راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

صدور ۲۵۲ مجوز برای کسب‌وکارهای مجازی در فصل پاییز

اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی اعلام کرد: «پاییز امسال ۲۵۲ فقره پروانه فعالیت برای کسب‌وکارهای مجازی صادر شده است.»

به گزارش ایرنا، طبق اعلام ستاد ملی مبارزه با کرونا، به دلیل بحران کرونا در کشور، متقاضیان حقیقی پروانه کسب‌وکارهای مجازی تا پایان سال ۱۳۹۹ برای صدور و یا تمدید پروانه کسب از ارائه گواهی موضوع ماده ۱۸۶ قانون مالیات‌های مستقیم معاف بوده و می‌توانند صرفاً با ارائه تعهدنامه اقدام به دریافت پروانه کسب کنند.


تهران در صدر لیست مجوزها


بر اساس این گزارش، تهران با ۱۴۶ مجوز در صدر لیست پروانه‌هایی قرار دارد که در سه ماه گذشته برای کسب‌وکارهای مجازی صادر شده است. اصفهان، فارس، قزوین و خراسان رضوی با فاصله بسیار زیادی در رتبه‌های بعدی قرار دارند. در استان‌های ایلام، لرستان، سمنان و خراسان شمالی هیچ درخواستی برای صدور پروانه وجود نداشته است. این موضوع از طرفی می‌تواند نشانگر میزان فعالیت اکوسیستم در هر استان باشد.

 از کل مجوزهای صادره، ۲۱۹ پروانه برای آقایان صادر شده که سهم ۸۶ درصدی را نشان می‌دهد و باقی‌مانده پروانه‌ها که شامل ۳۳ پروانه یا به عبارتی ۱۴ درصد از کل پروانه‌های صادره در فصل پاییز می‌شود که در مقایسه با گزارش کلی این اتحادیه، میزان کسب پروانه توسط بانوان در فصل پاییز با افزایش ۳ درصدی همراه بوده است.

۱۰۳ پروانه کسب صادرشده (۴۱.۵ درصد) از طرف اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی از نوع حقوقی بوده و ۱۴۹ پروانه کسب صادرشده نیز از نوع حقیقی هستند که شامل ۵۹.۵ درصد می‌شود.


پراکندگی دسته‌ها


میزان پراکندگی پروانه‌های صادرشده در دسته‌های مختلف از طرف اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی در فصل پاییز حاکی از آن است که ۵۴.۷ درصد شامل عرضه انواع کالا و خدمات در فروشگاه‌های مجازی، ۲۴.۶ درصد شامل عرضه انواع کالا در فروشگاه‌های مجازی، ۱۰.۷ درصد شامل عرضه گروه کالایی خاص در فروشگاه‌های مجازی، ۶.۷درصد شامل عرضه انواع خدمات در فروشگاه‌های مجازی و ۳.۱۷ درصد شامل عرضه خدمات در یک گروه خاص در فروشگاه‌های مجازی می‌شود.

در این میان فروشگاه‌های بزرگ با تخصیص ۳۱.۱ درصد از پروانه‌های کسب بیشترین جواز را در فصل پاییز در این دسته کسب کرده است. همچنین انتظار می‌رود با مجوز فروش طلا در فضای مجازی، این دسته در آینده رشد قابل‌توجهی داشته باشد.  

منبع ایرنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.