راه پرداخت؛ پرمخاطب‌ترین رسانه فین‌تک ایران

میزان چک‌های برگشتی در ماه دی، برخلاف روند ماه‌های اخیر، افزایش یافت

0

در حالی که پس از تصویب و ابلاغ قانون جدید چک، نسبت چک‌های برگشتی به چک‌های مبادله‌شده روندی کاهشی داشت، مجددا شاهد افزایش این نسبت در دی‌ماه امسال هستیم.

به گزارش فارس، بر اساس گزارش بانک مرکزی درباره وضعیت چک‌های مبادله‌ای و چک‌های برگشتی در دی‌ماه امسال، تعداد چک‌های مبادله‌ای ۲۵.۵ درصد و تعداد چک‌های برگشتی ۳۰.۴ درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش بانک مرکزی که با استفاده از اطلاعات سامانه انتقال تصویر چک (چکاوک) تهیه شده است و صرفا مربوط به چک‌های بین‌بانکی است و شامل چک‌های درون بانکی نمی‌شود، در دی‌ماه سال ۱۳۹۷ در کل کشور بالغ بر ۷.۲ میلیون فقره چک به ارزش حدود ۷۴۶ هزار میلیارد ریال مبادله شد که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۲۵.۵ و ۱۷.۱ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

همچنین بر اساس گزارش بانک مرکزی در دی‌ماه ۱۳۹۷، در کل کشور بالغ بر ۷۶۱ هزار فقره چک به ارزشی حدود ۸۹ هزار میلیارد ریال برگشت داده شده است که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۳۰.۴ درصد و ۲۹.۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد. در ماه مورد گزارش، در استان تهران بالغ بر ۲۷۲ هزار فقره چک به ارزشی بالغ بر ۴۷ هزار میلیارد ریال برگشت داده شده است.

در دی‌ماه ۱۳۹۷، در کل کشور ۱۰.۶ درصد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای و ۱۱.۹ درصد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای برگشت داده شده است. در ماه مورد گزارش، در استان تهران ۱۰.۵ درصد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای و ۱۱.۶ درصد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای برگشت داده شده است.

در ماه مذکور در بین سایر استان‌های کشور بیشترین نسبت ارزش چک‌های برگشتی به کل ارزش چک‌های مبادله شده در استان به ترتیب به استان‌های سمنان (۱۶.۲ درصد)، لرستان (۱۵.۲درصد) و هرمزگان (۱۴.۹ درصد) اختصاص یافته است و استان‌های ایلام (۵.۷ درصد)، بوشهر (۶.۲ درصد) و سیستان بلوچستان (۷.۶ درصد) کمترین نسبت ارزش چک‌های برگشتی به کل ارزش چک‌های مبادله شده در استان را به خود اختصاص داده‌اند.

بر اساس این گزارش، در دی‌ماه ۱۳۹۷، در کل کشور حدود ۷۳۰ هزار فقره چک به ارزشی بالغ بر ۸۳ هزار میلیارد ریال به دلایل کسری یا فقدان موجودی برگشت داده شده است. در واقع درکل کشور از نظر تعداد ۹۵.۹ درصد و از نظر ارزش ۹۴.۱ درصد از کل چک‌های برگشتی به دلیل کسری یا فقدان موجودی برگشت خورده است.

برای مشاهده، گزارش کامل بانک مرکزی از چک‌های مبادله‌ای در دی‌ماه ۱۳۹۷، اینجا را کلیک کنید.

 

تغییر روند کاهشی نسبت چک‌های برگشتی به چک‌های مبادله شده در دی‌ماه ۹۷

پس از تصویب طرح اصلاح قانون صدور چک در آبان ماه امسال در مجلس شورای اسلامی و ابلاغ آن توسط رئیس‌جمهور در ۳ آذرماه، نسبت چک‌های برگشتی به چک‌های مبادله شده در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته روند کاهشی چشمگیری را آغاز کرد. با این وجود، آمارهای دی‌ماه بانک مرکزی نشان می‌دهد که این روند تغییر یافته است و مجددا شاهد نسبت چک‌های برگشتی به چک‌های مبادله شده نسبت به ماه قبل هستیم.

به نظر می‌رسد مهم‌ترین دلیل تغییر روند کاهشی نسبت چک‌های برگشتی به چک‌های مبادله شده و افزایش ۳۰ درصدی تعداد چک‌های برگشتی نسبت به ماه قبل ناشی از عدم اجرای تکالیف قانونی از سوی بانک مرکزی با وجود گذشت بیش از دو ماه از لازم‌الاجرا شدن قانون جدید چک است.

به گزارش فارس، کارشناسان اعتقاد دارند تداوم روند کاهش سهم چک‌های برگشتی از چک‌های مبادله شده در گرو اجرای صحیح و به‌موقع قانون جدید چک توسط دستگاه‌های مربوطه و به‌ویژه بانک مرکزی است. در مجموع، با توجه به هزینه بالای صدور چک برگشتی بر نظام قضایی و محیط کسب‌وکار کشور، انتظار می‌رود بانک مرکزی در ماه‌های آتی اجرای تکالیف قانونی «قانون اصلاح قانون صدور چک» را موردتوجه بیشتری قرار دهد تا شاهد کاهش مجدد نسبت چک‌های برگشتی به چک‌های مبادله شده باشیم و گام مهمی در راستای رفع موانع کسب‌وکار برداشته شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.