راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

وصول سریع چک برگشتی با ۵ گام در قانون جدید چک

با اعمال قانون جدید چک، دارندگان چک برگشتی می‌توانند تنها در ۵ گام برای وصول چک برگشتی اقدام کنند.
به گزارش روابط‌‌عمومی بانک دی، بر اساس قانون جدید چک، دارندگان چک می‌توانند در گام نخست با مراجعه به شعبه بانک مربوطه برای برگشت زدن چک و دریافت گواهی‌نامه عدم پرداخت دارای کد رهگیری از بانک اقدام کنند تا اطلاعات چک به صورت آنی در سامانه چک‌های برگشتی بانک مرکزی ثبت شود.

 در گام دوم دارندگان چک باید برای ثبت شکایت و درخواست صدور اجرائیه‌ قضایی به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنند. پس از آن در گام سوم به مدت یک هفته برای طی شدن اقدامات اداری در مراجع قضایی منتظر بمانند.
در گام چهار، دارندگان چک به شرط این که در متن چک، وصول وجه آن منوط به تحقق شرطی نشده باشد، در متن چک قید نشده باشد که چک بابت تضمین انجام معامله یا تعهدی است و گواهی عدم پرداخت درباره موضوع ماده ۱۴ صادر نشده باشد، می توانند اجرائیه قضایی را دریافت کنند.

پس از طی شدن این مراحل، در گام پنجم به صادرکننده چک برای پرداخت مطالبات ۱۰ روز مهلت داده می‌شود که در صورت پرداخت نشدن مطالبات، قانون اجرای محکومیت های مالی اجرا خواهد شد.

گفتنی است، بر اساس اعلام بانک مرکزی، قانون جدید چک از بیست و دوم آذرماه اجرایی خواهد شد. هم‌وطنان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قانون جدید چک‌های صیادی به این آدرس مراجعه کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.