استارت‌آپ‌ها فین‌تک

از فین‌تک چه می‌دانیم؟

نوشته شده توسط اتاق خبر راه پرداخت

هدیه قربانی؛ وبلاگ توسن بوم / این روزها بارها واژه فین‌تک (fintech) را در رسانه‌ها و خصوصاً گروه‌هایی که در حوزه مالی فعالیت دارند، می‌شنوید. ولی چقدر با این حوزه آشنا هستیم. با نگاهی به واژه‌نامه‌ها متوجه می‌شویم که این واژه به قدری جدید است که حتی تعریفی برایش در برخی از آن‌ها وجود ندارد؛ اما باید بدانید که تأثیری که این حوزه بر نحوه تعاملات افراد با کسب‌وکارها ایجاد می‌کند، غیرقابل‌انکار است.

فین‌تک یا تکنولوژی مالی (Financial Technology) حوزه‌ای از خدمات مالی است که بر پایه تکنولوژی شکل می‌گیرد. فین‌تک به استارتاپ‌ها، شرکت‌های دیجیتالی و یا حتی شرکت‌های مالی که از قدیم فعال‌اند و با استفاده از تکنولوژی‌های جدید خدمات مالی ارائه می‌دهند، مربوط می‌شود.

رشد فین‌تک در حوزه مالی روش کار بسیاری از کسب‌وکارها را برای همیشه تغییر می‌دهد. بر اساس گزارشی از اکسنچر (Accenture) سرمایه‌گذاری جهانی در حوزه فین‌تک از ۹۳۰ میلیون دلار در سال ۲۰۰۸ به بیش از ۱۲ میلیارد دلار تا ابتدای سال ۲۰۱۵ افزایش یافته است و در این بین اروپایی‌ها بیشترین رشد را در این حوزه با ۲۱۵ درصد یا ۱٫۲۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ داشته‌اند.

در واقع کاری که استارت‌آپ‌های حوزه فین‌تک با استفاده از تکنولوژی انجام می‌دهند این است که خدمات مالی فعلی را با هزینه‌ای پایین‌تر و همچنین با استفاده از راهکاری بر پایه IT و تجربه‌ای جدید و ساده به افراد ارائه می‌دهند.

اغلب مردم فین‌تک را استارت‌آپ‌هایی می‌دانند که می‌خواهند بانک‌ها و مؤسسات مالی را از صحنه حذف کنند و سبک جدیدی از خدمات مالی را ارائه دهند؛ اما باید بدانیم که این حوزه فقط استارت‌آپ نیست. بازیگران این اکوسیستم همه بانک‌ها و مؤسسات مالی و شرکت‌های بزرگی هستند که به نحوی خدمات مالی ارائه می‌دهند.

حتی نباید شرکت‌های فراهم آورنده زیرساخت‌های موردنیاز برای ارائه خدمات مالی و انتقال وجه را از این زنجیره خارج کرد. همه این بازیگران با هم اکوسیستم موردنیاز استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های خدمات مالی را فراهم می‌کنند تا در انتهای زنجیره آنچه ارزشمند است به دست مشتریان بانک‌ها برسد.

برای مثال می‌توان در هریک از حوزه‌های فین‌تک، به شرکت‌های فعال و مطرح زیر اشاره کرد:

  • بترمنت (Betterment) در حوزه سرمایه‌گذاری
  • پراسپر (Prosper) در حوزه وام‌دهی فرد به فرد
  • استرایپ (Stripe) در حوزه انتقال وجه و پرداخت
  • موون (Moven) در حوزه بانکداری فردی
  • لیموناد (Lemonade) در بخش بیمه
حوزه‌های مختلف فین‌تک

حوزه‌های مختلف فین‌تک

اگر به روند فین‌تک نگاهی بیندازیم در حال حاضر بیشتر فعالان این اکوسیستم بر ارائه خدمات B2C تمرکز دارند. ولی در آینده انتظار می‌رود که در سایر بخش‌های این حوزه مثل ارز دیجیتال، بازار تسهیلات، ضمانت و همچنین حوزه B2B نیز فعالان بیشتری وارد شوند.

.

جمع سپاری

اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های مالی در حوزه جمع‌سپاری فین‌تک، به افراد با ایده‌های بزرگ کمک می‌کنند تا بتوانند در کمترین زمان سرمایه موردنیاز برای اجرای پروژه‌هایشان را به دست بیاورند. این سرمایه از هر نقطه‌ای از جهان و توسط افرادی که حتی تاکنون ندیده‌اند جمع می‌شود. جمع‌سپاری روش جایگزین مدل سنتی است که در آن افراد ماه‌ها می‌بایست با سرمایه‌گذار یا بانکی برای وام مذاکره می‌کردند. امروز کارآفرین‌ها از پنجره‌ای به اسم اینترنت متشکرند چراکه با جادوی جمع‌سپاری می‌توانند در کمتر از چند هفته سرمایه موردنیازشان را برای شروع کار به دست بیاورند.

.

انتقال وجه بین‌المللی

حوزه دیگری از فین‌تک است که توسط تکنولوژی و نوآوران بسیار تغییر کرده است. انتقال وجه ارزی از طریق کانال سنتی آن بسیار پرهزینه و زمان‌بر است. ترنسفر وایز (TransferWise) راهکارهای انتقال وجه بین‌المللی سنتی را تغییری اساسی داده است. این برنامه به شرکت‌های کوچک و افراد اجازه می‌دهد تا با هزینه‌ای بسیار کمتر از مدل سنتی آن انتقال وجه انجام دهند.

دو مثال بالا نمونه‌هایی از حوزه‌های فین‌تک است که موجب انجام ساده و کم هزینه کارها شده است. با استفاده از این تکنولوژی افراد و شرکت‌ها می‌توانند در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنند و با همان سرعتی که انتظار دارند کارهای مالی خود را هم انجام دهند.

منابع:

درباره نویسنده

اتاق خبر راه پرداخت

در اتاق خبر راه پرداخت ما همه خبر‌های قابل انتشار مربوط به صنعت بانکداری و پرداخت الکترونیک ایران را در راه پرداخت منتشر می‌کنیم. ما در راه پرداخت تلاش می‌کنیم بیش و پیش از خبررسانی، تحلیل ارائه کنیم. اما مخاطبان ما می‌توانند از طریق اتاق خبر در جریان مهم‌ترین رویدادها و روندها هم قرار بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید