موجب می‌شود توجه‌ ما به بعد مالی زندگی جلب شود و تصمیم‌ها و رفتارهای مالی ما به‌ جای آنکه از عادت‌ها پیروی کنند، دقیق‌تر و بجاتر باشند.

مدیر آکادمی هوش مالی گفت: «بهترین زمان برای آموزش سواد مالی سنین کودکی است؛ چراکه عادت‌های صحیح مالی از کودکی شکل داده می‌شود. سواد مالی دارای شش سرفصل و 127 مفهوم آموزشی است که به‌صورت دقیق و گام‌به‌گام در طول 12 سال مدرسه به دانش‌آموزان آموزش داده می‌شود.»

رودی افزود: «آکادمی هوش مالی از میان‌برترین کتاب‌های داستان سواد مالی در جهان، متناسب‌ترین‌ها را برگزیده است. تاکنون 60 عنوان کتاب از آنها برای پایه‌های اول تا ششم دبستان منتشر شده و نزدیک به 40 جلد نیز در دست انتشار است که این کتاب‌ها از سوی نهادهای مطرح آموزش سواد مالی در جهان و کتاب‌نامه رشد آموزش‌وپرورش معرفی‌ و تقدیر شده است.»

مدیر آکادمی هوش مالی تأکید کرد: «علاوه بر این با تشکیل گروهی از نویسندگان کودک و نوجوان و انتقال مفاهیم سواد مالی به آنها، در فرایندی دقیق و یک‌ساله داستان‌های سواد مالی توسط این نویسندگان به رشته تحریر درآمده که به‌زودی منتشر خواهد شد.»

رودی در پایان گفت: «برخی دیگر از آثار داستانی سواد مالی در قالب فیلم یا پویانمایی ظهور و بروز می‌یابند و «بچه‌های دهکده پول» یکی از پویانمایی‌های آموزش سواد مالی بر مبنای داستان است که در 24 قسمت به آموزش سواد مالی به کودکان می‌پردازد. این مجموعه توسط آکادمی هوش مالی دوبله اختصاصی شده و در قالب یک بسته آموزشی از طریق سامانه آموزش مجازی آکادمی هوش مالی عرضه می‌شود.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.