راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

امکان استعلام آنلاین از حساب‌ها برای فروشندگان ایجاد می‌شود

مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی با بیان اینکه طرح شاپرک از شش ماه پیش آغاز به کار کرد اظهار کرد :تاخیر زمانی تسویه آنی حساب‌ها در حالت عادی بسیار بیشتر از طرح تجمیع واریزها است و با توجه به برنامه ریزی‌های انجام شده در تلاش هستیم امکان استعلام برخط یا مستقیم از حساب‌ها برای فروشندگان ایجاد شود.

ناصر حکیمی، مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی، در گفت ‌و‌گو با ایسنا گفت: با مدیریت ترافیک در روزهای پایانی سال امیدواریم در تراکنش‌های خرید فروشگاهی،عملکرد بهبود یافته ای را شاهد باشیم.

وی با بیان این که در زمان پرداخت یارانه‌ها، شبکه شتاب با ۱۵ درصد تراکنش ناموفق مواجه بود، اظهار کرد: در دور جدید پرداخت یارانه‌ها حجم تراکنش‌های ناموفق با کاهشی محسوس به ۱.۳ درصد رسید و این امر بیانگر موفقیت بیش از ۹۸ درصدی تراکنش‌ها در شبکه شتاب است.

حکیمی با اشاره به جایگزینی تسویه تراکنش بانک‌ها با فروشگاه‌ها در هفت مقطع زمانی به جای تسویه آنی به حساب فروشندگان گفت: براین اساس، تجمیع تراکنش‌ها در هر ۲ یا۳ ساعت به صورت تجمعی و در مقاطع مشخصی صورت می پذیرد.

مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی با اشاره به ضرورت راه ‌اندازی طرح شاپرک افزود: با توجه به بار ترافیکی شبکه شتاب در مقاطعی همچون پرداخت یارانه‌ها، اختلالاتی مشاهده شد که بانک مرکزی با ابلاغیه‌ای از بانک‌ها خواست حجم تراکنش‌ها مدیریت شود.

وی گفت: هموطنان می‌توانند مشکلات مربوط به مغایرت‌های حساب و سایر عملیات بانکی درخصوص شبکه شتاب را طی تماس با تلفن گویای میز امداد شتاب اعلام و از خدمات این میز بهره مند شوند و با شماره تلفن ۲۹۹۱۱ تماس بگیرند.

مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی، حجم بالای تراکنش با توجه به زمان تقریبی ۳۰ الی ۴۰ ثانیه را موجب بروز تراکنش‌های ناموفق در سطح بالا خواند و افزود: به دلیل عدم ظرفیت سازی در مدت زمان کوتاه برای جواب دهی و نزدیک شدن به ایام پرتراکم پایانی سال و همچنین پرداخت یارانه‌ها، بانک مرکزی تصمیم به تمرکز تراکنش‌ها گرفت.

وی همچنین خبر داد: حجم ریالی تراکنش‌ها در فاصله فروردین ۹۰ تا مهر ۹۱ هشت برابر افزایش یافت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.