راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

ارائه سرویس‌های جدید چک‌ صیادی از خودپردازهای تمامی بانک‌ها تا پایان تابستان

بانک مرکزی اعلام کرد: «امکانات جدید مرتبط با ثبت و استعلام چک‌های صیادی با وجود پیچیدگی‌های فنی و مشکلات ناشی از همه‌گیری کرونا برای شبکه بانکی کشور، به‌زودی در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.»

به گزارش ایلنا، از ابتدای امسال قانون جدید چک به اجرا رسید و بر اساس قانون جدید، تمامی چک‌ها برای نقل‌وانتقال باید در سامانه صیاد ثبت شوند تا قابلیت نقدشوندگی داشته باشند. قانون جدید ضوابط گوناگون و جدیدی را برای صدور چک به همراه آورده تا اعتبار چک‌ها را افزایش داده و چک‌های برگشتی را نیز کاهش دهد. از همان ابتدا قرار بر این بود که امکانات جدیدی به این قانون برای بهره‌مندی راحت‌تر افراد از الزامات آن اضافه شود، اما در بخش‌هایی از اجرای این امکانات جدید تأخیر ایجاد شد که بانک مرکزی دلایل این تأخیر را تشریح کرد.

طبق اطلاعاتی، بانک مرکزی برای پیاده‌سازی قانون جدید چک، روش‌های متنوعی را برای ثبت، تأیید و استعلام چک‌های صادره تدارک دیده که در دو دسته روش‌های حضوری و غیرحضوری تعریف شده‌اند؛ روش‌های کاملاً غیرحضوری که همزمان با شروع توزیع چک‌های صیادی جدید عملیاتی شده‌اند، شامل ارائه خدمات ثبت، تأیید و استعلام چک به وسیله برنامک‌های تلفن همراه، اعم از برنامک‌های پرداختی، همراه‌بانک‌ها و فضای اینترنت‌بانک‌هاست.

کاربران می‌توانند مراحل مورد نیاز را از طریق این سه روش، بدون مراجعه حضوری به شعب بانک یا خودپردازها انجام دهند. طبق گفته مسئولان بانک مرکزی، آماده‌سازی این مسیرها به علت همه‌گیری کووید ۱۹ و ضرورت پرهیز از مراجعه حضوری حتی به عابربانک‌ها در اولویت این بانک قرار داشت و به همین دلیل با وجود مقدمات فنی و زیرساختی سنگینی که لازمه ارائه این خدمات بود، همزمان با شروع توزیع چک‌های صیادی جدید از پاییز سال گذشته نهایی شده است.

همچنین طبق گفته مسئولان بانک مرکزی، فراهم‌آوردن زمینه ثبت، تأیید و استعلام چک از طریق خودپردازها و پیامک هم در دستور کار قرار دارد و از میان این دو روش، اقدامات لازم برای اتصال شبکه خودپردازهای بانک‌ها به سامانه پیچک در سامانه‌های این بانک انجام شده و عملیاتی‌شدن آن در انتظار آخرین اقدامات بانک‌های کشور است و آنچه در مسیر اجرایی‌شدن این سرویس تأخیر به وجود آورده، علاوه بر پیچیدگی‌های فراوان فنی و دشواری ایجاد هماهنگی میان سامانه‌های مختلف، تعطیلی‌های یک ماه اخیر بوده است.

از این رو طبق آنچه بانک مرکزی اعلام کرده، برخی بانک‌های بزرگ کشور نهایتاً تا نیمه شهریورماه سرویس‌های مربوط به چک‌های صیادی را روی خودپردازهای خود ارائه خواهند کرد و سایر بانک‌ها نیز به‌تدریج تا پایان تابستان به این زنجیره می‌پیوندند.

اقدام بعدی بانک مرکزی در این خصوص فراهم‌آوردن امکان ثبت، تأیید، انتقال و استعلام چک به‌صورت پیامکی است. طبق گفته مسئولان بانک مرکزی مراحل انجام این کار با همکاری سازمان فناوری اطلاعات و از طریق سرشماره ۴۰۴۰۷۰۱۷۰۱ به مشتریان فاقد گوشی هوشمند به‌زودی نهایی می‌شود و کاربران امکان انجام این مراحل را با گوشی‌های غیرهوشمند و بدون اتصال به شبکه اینترنت پیدا می‌کنند که این سرویس نیز عملیاتی شده و به‌زودی با طی مراحل آزمایش فنی از سوی بانک مرکزی، حداکثر تا پایان شهریورماه در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.

منبع ایلنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.