راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

پیشتازی بانک ملی ایران در خروج از بنگاه‌داری

0

افزایش سرعت گردش پول، افزایش دارایی نقدی، افزایش قدرت تسهیلات دهی، خروج از مدیریت بخش‌های نامرتبط و تمرکز بر فعالیت بانکداری، تنها بخشی از نتایج فروش اموال مازاد و خروج از بنگاه‌داری است و از این روست که بانک ملی ایران تنها در پنج ماه نخست امسال بیش از دو هزار و ۳۰۳ میلیارد ریال از سهام شرکت‌های زیرمجموعه و بیش از ۸۹۱ میلیارد ریال از اموال تملیکی خود را واگذار کرده است.

به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، در سال‌های اخیر با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری، رئیس‌جمهور و بانک مرکزی مبنی بر کاهش بنگاه‌داری بانک‌ها، فروش شرکت‌ها و املاک مازاد ملکی و تملیکی موردتوجه ویژه بانک ملی ایران قرار گرفته، به‌طوری‌که این فرآیند همواره روندی صعودی طی کرده است.

در پنج ماه ابتدای امسال ۱۵۷ مورد از اموال تملیکی بانک از طریق مزایده، مذاکره و اقاله تعیین تکلیف شده است که ارزش ریالی آن به ۸۹۱ میلیارد و ۳۴۳ میلیون ریال می‌رسد. این در حالی است که طی چهار سال گذشته نیز فروش املاک مازاد ملکی و تملیکی در اولویت‌های اصلی بانک قرار داشته و در این مدت تعداد ۷۸۵ مورد از این املاک به فروش رفته است.

همچنین طی سه سال ۱۳۹۴، ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ نیز تعداد ۶۶۱ مورد از این املاک از طریق۵۱۲ مزایده فروخته شده است که ارزش آن به پنج هزار و ۶۰۹ میلیارد و ۹۰۳ میلیون ریال می‌رسد.

بانک ملی ایران در جهت کاهش بنگاه‌داری بانک‌ها همواره بر روان‌سازی مسیر واگذاری شرکت‌ها و املاک مازاد تأکید دارد، به‌طوری‌که تنها در سال جاری بیش از دو هزار و ۳۰۳ میلیارد ریال از سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری توسعه ملی (وتوسم)، سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی (وبانک) از شرکت‌های زیرمجموعه بانک ملی ایران واگذار شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.