راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

نمایندگان مجلس با تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد بانک مرکزی موافقت کردند

در جلسه علنی امروز یک‌شنبه مجلس شورای اسلامی، تقاضای شش نفر از نمایندگان به منظور بررسی تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در پنج سال گذشته بررسی و در نهایت با ۱۱۷ رأی موافق، ۶۹ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع با آن موافقت شد.

به گزارش ایسنا، محورهای تحقیق و تفحص از بانک مرکزی عبارتند از:

 • عدم نظارت صحیح بر بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری اعم از مجاز یا غیر مجاز که موجب شده نرخ‌های سود غیر متعارف به سپرده‌ها پرداخت کنند.
 • نقش و تأثیر نیروهای ضعیف جهت مدیریت عاملی و عضویت در هیات مدیره بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری که باعث اتلاف میلیاردها تومان از منابع مردم شده است.
 • عدم تصمیم‌گیری در خصوص عده کثیری از سپرده‌گذاران که سپرده‌های آنان در مؤسسات بانکی بلاتکلیف مانده و موجب بدبینی به نظام مقدس جمهوری اسلامی شده است.
 • عدم اعمال سیاست‌های پولی و عدم هماهنگی با نظام مالی و ارزی موجب خروج سپرده‌ها از بانک‌ها علی‌الخصوص بانک‌های دولتی شده است.
 • عدم رتبه‌بندی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری.
 • تعداد مدیران بانک مرکزی که در زمان اشتغال به بانک‌های خصوصی یا از بانک‌های خصوصی به بانک مرکزی منتقل شده است.
 • عملکرد بانک مرکزی در اجرای قانون پولی و بانکی کشور و دیگر قوانین در خصوص عملیات بانکی بدون ربا، مبارزه با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم و همچنین نحوه محاسبه نرخ سود تسهیلات و نحوه تعلق جرائم تأخیر و بخشودگی‌ها.
 • بررسی نحوه تخصیص ارز و نحوه مدیریت بازار ارز.
 • نحوه صدور مجوز برای بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری، لیزینگ‌ها و صرافی‌ها و نظارت بر آنها.
 • نحوه پرداخت حقوق و مزایا به مدیران ارشد بانک مرکزی و بانک‌های عامل از ۱۳۸۰ تاکنون.
 • پنهان‌کاری در ارائه اطلاعات مربوط به خود مشتریان به آنها در خصوص تسهیلات دریافتی از جمله ارائه یک نسخه قرارداد به مشتریان اعلام بدهی قطعی به مشتریان به صورت مکتوب شامل اصل، سود، جرائم تأخیر و غیره.
 • اقدامات بانک مرکزی در راستای نظام بخشی به فرآیند نظارت بر حساب‌ها، نظارت بر تسهیلات، نظارت بر اطلاعات هویتی اشخاص.
 • دلایل پرداخت پاداش به عنوان تراز پایان سال بانک مرکزی به کلیه مدیران و کارکنان و بازنشستگان.

 

با تصویب این تحقیق و تفحص خلاءهای پنهانی که وجود دارد را بررسی می‌کنیم

حسینعلی حاجی دلیگانی به عنوان یکی از متقاضیان تحقیق و تفحص از بانک مرکزی بیان کرد: «این تحقیق و تفحص از یک سال و نیم پیش و زمانی که موضوع مؤسسات مالی و برخی دیگر از مسائل به طور هم زمان در بانک مرکزی پیش آمد در مجلس کلید خورد. عمده دغدغه به دلیل جمعیت عظیم سپرده‌گذارانی بود که در مساله مؤسسات اعتباری دچار زیان شده بودند. در زمان ریاست قبلی بانک مرکزی نیز اتفاقات ناگواری رخ داد که امیدواریم با تصویب این تحقیق و تفحص بتوانیم خلاءهای پنهانی که وجود دارد را بررسی کنیم.»

این عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس در ادامه اظهار کرد: «سپرده‌گذاران مدتی است که بلاتکلیف در مراجع مختلف به دنبال پول خود هستند و حدود دو میلیون سپرده‌گذار که با احتساب خانواده آنها به حدود ۱۲ میلیون می‌رسند سرمایه خود را از دست داده و بارها در خیابان‌ها اعتراض کردند. بانک مرکزی اعلام کرده که حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان به بانک‌های خاصی داده شده تا اصل پول مردم پس داده شود و بر اساس ادعای بانک مرکزی تاکنون اصل پول سپرده‌گذاران زیر یک‌میلیون تماما پرداخت شده و تنها حدود سه تا چهار هزار سپرده‌گذار و چند تعاونی باقی مانده‌اند.»

 

بانک مرکزی از مؤسسات غیرقانونی ۱۳ درصد ذخیره قانونی دریافت کرده است

نماینده مردم شاهین شهر در ادامه تصریح کرد: «برخی از ابهامات و سؤالات در خصوص مؤسسات مالی مطرح است مساله این جا است که چرا اصلاً به موسساتی نظیر کاسپین اجازه فعالیت داده شد مردم اگر نتوانند به مجوز بانک مرکزی اعتماد کنند دیگر به چه چیز باید اعتماد داشته باشند.»

او ادامه داد: «اگر فعالیت این مؤسسات غیرقانونی بوده است چرا جلوی فعالیت آنها گرفته نشده است؛ و با تابلوی بانک مرکزی به فعالیت خود ادامه دادند. چگونه ساعت‌ها در رسانه ملی اجازه تبلیغ به این مؤسسات داده شده است. چگونه این مؤسسات صدها شعبه در بهترین نقاط شهرها داشته‌اند. اگر فعالیت این مؤسسات غیرقانونی بوده است چرا بانک مرکزی از این مؤسسات ۱۳ درصد ذخیره قانونی دریافت کرده است.»

او در ادامه تاکید کرد: «اکنون تکلیف ساختمان‌ها و اموال منقول و غیر منقول این مؤسسات چه شده است. از سوی دیگر چرا بانک مرکزی آمارهای مبهمی در خصوص پرداخت سپرده‌گذاران اعلام می‌کند؟ اگر بانک مرکزی برابر قانون عمل کرده چرا از اعتراض و شکایت مردم می‌ترسد. بانک مرکزی اعلام کرده که ۹۸ درصد سپرده‌گذاران مؤسسات مالی و اعتباری تعیین تکلیف شده‌اند و در اصل هنوز مشخص نیست که چه تعداد پول به طور قطعی دریافت کرده است.»

حاجی دلیگانی در پایان گفت: «پیشنهادم این است که سپرده‌گذارانی که پول خود را نگرفتند با اسناد به مراجع قانونی مراجعه کنند تا معلوم شود چند درصد از ۲۰ هزار میلیارد تومانی که برای این موضوع اختصاص داده شده به دست مردم رسیده است.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.