بانک‌تک (BankTech) پی‌تک (PayTech)

ابلاغیه بانک مرکزی: رمز دوم ایستا از تراکنش‌های بانکی مبتنی بر کارت حذف می‌شود

بانک مرکزی ایران در تاریخ اول شهریور ۹۷ ابلاغیه‌ای منتشر کرده و معاون فناوری‌های نوین این بانک از حذف ارائه رمز دوم ایستا برای تمام تراکنش‌ها خبر داده است.

در این ابلاغیه که به امضای ناصر حکیمی رسیده است، مقرر شده تا تاریخ اول خرداد ۹۸ رمز دوم ایستا برای تمام تراکنش‌ها حذف شود. در گذشته راه پرداخت مطالبی در این مورد منتشر کرده بود.

ببینید: ۶۰ قدم تا ژتونایزیشن

ببینید: توکنیزاسیون یا ژتونیزاسیون؟

ابلاغیه بانک مرکزی در مورد حذف ارائه رمز دوم ایستا برای تمام تراکنش‌ها، انتقال مسئولیت جبران خسارت مال‌باختگان به موسسه اعتباری و ارائه هم‌زمان خدمت رمز دوم پویا و رمز ایستا به مشتریان را در ادامه مطلب می‌توانید بخوانید.

سند «الزامات رمزهای پویا در تراکنش‌های مبتنی بر کارت» به شناسه BIS RG 300-14 که به پیوست ارائه شده است با همکاری «کاشف» تهیه شده و هدف از آن ارائه الزاماتی به منظور حصول اطمینان مؤسسات اعتباری صادرکننده کارت‌های بانکی از کاهش مخاطرات ایستا بودن رمزهای کارت‌های بانکی است. الزامات ارائه‌شده شامل مشخصات رمزهای پویا، نحوه ثبت‌نام برای استفاده از رمزهای پویا، نکات مهم در تولید رمز پویا، انتقال اطلاعات حساس، ابزارهای ارائه رمزهای پویا و وظایف مؤسسات اعتباری به عنوان ارائه‌دهنده خدمت رمزهای پویا است.

مقتضی است دستور فرمایید ضمن ابلاغ مراتب به واحدهای ذی‌ربط با قید فوریت، تمهیدات لازم برای اجرای «الزامات رمزهای پویا در تراکنش‌های مبتنی بر کارت» در آن بانک / موسسه اعتباری مطابق با برنامه زمان‌بندی زیر، فراهم شده و علاوه بر نظارت دقیق بر حسن اجرای آن، نتیجه اقدامات صورت گرفته به این بانک منعکس گردد.

توجه: مطابق مواد ۵۵ و ۵۷ از «الزامات رمزهای پویا در تراکنش‌های مبتنی بر کارت» ضروری است بانک‌ها و مؤسسات اعتباری پیش از عملیاتی نمودن خدمت رمزهای پویا، اسناد مرتبط با ارزیابی امنیتی و پذیرش مخاطرات باقی‌مانده در محدوده خدمت مورد اشاره را برای اداره نظام‌های پرداخت این بانک ارسال نمایند.

درباره نویسنده

آرش ترابی

آرش ترابی فعال حوزه رسانه و دانش‌آموخته رشته مدیریت تکنولوژی از دانشگاه علوم و تحقیقات است. او از تابستان 96 با راه پرداخت همکاری می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

۲ دیدگاه

    • معنیش اینکه که اگر به نحوی اطلاعات کارت شما دزدیده شد و از اون طریق به صورت آنلاین – با رمز دوم – از حسابتون وجه برداشت شد، مسوولیتش به صورت کامل با بانک هست.