راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

سهامدار ایرانسل در انتظار خارج کردن ۲۰۰ میلیون دلار از ایران

تلاش‌های تهران برای رفع تحریم‌های آمریکا می‌تواند به شرکت ام‌تی‌ان آفریقای جنوبی اجازه دهد حدود ۲.۸ میلیارد رند افریقای جنوبی (۲۰۴ میلیون دلار) پول نقد را از ایران خارج کند.

به گزارش ایسنا، گروه MTNکه بزرگ‌ترین اپراتور تلفن همراه آفریقاست، از سال ۲۰۱۸ که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور وقت آمریکا تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را دوباره برقرار کرد، نتوانسته پول از ایران خارج کند.

این شرکت در نتایج مالی سالانه خود اعلام کرده که ۲.۸ میلیارد راندی که در ایران مانده، مربوط به بازپرداخت وام و سود نقدی است. این شرکت ۴۹ درصد در شرکت مخابرات ام‌تی‌ان ایرانسل و شرکت اسنپ سهم دارد.

بلومبرگ به نقل از یک منبع آگاه نوشت: «اگر ام‌تی‌ان بتواند تمام یا بخشی از این پول را از ایران خارج کند، می‌تواند بدهی خود را پرداخت کند. خروج از ایران فعلا مطرح نیست اگرچه این شرکت آفریقای جنوبی به دنبال فروش دارایی‌های خود در کشورهای دیگر خاورمیانه به‌خصوص سوریه و افغانستان است.»

شرکت ایرانسل در بیانیه‌ای به بلومبرگ اعلام کرد: «این شرکت سال را با عملکرد عملیاتی قوی آغاز کرده و از نتایجی که داشته، بسیار راضی است.» اما به مذاکرات درباره تحریم‌ها یا فرصت این شرکت برای خارج کردن پول نقد خود اشاره‌ای نکرد.

ارزش سهام ام‌تی‌ان، امسال ۷۰ درصد صعود کرده و دومین عملکرد خوب را در شاخص FTSE/JSE داشته است و در بالاترین حد از سپتامبر سال ۲۰۱۹ معامله می‌شود. سرمایه‌گذاران از طرح فروش دارایی‌ها و پرداخت بدهی این شرکت و تلاش‌ها برای بهره‌برداری از خدمات فین‌تک حمایت کرده‌اند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، پس‌ازاین که تحریم‌های قبلی ایران در سال ۲۰۱۵ برچیده شدند، شرکت MTN حدود یک میلیارد دلار از ایران خارج کرده بود.

منبع ایسنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت