بانک‌ها

با حضور وزرای اقتصاد، نفت و رئیس کل بانک مرکزی: پرتال ارزی رونمایی شد

نوشته شده توسط رضا قربانی

با حضوررئیس کل بانک مرکزی ، وزرای اقتصاد، نفت، اطلاعات و نمایندگان برخی از دستگاه‌های اجرایی « پرتال ارزی» بانک مرکزی رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی ، این پرتال که که از دو سال قبل با هدف مدیریت بازار ارز ایجاد شده است، همکاری تنگاتنگ نهادهای مسئول و مدیریت دقیق مبادلات بازرگانی را در پی خواهد داشت.

محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی در این نشست ضمن بیان تاریخچه کوتاهی از شکل‌گیری‌این پرتال از تلاش شبانه‌روزی و هماهنگ دست‌اندرکاران ایجاد آن سپاسگزاری کرد‌ و افزود: این پرتال به کارها نظم و انسجام خاصی خواهد بخشید و امیدواریم با شروع کار آن، مراودات بازرگانی از شکل سنتی خود خارج شود و کارها،‌ سرعت ‌بیشتری به خود گیرد.

احمدی دبیرکل بانک نیز اعلام کرد: بانک مرکزی یک کار ملی و فراسازمانی را عهده دار شد و وقوع مشکلات ارزی چند‌ماه اخیر ما را مصمم ساخت تا با شدت و جدیت بیشتری کارها را دنبال کنیم.

وی به اشاره به فراهم‌آمدن امکان نظارت بیشتر بر فرآیند واردات با بهره گیری از این سیستم افزود: از این پس می‌توان مراحل مختلف واردات کالا از گشایش ال سی‌تا ترخیص کالا را به صورت الکترونیکی پیگیری کرد و امکان نظارت بیشتری برای بانک مرکزی و دیگر سازمان‌های مسئول فراهم خواهد آمد.

دبیرکل بانک خاطر نشان ساخت: قبل از عملیاتی شدن این پرتال لازم است تفاهم‌نامه‌ جامعی بین دستگاه‌های مسئول منعقد شود تا امکان بهره‌گیری آن در دراز‌مدت تسهیل گردد.

خانم کیانی‌راد معاون ارزی بانک نیز گفت: راه اندازی این پرتال از دو سال قبل مدنظر بود و خوشبختانه از چهارشنبه گذشته فاز اول آن آماده بهره‌برداری شد.

معاون ارزی بانک ایجاد ارتباط نزدیکتر میان بانک مرکزی، گمرک، وزارت‌صنعت ، معدن و تجارت و وزارت دارایی، امکان کنترل و نظارت بیشتر بر جریان واردات کالا و تخصیص ارز را از دیگر مزایای این پرتال برشمرد.

گفتنی است این پرتال دارای ۸ سامانه به شرح زیر است:

– سامانه مدیریت کدها

نمایش اطلاعات گواهی ثبت آماری

– مشاهده روزانه نرخ ارز

نمایش ثبت سفارشات بازرگانی

مدیریت تسهیلات حساب ذخیره ارز

نمایش اطلاعات گمرک وترخیص کالا

-مدیریت دریافت و پرداخت ارز

نمایش اطلاعات اعتبارات و بروات اسنادی

پرتال ارزی امکان مشاهده ثبت سفارشات را برای وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک مرکزی و گمرک فراهم می آورد و هریک از این نهادها در آن دارای سامانه مستقلی هستند.

از مهمترین ویژگی‌های پرتال ارزی می‌توان به هدایت ارز به سمت واردات واقعی، کنترل دقیق ارز تخصیصی بانک مرکزی، ایجاد سازوکار مناسب برای کنترل بازار کالا و از همه مهمتر ، مدیریت بازار ارز اشاره کرد.

دکتر شمس‌الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز ضمن قدردانی از تلاش های صورت گرفته توسط بانک مرکزی به لزوم هماهنگی هر چه بیشتر میان دستگاه‌ها تاکید کرد و خواستار شد تا در آینده چنین سامانه ای برای بخش صادرات نیز ایجاد شود

در بخش دیگر این نشست، کارشناسان ادارات مهندسی نرم افزار و آمار و تعهدات ارزی بانک مرکزی به تشریح سازوکار این پرتال پرداختند و در قالب نمودار ، فرآیند الکترونیکی شدن، انجام امور را به تصویر کشیدند.

درباره نویسنده

رضا قربانی

رضا قربانی هستم؛ بنیان‌گذار شبکه راه پرداخت؛ یک B2B Digital Media در حوزه فین‌تک ایران. با کمک همکارانم کتاب‌هایی درزمینهٔ فین‌تک منتشر کردیم، مثل بانک ۳.۰، بانک دیجیتال، بانکداری مجازی، گسست بانک‌ها، دانشنامه پرداخت و بانکداری الکترونیکی و چند کتاب دیگر. انتشار این کتاب‌ها علاقه شخصی من است که افراد بیشتری با فین‌تک آشنا شوند. سردبیر ماهنامه عصر تراکنش هم هستم که به‌صورت تخصصی درزمینهٔ فین‌تک منتشر می‌شود. تولید ویدیو و پادکست یکی دیگر از کارهایی است که با کمک همکارانم انجام می‌دهم. روزنامه‌نگاری با آفتابگردان همشهری در من شروع شد و با گنبد کبود ابرار جدی شد و در روزنامه شریف به نتیجه رسید. در رسانه‌هایی مثل عصر ارتباط، پیوست، دنیای اقتصاد و تجارت فردا، مدیریت ارتباط و چند جای دیگر چیزهایی نوشته‌ام و در هفته‌نامه شنبه دبیر صفحه فین‌تک هستم. اگر می‌خواهید بیشتر درباره من بدانید لطفا وبلاگ مدیر رسانه را ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید