خبر

مزایای استفاده از سامانه پرداخت الکترونیکی عوارض

استخدام بانک مسکن
نوشته شده توسط اتاق خبر راه پرداخت

بانک مسکن امکان ویژه‌ای برای مسافران برون‌شهری در چهار مسیر مشخص و پر متقاضی طراحی کرده است که طی آن، نیازی به توقف در ایستگاه عوارضی وجود ندارد و پرداخت در هنگام عبور به‌صورت الکترونیکی و خودکار انجام می‌شود.

به گزارش روابط عمومی بانک مسکن، سامانه پرداخت الکترونیکی عوارض (ETC) به‌منظور رفاه حال مسافران برای اولین بار در کشور به همت وزارت راه و شهرسازی توسط بانک مسکن راه‌اندازی شد. استفاده‌کنندگان از این سامانه می‌توانند بدون توقف در ایستگاه‌های عوارضی ادامه مسیر دهند و هزینه عوارض از طریق شناسه الکترونیکی که تهیه کرده‌اند پرداخت می‌شود.

در حال حاضر ایستگاه‌های عوارضی تهران_پردیس، تهران_قم، اهواز _بندر امام و نیز عوارضی بعد از فرودگاه در ورودی شهر قم به این سامانه تجهیز شده‌اند.

به‌این‌ترتیب رانندگان خودروها می‌توانند با تهیه یک برچسب پرداخت الکترونیکی عوارض و نصب آن پشت شیشه خودرو خود، از تمام مزایای این طرح شامل عبور بدون توقف از خطوط اختصاصی این پروژه در محل ایستگاه‌های عوارضی، حذف پرداخت پول نقد و امکان مدیریت تعداد عبور و پرداخت‌ها با مشاهده تراکنش‌های مرتبط از طریق درگاه اینترنت بهره‌مند شوند.

این امکان به‌ویژه برای کسانی که به دلیل تفاوت محل اشتغال و سکونت خود و یا به هر دلیل دیگری دست‌کم هفته‌ای یک‌بار از یکی از ایستگاه‌های عوارضی ذکرشده عبور می‌کنند، بسیار ضروری است ازاین‌رو عده زیادی از ساکنان شهر جدید پردیس که در تهران اشتغال دارند.

اکنون در مسکن مهر یا دیگر شهرک‌های مسکونی پردیس سکونت دارند، برچسب مذکور را تهیه کرده‌اند تا شاهد کاهش زمان سفرهای متعدد خود باشند. بااین‌حال هنوز عده زیادی از مسافران از وجود این امکان بی‌اطلاع و از مزایای آن بی‌بهره هستند.

حذف توقف در ایستگاه‌های عوارضی که گامی در راستای تحقق شهروند الکترونیک به شمار می‌رود، نه‌تنها موجب صرفه‌جویی در وقت و مصرف سوخت می‌شود بلکه کاهش مشکلات زیست‌محیطی به‌ویژه آلودگی هوا در محل ایستگاه عوارضی را نیز به دنبال دارد.

کاهش محسوس ترافیک آزادراه‌ها، کاهش مشکلات ایمنی و تصادفات در محدوده عوارضی و نیز صرفه‌جویی در مصرف کاغذ به دلیل انجام تراکنش پرداخت به‌صورت اینترنتی از دیگر مزایای این ابتکار است.

خودروهای عبوری از خطوط مجهز به تجهیزات پرداخت الکترونیکی عوارض در صورت عدم برخورداری از برچسب یا عدم اعتبار کافی در برچسب خود، از سوی اداره راهنمایی و رانندگی ۳۰ هزار تومان جریمه می‌شوند؛ اما نکته حائز اهمیت این است که در صورت عدم شارژ کافی و عبور از عوارضی بدون پرداخت دستی، این جریمه بلافاصله اعمال نخواهد شد. دارندگان برچسب می‌توانند تا ۷۲ ساعت پس از عبور از آزادراه نسبت به شارژ و تکمیل اعتبار برچسب خود اقدام کنند تا این جریمه اعمال نشود.

حتی درصورتی‌که خودرویی به‌کلی فاقد این برچسب باشد و بدون پرداخت عوارض از ایستگاه عبور کند، این فرصت را دارد که تا ۷۲ ساعت برچسب مذکور را تهیه و با مراجعه به سایت از طریق شماره سریال درج‌شده روی آن، نسبت به فعال‌سازی برچسب اقدام کند تا عوارض از حساب او کسر شود و جریمه چند برابری اعمال نشود. وجود بیش از یک برچسب برای یک خودرو به دلیل اخلال در پردازش اطلاعات در سامانه مجاز نبوده و منجر به جریمه می‌شود.

امکان خرید این برچسب برای متقاضیان از طریق مراجعه اینترنتی و ثبت درخواست در سایت www.maskan-avarezi.ir و دریافت برچسب توسط پست میسر است که ساده‌ترین روش محسوب می‌شود.

افزون بر این امکان مراجعه حضوری به نمایندگان مجاز فروش برچسب که توسط مرکز راهبری سامانه پرداخت عوارض الکترونیک کشور معرفی شده، مراجعه به باجه مختص خدمات پرداخت الکترونیکی عوارض در ایستگاه مجهز به سیستم پرداخت الکترونیک و یا مراجعه به شعب منتخب بانک مسکن که در سایت این سامانه معرفی شده است نیز وجود دارد.

درباره نویسنده

اتاق خبر راه پرداخت

در اتاق خبر راه پرداخت ما همه خبر‌های قابل انتشار مربوط به صنعت بانکداری و پرداخت الکترونیک ایران را در راه پرداخت منتشر می‌کنیم. ما در راه پرداخت تلاش می‌کنیم بیش و پیش از خبررسانی، تحلیل ارائه کنیم. اما مخاطبان ما می‌توانند از طریق اتاق خبر در جریان مهم‌ترین رویدادها و روندها هم قرار بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید