انتخاب سردبیر عصر تراکنش

استفاده از منبع درآمد ایرانیان برای ایرانیان / گفتگو با بنیانگذاران استارت‌آپ پیمنت ۲۴

نوشته شده توسط فاطمه قوّتی

عصر تراکنش / پیمنت ۲۴ راهی مدرن را در بازاری سنتی در پیش گرفته است. این روزها هم همگام با فناوری در بازار ارزهای دیجیتال ورود پیدا کرده؛ مانند هر استارت‌آپ دیگری با یک احساس نیاز شکل گرفته و حالا که ۹ سال از تولد آن می‌گذرد، قرار است به خارج از مرزهای ایران هم راه پیدا کند. در این شماره می‌خواهیم به همان نیازی اشاره کنیم که عامل شکل‌گیری پیمنت ۲۴ شد و راهی که قرار است این استارت‌آپ از آب‌وگل‌درآمده آن را بپیماید.

 

آغاز یک راه

آغاز Payment24 به سال ۲۰۰۹ برمی‌گردد؛ زمانی که سهیل شهیدی، هم‌بنیانگذار این استارت‌آپ با شرکت‌های تبلیغاتی خارجی کار می‌کند، درآمد ارزی دارد و لازم است این درآمد به ریال تبدیل شود. او ابتدا درآمد خود را به‌واسطه فعالیت در فروم‌ها نقد می‌کند، اما با ازدیاد مشتریان این احساس نیاز بیشتر مساوی است با تولد یک استارت‌آپ؛ سایتی که قیمت دلار مجازی و موجودی آن به‌روز است، علاوه بر این کاربران دیگر برای خرید کالا/خدمات از سایت‌های خارجی با استفاده از پی‌پال، ویزا و مستر مشکلی ندارند و از طرفی درآمدهای ارزی خود را نیز در کوتاه‌ترین زمان ممکن دریافت می‌کنند.

پرداخت با پی پل:

پی پل ( Paypal ) یک سرویس واسط برای خریدهای آنلاین است. امروزه حدود ۱۵۰ میلیون نفر در سراسر دنیا از این سرویس برای انتقال پول از طریق ایمیل بین خود استفاده می کنند. این سرویس آنچنان دارای اعتبار و اعتماد شده است که بالغ بر ۹۵ درصد خریداران eBay از آن استفاده می کنند.

 

پیمنت ۲۴ تا سال ۲۰۱۳ یک‌نفره و توسط سهیل شهیدی اداره می‌شود، اما با ورود نفرات جدید رشد واقعی آن آغاز می‌شود تا امروز که پس از گذشت ۹ سال، ۷۰ نفر نیروی انسانی در آن مشغول به کار هستند و علاوه بر تهران در شیراز و اصفهان هم دفتر دارد و به کاربران خود خدمت‌رسانی می‌‌کند.

سهیل شهیدی که قرار است دلایل راه‌اندازی پیمنت ۲۴ را بگوید، آغاز این مسیر را این‌طور تشریح می‌کند: «در ابتدا فعالیت ما فروش دلار پی‌پال به مشتریان بود که از منابع ارزی شخصی تامین می‌شد، اما پس از مدتی به‌دلیل زیاد شدن تقاضا برای پرداخت‌های بین‌المللی، سرویس نقد کردن درآمدهای ارزی را ایجاد کردیم و به کسانی که پتانسیل کسب درآمدهای ارزی داشتند، راه‌حل‌‌هایی ارائه دادیم و کمک کردیم تا بتوانند درآمدهای ارزی خود را دریافت کنند. در واقع خدمات پیمنت ۲۴ از پی‌پال شروع شد و بعد به سمت پرداخت ویزا و مستر و وب‌مانی رفت تا امروز که علاوه بر ارائه کارت‌های ویزا و مستر، در زمینه ارزهای دیجیتال هم فعالیت می‌کنیم.»

در واقع این استارت‌آپ، شرایطی را به وجود می‌آورد تا درآمدهای ارزی به ریال تبدیل شوند و به صاحبان آنها برسد. از سوی دیگر عده‌ای هم برای پرداخت‌های ارزی مانند خرید خدمات از سایت‌های خارجی، پرداخت دانشجویی و ارسال پول به آشنایان خود در خارج از کشور می‌توانند نیاز خود را به‌واسطه پیمنت ۲۴ رفع کنند. پیمنت ۲۴ اینجا در نقش یک واسط ظاهر می‌‌شود و درآمدهای ایرانیانی را که برای کمپانی‌های بزرگ کار می‌کنند، تجمیع می‌کند تا از درآمدهای آنان، نیازهای هموطنان‌شان در داخل کشور رفع شود.

پرداخت آنلاین با ویزا کارت و مستر کارت

یکی از سریع ترین و بهترین روش‌های پرداخت در دنیا ، پرداخت به‌وسیله ویزا کارت و مستر کارت است. امروزه استفاده از کارت‌ها ی اعتباری تقریبا در تمام نقاط دنیا مقدور بوده و در موارد مختلف از پرداخت هزینه رستوران ، رزرو هتل تا دریافت پول توسط خودپردازها به کار گرفته می شوند.

 

وحید والی، هم‌بنیانگذار این استارت‌آپ معتقد است قبل از اینکه ما این کار را انجام دهیم، باید ارسال حواله از طریق صرافی‌ها انجام می‌گرفت، آنها این کار را به‌صورت سنتی انجام می‌دادند که بالطبع هزینه‌های اضافی برای کاربران داشت. اما حالا این دلارها تجمیع می‌شود و دوباره به مصرف کسانی می‌رسد که قرار است آن را در داخل کشور هزینه کنند.

 

صرافی ستاره سهیل؛ از مدرن به سنتی

مانعی بر سر راه پیمنت ۲۴ نیست تا اینکه در سال ۱۳۸۸ و همزمان با بحبوحه تغییرات نرخ ارز و امنیتی شدن این فضا، سایت این استارت‌آپ به مدت یک سال فیلتر می‌شود و تنها مشتریان قدیمی آن، سرویس‌های خود را دریافت می‌کنند. رایزنی‌ها جواب می‌دهد و بار دیگر این استارت‌آپ آغاز به کار می‌کند تا اینکه در سال ۱۳۹۳ باز هم به‌دستور معاونت نظارتی بانک مرکزی پیمنت ۲۴ به این اتهام که نرخ ارز را اعلام می‌کرده است، فیلتر می‌شود؛ این در حالی است که این سایت تنها نرخ ارز مجازی را منتشر می‌کرده است. بسته شدن این کسب‌وکار یک سال دیگر ادامه دارد تا اینکه بنیانگذاران آن به فکر تاسیس صرافی می‌افتند تا بخشی از این مسائل را رفع کنند.

سهیل شهیدی در این باره می‌گوید: «فشار زیادی از سمت نهادهای مختلف روی ما بود. به این فکر افتادیم که پروپوزال‌های گوناگونی را برای افراد و سازمان‌های مختلف ارائه دهیم تا از مزایای پیمنت ۲۴ برای کشور و راهی که در پیش گرفته‌ایم، آگاه شوند. ما این موضوع را مطرح کردیم که با فراهم کردن سرویس نقد کردن درآمد ارزی، برای هزاران نفر در داخل کشور ایجاد اشتغال و کارآفرینی کرده‌ایم و میلیون‌ها دلار درآمد ارزی برای کشور به‌دست آمده است. به این نتیجه رسیدیم که یک تصمیم می‌تواند موجب بهبود این روند شود تا برخی مسائل قانونی از بین برود. در واقع ما مجبور به اخذ مجوز صرافی شدیم و بهمن‌ماه ۱۳۹۵ این مجوز را دریافت کردیم. البته با داشتن صرافی، باز هم مشکلات ما حل نشد؛ چراکه هرگونه فعالیت اینترنتی برای صرافی‌ها ممنوع است. مسئولان بانک مرکزی به ما قول مساعدت دادند، قرار بود تا شهریور امسال هم این مساله حل شود، اما هنوز ما بازخوردی دریافت نکرده‌ایم.»

وب‌مانی:

وب مانی یک سامانه خدمات پول اینترنتی مثل پی‌پل است. این سرویس بنا به گفته مسئولان آن بیش از ۱۱ میلیون کاربر دارد که این رقم روزانه در حال افزایش است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های سیستم وب‌مانی برخورداری از امنیت بالاست؛ بدین شکل که بعد از افتتاح حساب وب مانی برای کاربر فایل کلیدی مخصوص حساب ساخته می‌شود.

 

اما تاسیس صرافی ستاره سهیل، برای آنها اتفاق خوش‌یمنی است؛ با توجه به اینکه صنف صرافی در ایران هنوز به‌صورت سنتی اداره می‌شود، اما آنها به‌واسطه تجربه و دانشی که در فضای آنلاین و مجازی کسب کرده بودند، توانستند خیلی زود کسب‌وکار خود را از طریق فضای مجازی به مشتریان جدید معرفی کنند و با بهره‌گیری از فناوری بتوانند مشکلات انجام حواله‌های خرد را که معمولا اکثر صرافی‌ها از آن سر باز می‌زنند، برای مشتریان خود برطرف کنند.

ارزهای دیجیتال وارد می‌شوند

چند وقتی می‌شود که پای ارزهای دیجیتال بیت‌کوین و اتریوم به پیمنت ۲۴ باز شده است. وقتی از سهیل شهیدی دلیل این کار را جویا می‌شویم، به عدم وابستگی بیت‌کوین به هیچ نهاد یا دولت خاصی اشاره می‌کند که ذات آن است و منازعات سیاسی و تحریمی اثری روی آن ندارد. او می‌گوید: «مدتی بود که بازار ارزهای دیجیتال را رصد می‌کردیم و با فراهم آوردن زیرساخت فنی وارد این بازار شدیم. ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین بزرگ‌ترین فرصت برای بازار ایران بود تا درآمد ارزی یا پرداخت ارزی بدون واسطه انجام شود، بارها این تجربه را داشتیم که به‌دلیل تحریم، پول‌های ما بلوکه شده و کاری از دست‌مان برنیامده است، اما اگر دولت هرچه سریع‌تر به این مقوله ورود کرده و قوانین مشخصی برای آن وضع کند، ما شاهد آن خواهیم بود که با توجه به مقبولیت و گسترش روزافزون این ارزها در بازارهای جهانی، می‌توانیم بعد از سال‌ها دروازه‌های ایران را برای ورود به بازارهای بین‌المللی باز کنیم.»

 

و پیمنت ۲۴ در ادامه…

«بعد از گذشت ۹ سال، اعتبار خوبی در بازار ایران کسب کرده‌ایم و به‌هیچ عنوان حاضر نیستیم کوچک‌ترین خدشه‌ای به این اعتبار وارد شود؛ بنابرین مشتری‌مداری و ارائه مشاوره صحیح به آنها را اولویت اول خود قرار داده‌ایم تا بتوانیم به هدف اصلی خود؛ یعنی تبدیل شدن به یک نهاد مالی معتبر بین‌المللی برسیم.» اینها گفته‌های سهیل شهیدی است؛ وقتی به آینده این استارت‌آپ نگاه می‌کند.

پیمنت ۲۴ سودای بین‌المللی شدن را در سر می‌پروراند. آنها قصد دارند کسب‌وکار خود را به خارج از کشور ببرند؛ یکی از کشورهای این حوزه که قرار است دفتر پیمنت ۲۴ در آنها راه‌اندازی شود، امارات است و دیگری انگلیس.

درباره نویسنده

فاطمه قوّتی

فاطمه قوّتی کارشناس ارشد روزنامه نگاری است. او در حال حاضر به عنوان خبرنگار با راه پرداخت همکاری می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

۲ دیدگاه

/* ]]> */