راه پرداخت؛ پرمخاطب‌ترین رسانه فین‌تک ایران

برگزاری دوره آموزش بلاکچین در دانشگاه‌های اروپا

0

با توجه به اینکه فناوری‌های رمزنگاری روزبه‌روز محبوبیت بیشتری کسب می‌کنند، امروزه نیاز به فراگیری بلاکچین (blockchain) بیشتر احساس می‌شود. در این راستا، دانشگاه ادینبرو قصد دارد اولین دوره‌های آموزش بلاکچین در اروپا را برگزار کند.

به گزارش ایسنا، بلاکچین (blockchain) به معنی زنجیره بلوک‌ها، یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است و با ایجاد فضایی برای توزیع (نه کپی کردن) اطلاعات دیجیتال، نوع جدیدی از اینترنت را به وجود آورده است. تفاوت آن با سیستم‌های دیگر این است که اطلاعات ذخیره‌شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می‌شوند و با استفاده از رمزنگاری امکان حذف و دست‌کاری اطلاعات ثبت‌شده تقریباً غیرممکن است.

دانشگاه ادینبرو قصد دارد که دوره‌های آموزش بلاکچین را برگزار کند. سال گذشته در این دانشگاه آزمایشگاه فناوری بلاکچین افتتاح شد که تمرکز آن روی تحقیقات بلاکچین و توسعه آن بود. بدین ترتیب مسیر حرکت این فناوری در این دانشگاه با سرعت روبه‌جلو است. این دوره‌ها سطح عمیقی از این فناوری را به دانشجویان خواهد آموخت. با پیشرفت دوره، دانشجویان حتی خواهند توانست خود به‌تنهایی یک بلاکچین بسازند.

امروزه فناوری رمزنگاری نیز بسیار محبوب شده است. به‌طوری‌که بیشتر شرکت‌ها و سازمان‌ها در صنایع مختلف در پی سازگار کردن این فناوری با محصولات خود هستند و اهمیت این فناوری را دریافته‌اند.

رمزنگاری عبارت است از به‌هم‌ریختگی اطلاعات به‌طوری‌که برای کسی قابل‌فهم نباشد. فناوری رمزنگاری امکان مشاهده، مطالعه و تفسیر پیام‌های ارسالی توسط افراد غیرمجاز را سلب می‌کند. از رمزنگاری به‌منظور حفاظت داده‌ها در شبکه‌های عمومی نظیر اینترنت استفاده می‌شود. در این رابطه از الگوریتم‌های پیشرفته ریاضی به‌منظور رمز نمودن پیام‌ها و ضمایم مربوطه، استفاده می‌شود.

روزی که این فناوری گسترش یابد، تقاضا برای جذب کارشناس در این زمینه افزایش خواهد یافت. این فناوری با سرعتی بالا درحال‌توسعه است و بسیار پویا است. محققان دانشگاه ادینبرو از زمان تأسیسش که سال ۱۵۸۳ میلادی بوده است، تحقیقات و پیشرفت‌های زیادی در عرصه‌های علمی انجام داده‌اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.