راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

کارمزد انتقال وجه کارتی افزایش می‌یابد + جدول

با وجود ابلاغ نشدن بسته سیاستی ـ نظارتی بانک مرکزی برای سال ۹۲، بانک مرکزی در نظر دارد با ابلاغ بخشنامه‌ای، نرخ کارمزد خدمات بانک‌ها را از ۵۰ تا حداکثر ۱۰۰ درصد افزایش دهد. با این‌که نرخ کارمزد خدمات بانکی در اوایل سال گذشته با ابلاغ بخشنامه‌ای از سوی مدیریت نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری بانک مرکزی افزایش یافته بود، ظاهرا به تقاضای متعدد بانک‌ها بزودی این کارمزدها اصلاح و افزایش خواهد یافت.

 

۵۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش کارمزد خواهیم داشت

یک مقام مسئول در بانک مرکزی در این باره با اشاره به این‌که بخشنامه افزایش کارمزدهای بانکی آماده شده و با بازگشت رئیس‌کل بانک مرکزی از سفر آمریکا ابلاغ خواهد شد، نرخ افزایش‌ها را بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد اعلام کرد. به طور کلی کارمزد خدمات بانکی به دو دسته برون شعبه‌ای و درون شعبه‌ای تقسیم می‌شود.

کارمزد خدمات برون شعبه‌ای بیشتر به خدمات ارائه شده از طریق شبکه شتاب اطلاق می‌شود که کارت به کارت کردن پول از جمله مهم‌ترین آن است؛ اما کارمزدهای درون شعبه‌ای به کارمزد خدماتی چون صدور چک بانکی، بین بانکی، فروش ایران چک، وصول قبوض ثبتی، صدور ضمانت‌نامه‌های بانکی، حواله‌ها، خدمات ارائه شده به امور حساب‌های شخصی، هزینه‌های کارشناسی برای پرداخت اعتبارات بانکی و … اطلاق می‌شود.

بر این اساس بانک مرکزی به درخواست برخی بانک‌ها، عمده خدمات شبکه بانکی را مشمول افزایش کارمزد قرار داده است.

 

نرخ کارمزد جدید برای انتقال وجه

بر این اساس قرار است نرخ کارمزد خدمات عمده شبکه شتاب ـ انتقال کارت به کارت پول ـ ۵۰ درصد افزایش یابد. به این ترتیب انتقال کارت به کارت تا مبلغ یک میلیون تومان که اکنون ۵۰۰ تومان است به ۷۵۰ تومان و انتقال کارت به کارت یک تا دو میلیون تومان از ۷۰۰ تومان به هزار تومان افزایش می‌یابد. با این حال استفاده از خدمات بانکی شبکه پایاد برای انتقال آنی الکترونیکی مبالغ نقد تا ده میلیون تومان، همچنان بدون‌کارمزد باقی خواهد ماند.

.

دیگر کارمزدها

با این حال نرخ کارمزد برخی خدمات درون شعبه‌ای بانک‌ها به مردم تا ۱۰۰ درصد افزایش می‌یابد. بیشتر این افزایش‌ها در دو گروه حوالجات و خدمات اعتباری بانک‌ها خواهد بود.

بر این اساس قرار است کارمزد صدور چک‌بانکی از ۲۵۰۰ تومان به ۵۰۰۰ تومان، صدور چک بین بانکی از ۳۷۰۰ تومان به ۶۵۰۰ تومان و کارمزد ابطال حواله‌های بانکی از ۱۴۰۰ تومان به ۲۸۰۰ تومان افزایش یابد. بانک مرکزی در نظر دارد کارمزد خدمات مدیریت اوراق بهادار مشتریان بانک‌ها را ثابت یا همچنان بدون کارمزد نگاه دارد. با این حال کارمزد خدمات حساب‌های قرض‌الحسنه جاری ۱۰۰ درصد افزایش خواهد یافت. رفع سوءاثر چک‌های برگشتی از ۶۰۰۰ به ۱۲ هزار تومان افزایش خواهد یافت.

این گزارش می‌افزاید: در بخش خدمات بانکی که بانک‌ها برای پرداخت اعتبارات به مشتری ارائه می‌دهند نیز شاهد افزایش کارمزد خواهیم بود. بانک‌ها پیش از پرداخت اعتبار یا وام نسبت به اعزام کارشناس برای ارزیابی اموال منقول یا غیرمنقول سپرده‌گذاری اقدام می‌کنند که حق‌کارشناسی این امور نیز جزو خدمات کارمزددار بانک‌ها محاسبه می‌شود. براین اساس قرار است این‌گونه خدمات شامل رشدی از ۸۰ تا ۱۰۰ درصد باشد.

 

خرید با کارت هم کارمزد دارد

افزایش کارمزد خدمات بانکی در حالی در دستور کار قرار گرفته است که بانک مرکزی دو روز پیش رسما از برنامه خود برای اخذ کارمزد از شبکه شاپرک (شبکه پرداخت کارتی) خبر داد که براساس آن از هر تراکنش که برای خرید کالا یا خدمات از طریق کارتخوان‌های فروشگاهی انجام می‌‌شود و تا به حال رایگان بود، کارمزد اخذ خواهد شد.

موافقان افزایش کارمزد خدمات بانکی، رشد تورم و تاثیر آن در هزینه بانک‌ها را علت‌منطقی این امر معرفی کرده، اما منتقدان بویژه با یادآوری گسترش استفاده از بانکداری الکترونیک، این افزایش را عاملی در کاهش رویکرد مردم در استفاده از این خدمات ارزیابی می‌کنند.

karmozd-ehteghal-vajh-way2pay-92-02-04

منبع: جام‌جم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.