راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس سنای آمریکا به سوء استفاده از رانت اطلاعاتی متهم شد

0

سناتور ریچارد بور، رئیس جمهوری‌خواه کمیته اطلاعاتی مجلس سنای ایالات متحده، در مظان این اتهام قرار گرفته که پس از شرکت در جلسات محرمانه درباره شیوع ویروس کرونا در آمریکا در ماه فوریه و اطلاع از وخامت اوضاع فورا سهام‌های خود به ارزش بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار دلار را فروخته است. مقامات وزارت دادگستری و کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا از اظهار نظر درباره این پرونده خودداری کرده‌اند.

تحقیقات وزارت دادگستری توسط پلیس فدرال (اف‌بی‌آی) و با هماهنگی کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا انجام می‌شود. بنا بر گزارش‌ها، سناتور بور از سال ۲۰۱۶ میلادی تا کنون در ظرف یک روز به این اندازه سهام نفروخته بوده است.

بازارهای مالی آمریکا به دنبال شیوع ویروس کرونا سقوط کم‌سابقه‌ای داشته‌اند و سهامداران بسیاری به طور هنگفتی متضرر شده‌اند.

سناتور بور، ۶۴ ساله و اهل ایالت کارولینای شمالی، می‌گوید که اقدامی خلاف قانون انجام نداده است. وکیل او تاکید کرده است که تصمیمات مالی موکلش بر اساس اطلاعاتی بوده است که در اختیار عموم قرار دارد.

آلیس فیشر،‌ وکیل سناتور بور، روز دوشنبه (۳۰ مارس)‌ با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد موکل او از تحقیقات وزارت دادگستری استقبال می‌کند زیرا «ثابت خواهد کرد که اقدامات وی به‌جا بوده است».

این سناتور جمهوری‌خواه هم روز جمعه گذشته از کمیته اخلاقی سنا خواسته بود که به ماجرا رسیدگی کند.

سناتور بور که به واسطه ریاستش بر کمیته اطلاعاتی سنا تقریبا همه روزه درباره تهدیدهای امنیتی برای آمریکا گزارش دریافت می‌کند، برای فاش شدن هشدارهای خصوصی‌ که یک ماه پیش درباره خطرات کرونا داده بود مورد انتقاد قرار گرفته است.

رادیوی ان‌پی‌آر آمریکا اخیرا فاش کرد که او در مقطعی که در صحبت‌های عمومی خود همانند موضع آن موقع دولت دونالد ترامپ چندان بر ابعاد خطرات کرونا تاکیدی نداشت، در صحبت‌های خصوصی به گروهی از ثروتمندان با نفوذ هشدار داد که باید خود را برای عواقب اقتصادی و اجتماعی کرونا آماده کنند.

این رادیو گزارش داد برخی از حاضران جلسه با آقای بور، که هفته‌ها پیش از هراس عمومی از کرونا در آمریکا برگزار شد، نمایندگان شرکت‌هایی بوده‌اند که ده‌ها هزار دلار به کارزار انتخاباتی او داده‌اند.

علاوه بر سناتور بور، سناتور جمهوری‌خواه کلی لوفلر هم اوراق بهاداری به ارزش حدود سه میلیون دلار را در چند معامله مختلف فروخته که اولین مورد آن درست در روزی بوده که سنای آمریکا جلسه‌ای غیرعلنی درباره ویروس کرونا داشته است.

برخی رسانه‌های آمریکا می‌گویند که سناتور جمهوری‌خواه جیمز اینهاف و سناتور دموکرات دایان فاینستاین نیز دست به اقدامات مشابهی زده‌اند.

مطابق قوانین آمریکا اعضای کنگره حق ندارند مطابق اطلاعات غیرعمومی که به واسطه جایگاهشان می‌گیرند معامله‌ای انجام دهند.

منبع بی‌بی‌سی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.