راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

اسکناس‌های 100 و 200 یورویی با ویژگی‌های جدید ظاهری و امنیتی وارد بازار شد

28 می (هفتم خرداد) اسکناس‌های جدید 100 و 200 یورویی توسط بانک مرکزی اروپا وارد بازار مبادلات مالی شدند. این اسکناس‌های جدید که هر کدام به ترتیب ارزش دلاری معادل 112 و 224 دلاری دارند، به نسبت شفاف‌تر و با ویژگی‌های امنیتی بیشتر طراحی شده‌اند و مقاومت بیشتری نسبت به اسکناس‌های قبلی دارند. همچنین برخلاف اسکناس‌هایی که طی سال‌های 2016 و 2017 توسط بانک انگلستان منتشر می‌شد، از هیچ پلیمری برای انتشار آنها استفاده نشده است.

به گفته سخنگوی بانک مرکزی اروپا، که مسئولیت نظارت بر ارز 19 کشور جزو اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، کاغذ استفاده‌شده در این اسکناس‌ها 100 درصد از الیاف پنبه است.

از ویژگی‌های ظاهری این اسکناس‌های جدید باید به عرض کم آنها اشاره کرد که مانند اسکناس‌های 50 یورویی و به اندازه 77 میلی‌متر هستند اما طول آنها به همان اندازه قبلی‌شان باقی مانده است؛ یعنی طول اسکناس‌هایی 100 یورویی 147 میلی‌متر و اسکناس‌های 200 یورویی، 153 میلی‌متر است.پ

بانک مرکزی اروپا در سپتامبر سال گذشته، زمانی که خبر انتشار اسکناس‌های جدید را اعلام کرد، گفته بود که هرچه اسکناس طویل‌تر باشد ارزش آن بیشتر است و اینکه عرض یکسان در تمامی اسکناس‌ها باعث می‌شود آنها راحت‌تر دورن کیف پول قرار بگیرند و از آسیب و فرسایش آنها نیز جلوگیری می‌شود.

از آنجایی که اسکناس‌های 100 و 200 یورویی کاربرد بیشتری میان افراد خواهد داشت، بانک مرکزی اروپا قصد دارد تا 2/3 میلیارد اسکناس 100 یورویی و 700 میلیون اسکناس 200 یورویی را در سراسر قاره اروپا منتشر کند. از آنجایی که برخی نگرانی‌ها بابت سواستفاده کلاهبرداران و مسائل پولشویی وجود دارد، تصمیم بر این است اسکناس‌های 500 یورویی کم‌کم از دور خارج شوند.

ویژگی‌های امنیتی پیشرفته‌ای که از طریق ماشین قابل خواندن است هم باعث شده تا از این اسکناس‌ها در برابر تقلب و کلاهبرداری محافظت بیشتری بشود. اخبار منتشرشده حاکی از آن است که در نیمه اول سال گذشته 301 هزار اسکناس تقلبی از 21 میلیون اسکناس در گردش کشف شد.

مانند سایر اسکناس‌های نسل دوم اروپایی که از سال ۲۰۱۳ معرفی شدند، اسکناس‌های جدید نیز دارای هولوگرام‌های مختلفی خواهند بود. این اسکناس‌ها دارای خصوصیاتی نظیر هولوگرام‌های کوچک از نمادهای یورو هستند که جعل آنها را بسیار دشوار می‌سازد.

واحد پول یورو تقریبا از سال 1999 معرفی و اولین سکه و اسکناس برای اولین بار در سال 2002 وارد بازار شد. اسکناس‌های 100 و 200 یورویی که به تازگی معرفی شده‌اند، آخرین مجموعه از سری طراحی‌های «Europa» هستند که برای اولین بار در سال 2013 و با چاپ اسکناس‌های 5 یورویی و به دنبال آن با اسکناس‌های 10، 20 و 50 یورویی ادامه پیدا کرد.

حدود یک میلیون دستگاه خودپرداز در ۱۹ کشور منطقه یورو باید خود را با اسکناس‌های جدید تا پیش از ورودشان به چرخه مالی یورو تطبیق دهند. همچنین اسکناس‌های قدیمی همچنان قانونی هستند و در گردش باقی خواهند ماند تا زمانی که مستعمل شوند و توسط بانک مرکزی با اسکناس‌های جدید جایگزین شوند.

منبع: New york times و Brussels times

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت