راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

مخالفت نمایندگان مجلس با تشکیل کمیسیون ویژه فناوری اطلاعات، فضای مجازی و اقتصاد دیجیتال

در جلسه علنی امروز (۲۵ تیرماه) مجلس شورای اسلامی تقاضای عده‌ای از نمایندگان برای تشکیل کمیسیون ویژه فناوری اطلاعات و فضای مجازی و اقتصاد دیجیتال در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفت که نمایندگان در این نشست با ۷۲ رای موافق، ۹۴ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع از مجموع ۱۹۶ نماینده حاضر در جلسه با تشکیل این کمیسیون ویژه مخالفت کردند.

براساس ماده ۴۰ آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، در مسایل مهم و استثنائى که براى کشور پیش مى آید و در این خصوص تشکیل کمیسیون ویژه اى براى رسیدگى و تهیه گزارش ضرورت پیدا مى کند، به پیشنهاد حداقل ۱۵ نفراز نمایندگان و تصویب مجلس، این کمیسیون تشکیل مى شود.

مجتبی رضاخواه نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی به عنوان یکی از متقاضیان تشکیل کمیسیون ویژه فناوری اطلاعات، فضای مجازی و اقتصاد دیجیتال اظهار کرد: «با شیوع ویروس کرونا برخی از مشاغل دچار ضرر شدند اما در همین فضا عده‌ای از مشاغل از طریق فضای مجازی توانستند امورات خود را اداره کنند.

از طرف دیگر در شرایط تحریمی و وقتی امکان فروش نفت و دسترسی به ارز نداریم، می‌توان با بهره‌گیری از ارزهای دیجیتال به رشد اقتصادی کشور کمک کنیم.»

او ادامه داد: «مقام معظم رهبری هم در دیدار از طریق ویدئوکنفرانس با نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر لزوم مدیریت فضای مجازی و وجود برنامه بر آن تاکید کردند. درباره‌ی فضای مجازی قانون به اندازه کافی وجود ندارد و نظارت‌ها هم خوب نیست.»

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت که ما در کمیسیون ویژه می‌خواهیم مسائلی همچون نظارت بر هر چه سریع‌تر فضای مجازی را دنبال کنیم.

در جریان بررسی این طرح، رسول خضریان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در تذکری اظهار کرد که در صورت تشکیل این کمیسیون فضای مجازی تنها از بعد اقتصادی مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ حال این‌که ابعاد آن ورای موضوعات اقتصادی و مسائلی همچون فرهنگ را تحت پوشش قرار می‌دهد.

منبع ایسنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.