راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

اپل برای بهبود هوش مصنوعی دست به‌کار شد

شرکت اپل یک استارتاپ متخصص در هوش مصنوعی پیشرفته و فناوری دید رایانه‌ای را خریداری کرد که ممکن است به بهبود هوش مصنوعی در شماری از اپلیکیشن‌ها و خدمات این شرکت کمک کند.

منابع آگاه به بلومبرگ اظهار کردند:‌ «شرکت اپل استارتاپ ویلنیکس را که در بارسلونا مستقر است، اوایل امسال خریداری‌کرد.» ویلنیکس فناوری را طراحی کرده که از هوش مصنوعی برای تحلیل محتوای متنی، صوتی و تصویری ویدیو و درک آنچه ویدیو نشان می‌دهد، استفاده می‌کند. این استارتاپ از این فناوری برای ایجاد برچسب‌هایی برای ویدیو و قابل جست‌و‌‌جو کردن آن بهره می‌برد.

این قرارداد حدود ۵۰ میلیون دلار ارزش داشته است. با این حال اپل درباره این قرارداد توضیح نداد و در بیانیه‌ای اعلام کرد: « این شرکت گاه‌به‌گاه شرکت‌های فناوری کوچک‌تر را خریداری کرده و درباره طرحها یا اهدافش توضیحی نمی‌دهد.»

ویلنیکس از فناوری خود در نرم افزاری استفاده کرده که شرکت‌ها برای جست‌و‌جو و پیشنهاد ویدیو و سایر رسانه‌ها به موتورهای جست‌و‌جو استفاده می‌کنند. اپل ممکن است از فناوری ویلنیکس برای بهبود دستیار دیجیتالی Siri و جست‌و‌جوی آن استفاده کند یا این فناوری ممکن است در اپلیکیشن عکس اپل برای قابل جست‌و‌جو کردن ویدیوها استفاده شود.

حدود ۵۰ نفر از مهندسان و دانشمندان دیتای شرکت ویلنیکس از جمله یکی از موسسان و مدیر فناوری آن در اپل مانده‌اند. اپل دفتر بارسلونای ویلنیکس را نگه‌داشته و قصد دارد آن را به یکی از مراکز تحقیقات و توسعه هوش مصنوعی این شرکت در اروپا تبدیل کند. همچنین استخدام مهندسان برای این دفتر را آغاز کرده است. اپل در کمبریج انگلیس، ایرلند و مونیخ و زوریخ هم مهندسان هوش مصنوعی دارد.

این خرید به فهرست رو به رشد از شرکت‌های هوش مصنوعی افزوده می‌شود که اپل در سال‌های اخیر خریداری کرده‌ است.

اپل Siri را در سال ۲۰۱۱ عرضه کرد و از آن زمان هوش مصنوعی را در نرم‌افزار خود شامل اپلیکیشن‌های دوربین و عکس، بهینه کردن عمر باتری و تشخیص چهره و دست‌خط توسعه داده است. اما با وجود پیشرفت‌هایی که اپل در بهبود فناوری یادگیری ماشین داشته است، دستیار صوتی Siri همچنان پایین‌تر از رقیبان عرضه شده از سوی گوگل و آمازون دیده می‌شود.

منبع ایسنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.