راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

فرزین فردیس: التهابات اخیر بازار سرمایه موجب نگرانی شرکت‌های استارت‌آپی داوطلب ورود به بورس شده است

فرزین فردیس، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران عنوان می‌کند که التهابات اخیر بازار سرمایه موجب نگرانی شرکت‌های استارت‌آپیِ داوطلب ورود به این بازار شده و آنها این دغدغه را دارند که شاید اکنون زمان مناسبی برای پذیرش در بورس نباشد.

در نشست مرداد ماه هیات نمایندگان اتاق تهران که با حضور حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس برگزار شد، فرزین فردیس، نایب‌رئیس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق بازرگانی تهران از آمادگی پنج استارت‌آپ بزرگ کشور برای ورود به بورس سخن گفت و این درخواست را خطاب به متولیان بازار سرمایه مطرح کرد که فرآیند پذیرش این شرکت‌ها را تسریع کنند. حال آنکه با وجود سپری شدن حدود دو ماه از طرح این درخواست، هیچ یک از این شرکت‌ها نتوانسته‌اند، وارد بازار سرمایه شوند.

اکنون فردیس در مورد پیشرفت فرآیند ورود این شرکت‌ها به بازار سرمایه که او آنها را پیشقراولان اکوسیستم استارت‌آپی کشور ‌می‌نامد، توضیح داد: «برای ورود این ۵ شرکت نوآور استارت‌آپی به بازار سرمایه با دو بعد مساله مواجه بوده‌ایم؛ یک بعد مسائل مالی و فنی که رفع آنها با مجموعه وزارت اقتصاد به خوبی پیش رفته است؛ به طوری که با دستور وزیر امور اقتصاد و دارایی، سازمان‌های بورس، فرابورس و سازمان حسابرسی در این امر همکاری کردند و مسائل مالی و فنی تقریباً حل شده است؛ مسایلی نظیر شناسایی دارایی‌های نامشهود و ارزشگذاری آن‌ها، اختلافاتی که در تفسیر صورت‌های مالی وجود داشت و نگرانی‌هایی که ‌می‌توانست در کمیته پذیرش مطرح شود، حل شده است.»

 او گفت: «آنچه اکنون پروژه ورود این شرکت‌های استارت‌آپی به بورس را با کُندی مواجه کرده، طرح برخی دغدغه‌ها و نگرانی‌ها از سوی نهادهای حاکمیتی و امنیتی است که البته این نگرانی‌ها نیز بجا و درست است و ما تلاش ‌می‌کنیم با ارائه راه‌حل‌های عملیاتی و منطقی، این نگرانی‌ها را که شامل مواردی چون انحصار و امنیت اطلاعاتی که در اختیار این شرکت‌هاست، مرتفع کنیم.»

او افزود: «قابل پیش‌بینی نبود که این نگرانی‌ها و دغدغه‌های امنیتی به وجود بیاید که البته با توجه به ماهیت نوین شرکت‌ها، این مسائل برای نخستین بار است که در کشور مطرح ‌می‌شود. به هر روی ماهیت این شرکت‌ها با شرکت‌هایی که اکنون در بازار سرمایه حضور دارند، متفاوت است و اغلب آنها بر بستر پلتفرم فعالیت ‌می‌کنند که در اقتصاد ما جدید است. با وجود این، انتظار داشتیم که این فرآیند سریع‌تر پیش برود، اما این روند با کندی مواجه شده است.»

فرزین فردیس با بیان اینکه التهابات اخیر بازار سرمایه نیز موجب نگرانی شرکت‌های استارت‌آپی داوطلب ورود به این بازار شده ادامه داد: «آن‌ها این دغدغه را دارند که شاید اکنون زمان مناسبی برای پذیرش در بورس نباشد و باید چند ماهی از این اقدام پرهیز کرد تا التهابات بازار سرمایه فروکش کند. به هر حال ممکن است این هیجانات روی ارزش‌گذاری شرکت‌ها اثر داشته باشد. البته مدیران این شرکت‌ها به گزینه‌های دیگری برای تأمین مالی، همزمان با بازار سرمایه نیز ‌می‌اندیشند؛ به طوری که تعدادی از آنها با سرمایه‌گذاران دیگری مذاکراتی داشته‌اند تا بتوانند بخشی از نیازشان را به تأمین مالی مرتفع کنند.»

او ادامه داد: «البته نیاز به تأمین سرمایه برای توسعه شرکت، نمی‌تواند صرفاً از طریق سرمایه‌گذاران حقیقی مرتفع شود. در واقع اگر ‌می‌خواهیم شاهد رشد و توسعه برنامه‌ریزی شده این شرکت‌های استارت‌آپی باشیم، نیاز به بازار سرمایه و نیاز به این که منابع بیشتری جذب این شرکت‌ها شود احساس ‌می‌شود. امیدواریم که بتوانیم مسائل را حل کرده و این مجموعه شرکت‌ها را وارد بورس کنیم. البته حل این مساله در شرایطی رقم ‌می‌خورد که طرف‌های ذینفع به خوبی آن را درک کنند.»

منبع اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.