راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

مدیرعامل رایتل هک اطلاعات این اپراتور در خردادماه را تایید کرد

رضاخواه:بررسی‌ها و جمع‌بندی ما این بود که این اطلاعات با استفاده از دسترسی به سرورهای غیر آنلاین جمع‌آوری شده‌اند.

خردادماه امسال خبری مبنی بر افشای اطلاعات برخی از مشترکان رایتل رسانه‌ای شد. یاسر رضاخواه، مدیرعامل اپراتور رایتل در لایو اینستاگرامی با پیوست در تشریح اتفاقی که خرداد امسال رخ داد، گفت: «در آن زمان یک نفر در اینترنت ادعا کرد اطلاعات مشترکان ما را از وب‌سایت ثبت‌نام هک کرده است و بعد ادعا کرد به رایتل ایمیل زده و تقاضای ۵ بیت‌کوین معادل یک میلیارد تومان کرده است و چون رایتل جواب نداده، می‌خواهد این اطلاعات را بفروشد. به مجردی که این اتفاق افتاد ما پلس فتا و مرکز افتا ریاست جمهوری را در جریان گذاشتیم و کارشناسان آنها در دفتر مستقر شدند و دیتاهای ما را بررسی کردند. همزمان ما سعی کردیم با کسی که این ادعاها را کرده بود تماس بگیریم و مهم‌تر از همه تمام ایمیل‌آدرس‌هایمان را بررسی کردیم و هیچ شاهدی مبنی بر اینکه قبلا با ما تماس گرفته، پیدا نکردیم.»

او ادامه داد ایشان ۹ رکورد را در فضای مجازی منتشر کرد و بعد از تماس ما هم ۵ هزار رکورد را به ما داد. ایمیل‌هایی که ادعا کرده بود برای ما فرستاده در هیچ‌کدام از میل‌سرورهای ما نبود. بررسی‌های ما روی ۵ هزار رکوردی که در اختیار ما قرارداده بود نشان داد این اطلاعات فیلدهای مختلفی دارد و مثلا ایمیلی بود که مشترک در سال ۲۰۱۶ عوض کرده بود و اطلاعات قبلی بود. بررسی‌ها و جمع‌بندی ما این بود که این اطلاعات با استفاده از دسترسی به سرورهای غیر آنلاین ما جمع‌آوری شده‌اند. اکنون پلیس فتا و مرکز افتا در حال پیگیری موضوع هستند. به تازگی ادعا شده که این اطلاعات فروش رفته که ما نمی‌توانیم چنین موضوعی را تایید یا تکذیب کنیم.»

رضاخواه تاکید کرد: «تا الان فقط ۹ رکورد از مشترکان ما در فضای عمومی منتشر شده که از بین آنها ۸ سیم‌کارت تخلیه شده یعنی بیشتر از ۲ سال از آخرین کارکرد آنها می‌گذرد. اطلاعاتی مثل آدرس، کدپستی، شماره ملی و… مشترکان در این رکوردها وجود دارد که ممکن است از آنها سوء‌استفاده شود؛ اما حفره در سامانه‌های برخط نبوده است.»

منبع پیوست
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

[logo_showcase id=”298325″]