راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

شاخص‌های جدید به ارزیابی خدمات الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی اضافه شد

معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان فناوری اطلاعات از اضافه شدن چندین شاخص جدید به ارزیابی خدمات الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی خبر داد.

به گزارش پیوست، امیر ناظمی در توضیح این شاخص‌های جدید گفت: «۴ دوره ارزیابی در این زمینه انجام شده است که این ارزیابی‌ها بر اساس ۵ فاکتور و بر مبنای گزارش‌های بین‌المللی استخراج شده بود. از سوی دیگر این ۵ شاخص نیز بر اساس چرخه عمر رشد دولت الکترونیکی در نظر گرفته شده است. اما برای به‌روز بودن این ارزیابی‌ها، چند فاکتور دیگر نیز به ۵ فاکتور قبلی اضافه کردیم.»

او در توضیح این فاکتورهای جدید افزود:‌ «در دور پنجم ارزیابی، چند فاکتور جدیدی که خدمات الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی با آن مورد ارزیابی قرار می‌گیرند شامل مواردی چون رعایت داده‌های باز، قایل شدن حق دسترسی به اطلاعات، استفاده از پلتفرم دولت همراه است.»

او ادامه داد: «یکی از شاخص‌های مهم و جدید هم این است که یک دستگاه تا چه میزان با سایر دستگاه‌ها روی سامانه تبادل تراکنش انجام می‌دهد. چرا که درست است که دستگاه‌ها به‌صورت مستقیم مسئول ارایه سرویس به شهروندان هستند اما به شکل غیرمستقیم هم باید این خدمات در راستای شفافیت و آسایش شهروندان انجام شود.»

بر اساس اظهارات رییس سازمان فناوری اطلاعات شاخص جدید دیگری هم که به ارزیابی خدمات الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی اضافه شده، بررسی میزان دسترسی است که دستگاه‌ها برای شرکت‌ها و استارت‌آپ‌ها به‌صورت ‌API (رابط برنامه‌نویسی نرم‌افزار) فراهم می‌کنند.

۵ شاخصی که تاکنون در ارزیابی خدمات الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی موردتوجه قرار گرفته بود شاخص حضور در وب با هدف اطلاع‌رسانی، شاخص تعاملی بودن امکان تعامل الکترونیکی با دولت، شاخص تراکنشی باهدف تکمیل خدمت الکترونیکی، شاخص یکپارچگی باهدف تعاملات مبتنی بر یکپارچگی و همچنین شاخص مشارکتی بودن باهدف افزایش مشارکت عموم در تصمیمات بوده است.

همچنین امیر ناظمی با اعلام اینکه نتایج دور چهارم ارزیابی‌ها بر اساس ۵ شاخص انجام و به‌زودی اطلاع‌رسانی خواهد شد اعلام کرد:‌«در دور چهارم ارزیابی خدمات الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی موردبررسی قرار گرفتند که بر این اساس شرکت مادر تخصصی حمل‌ونقل، گمرک، بنیاد شهید و بیمه در جایگاه اول تا چهارم قرار گرفته‌اند.»

اوایل خردادماه سال جاری دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات در ارزیابی دور سوم خدمات الکترونیکی دستگاه‌ها اجرایی بیمه مرکزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی و گمرک را به‌عنوان سه دستگاه برتر دولتی از نظر ارائه خدمات الکترونیکی معرفی کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.