راه پرداخت؛ پرمخاطب‌ترین رسانه فین‌تک ایران

سازمان نصر خواستار قانون‌گذاری و صدور مجوز رسمی برای استخراج «رمزارز» شد

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور با صدور بیانیه اعلام کرد: «دبیر شورای عالی فضای مجازی با حضور در شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای از به رسمیت شناختن این حوزه حمایت کرده و چراغ سبزی را برای حضور فعالین اقتصادی در این حوزه و استفاده از آن نشان داد.»

0

نوظهور بودن پدیده رمزارزها به رسمیت شناختن این حوزه از سوی دولت را با چالش‌هایی مواجه کرده است. بی‌سامان بودن و بلاتکلیفی ارزهای رمزنگاری شده از جمله بیت‌کوین و استخراج آنها باعث شده مخالفان و موافقان این حوزه خواستار قانون‌گذاری درباره رمزارزها باشند. در این راستا سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده که خواستار قانون‌گذاری و صدور مجوز رسمی برای استخراج «رمزارز» است.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در این بیانیه آمده است:

«پدیده رمزارزها مانند هر پدیده نوظهور دیگری در حوزه فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتال، دارای ابعاد مختلف و پیچیده‌ای بوده و پیامدهای خاص خود را نیز به همراه داشته و خواهد داشت. تقریبا مشخص بود که به دلیل نیاز کشور به رمزارزها و منافعی که به خصوص در زمان تحریم برای کشور ایجاد می‌شود، این پدیده نیز به سرعت در کشور ما مورد توجه قرار گرفته و استفاده از آن گسترش خواهد یافت. از این رو سازمان نظام صنفی رایانه‌ای از سال گذشته ضمن برگزاری جلسات مختلف در این حوزه، کارگروه ویژه‌ای را نیز برای بررسی این پدیده نوظهور و مسائل پیرامونی آن تشکیل داده است.

طی یک سال گذشته و به دلیل شرایط خاص اقتصادی در کشور، حوزه ماینینگ رمزارزها مورد توجه قرار گرفت و بخشی از سرمایه‌های فعالان اقتصادی را به سمت خود جذب کرد. هر چند به رسمیت شناختن این حوزه از سوی دولت با چالش‌هایی مواجه شد، ولی بحث و بررسی این موضوع در کمیسیون‌های هیات دولت منجر به تهیه یک پیشنهاد خوب و قابل قبول شد که برای هیات وزیران ارسال ولی برای بررسی بیشتر مجددا در دستور کار کمیسیون‌ها قرار گرفت. در همین راستا، سال گذشته دبیر شورای عالی فضای مجازی ضمن حضور در شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای از به رسمیت شناختن این حوزه حمایت کرده و چراغ سبزی را برای حضور فعالین اقتصادی در این حوزه و استفاده از آن نشان داد.

در حالی که برخی از فعالین اقتصادی سرمایه گذاری نسبتا قابل توجهی را در این حوزه انجام داده و فعالیت‌هایی را برنامه ریزی و شروع کرده‌اند، به یکباره با هجمه گسترده‌ای از سوی وزارت نیرو مواجه شدند. بر هیچ کس پوشیده نیست که بخشی از ارز کشور در این شرایط حساس مصروف سرمایه‌گذاری در این حوزه شده و وظیفه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای است که از این سرمایه‌ها محافظت کند.  اما بدیهی است که این صنعت جدید، مانند هر صنعت جدید دیگری، ممکن است چالش‌هایی را در دیگر بخش‌های صنعت ایجاد کند. موضوع تأمین انرژی برای این صنعت و نگرانی‌های وزارت نیرو در این حوزه، کاملا قابل درک است و باید به آن‌ها نیز توجه جدی کرد. ولی برخوردهای قهرآمیز و شتاب زده نه تنها این نگرانی‌ها را مرتفع نکرده بلکه باعث خواهد شد فضای کسب‌وکار در این حوزه نیز از کنترل و نظارت رسمی خارج شده و به سمت فعالیت‌های زیر زمینی سوق پیدا کند؛ در این صورت، موضوع ممکن است به یک بحران ملی در کشور بدل شود.

با عنایت به مطالب فوق، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای پیشنهاد می‌کند که: اولا فعالان حوزه رمزارز در این سازمان مجتمع شده و ثانیا برای آن‌ها مجوز فعالیت صادر شود. ثالثا، به جای تعطیلی و برخورد قهرآمیز با فعالان این حوزه، نگرانی‌های موجود برای تأمین انرژی به رسمیت شناخته شده و نحوه مصرف انرژی توسط آن‌ها و وزارت نیرو علی‌الخصوص در ساعات پیک مصرف مطابق قواعد مشخصی تدوین و بر آن نظارت شود. بدیهی است که فعالان این حوزه نیز نیک می‌دانند که منافع آن‌ها باید لاجرم در راستای منافع ملی بوده و آمادگی دارند تا در این زمینه هرگونه همراهی و همکاری لازم را با این وزارت داشته باشند.

سازمان نظام صنفی ضمن تاکید بر لزوم توجه کافی به نگرانی‌های موجود در تأمین انرژی این واحدها، بر خود لازم می‌داند که از سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در این حوزه صیانت کند. این سازمان همچنین آمادگی دارد تا با همکاری با وزارت نیرو و دولت نسبت به ساماندهی این حوزه و رفع نگرانی‌های موجود قدم‌های موثری بردارد تا از فرصت‌های موجود در این حوزه، علی‌الخصوص در شرایط تحریم ناجوانمردانه اقتصادی، بهره لازم نصیب کشور شود.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.