خبر

معرفی کارت سلامت هوشمند و چگونگی دریافت آن

نوشته شده توسط محدثه دهباشی

سازمان تأمین اجتماعی قصد دارد که تا پایان سال برای تمامی بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی کارت هوشمند سلامت صادر کند. همزمان با جایگزینی این کارت با دفترچه تأمین اجتماعی، مسئولین سازمان تأمین اجتماعی با همکاری وزارت بهداشت، طرح ایجاد پرونده سلامت الکترونیک ایرانیان را نیز در دستور کار خود دارند.

.

کارت سلامت چیست

کارت سلامت یک کارت پلاستیکی شبیه کارت اعتباری است که اطلاعات درج‌شده روی این کارت توسط کامپیوتر قابل‌خواندن است. این کارت به‌منظور تسهیل ارائه مراقبت‌های بهداشتی صادر می‌شود و می‌تواند اختصاصی یا غیراختصاصی باشد. کارت اختصاصی کارتی است که فقط حاوی اطلاعات پزشکی است و کارتی که در آن اطلاعات بیمه، مالی و اعتباری، تحصیلی و غیره با اطلاعات پزشکی ترکیب شده باشد، یک کارت غیراختصاصی است.

کارت‌های سلامت با عناوین مختلفی از قبیل کارت بیمه سلامت، کارت بیمار، کارت بیمارستان و کارت مراقبت‌های پزشکی اورژانس مورداستفاده قرار می‌گیرد. در کل دو نوع از این کارت‌ها کاربرد زیادی در مراقبت‌های بهداشتی دارد:

 • کارت اطلاعات بیمار (PDC)
 • کارت تخصصی سلامت (HPC)

کارت اطلاعات بیمار، کارتی است که حاوی اطلاعات پزشکی کامل، دقیق و به‌روز بیمار است که دست خود فرد است تا در موارد اورژانس در دسترس باشد.

کارت تخصصی سلامت، یک کارت مجوز دسترسی شخصی است که جهت متخصصین مراقبت‌های بهداشتی صادر می‌شود. درواقع کارت تخصصی سلامت کلید دسترسی به اطلاعات کارت بیمار است. (+)

.

صدور کارت سلامت

محمدجواد کبیر، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران از گسترش پوشش بیمه‌ای در سطح کشور و صدور کارت‌های هوشمند سلامت بین بیمه‌شدگان خبر داد. او در ادامه گفت: «در این راستا پروتکل‌هایی تدوین شده است که قرار است اشخاص فاقد بیمه تحت پوشش بیمه ایرانیان قرار گیرند.»

محمدعلی همتی، معاون درمان سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به اینکه کار تعویض دفترچه با کارت هوشمند در زمان‌بندی مشخص انجام می‌شود، گفت: «همزمان با اجرای سرتاسری طرح استفاده از کارت‌های هوشمند، در یک زمان‌بندی مشخص با فراخوان یا مراجعه به شعبه کار تعویض دفترچه با کارت انجام می‌شود. برای دریافت کارت‌های هوشمند سلامت یک‌بار مراجعه کافی است.»

همتی با اشاره به مزایای این کارت، تأکید کرد: «با یک‌بار مراجعه برای دریافت، فرد دیگر هیچ مراجعه‌ای به شعبه نخواهد داشت و نیازی به حضور برای تمدید اعتبار نیست. این کارت‌ها به‌صورت الکترونیکی تمدیدشده و اطلاعات فرد نیز در آن تجمیع می‌شود.» (+)

سید محمود تارا، سرپرست دفتر آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت با اشاره به اجراشدن طرح پرونده الکترونیک سلامت بهداشتی توضیح داد: «با شروع برنامه تحول سلامت، بحث پرونده الکترونیک سلامت که از برنامه‌های سوم و چهارم توسعه مسکوت مانده بود، اجرا شد و سامانه مربوط به آن به نام سپاس (سامانه پرونده الکترونیک سلامت) طراحی شد.»

تارا در خصوص کارت سازمان تأمین اجتماعی و اتصال آن از سوی این سازمان به حوزه سلامت، گفت: «استفاده از این کارت فقط در مراکز ملکی تأمین اجتماعی باید صورت پذیرد و اگر بخواهند از این کارت برای دیگر مراکز درمانی استفاده کنند باید با هماهنگی وزارت بهداشت باشد.» (+)

درباره نویسنده

محدثه دهباشی

محدثه ده‌باشی فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد رشته زبان فرانسه از دانشگاه تربیت مدرس تهران است. او از سال 93 با راه پرداخت همکاری می‌کند

۲۳ دیدگاه

 • سلام در مورد کارت هوشمند سلامت ایا این کارت برای اتباع ساکن ایران هم کاربرد داره چون نه کارت ملی داریم نه پروانه اشتغال که بیمه برامون رد شود
  ممنون میشم پاسخ گو باشید
  اصلا تکراری نبود شاید یکی دیگه پرسیده
  فقط تماس میگیرن تا فروش کنند ما هزینه میدیم بعد غیر قابل استفاده برای اتباع میگن

  • سلام بله شامل اتباع هم میشه فقط اون شماره ای که مخصوص اتباع مهاجر هستش رو باید در سایت hamiirani.ir ثبت بفرمایید ./. در صورت نیاز با این شماره پشتیبانی دفتر مرکزی تهران تماس بگیرید راهنمایی میکنند. ۰۲۱۶۲۹۸۱ و ۰۲۱۹۶۸۶۱۶۱۶

 • سلام چند روز پیش از بیمه سلامت زنگ زدن گفتن کارت هوشمند درب منزل می آورند وهزینه اش ۶۰۰۰۰ هزار تومان است صحت دارد یانه ممنون پاسخ بدهید

 • سلام
  این کارت همراه با دفترچه ی بیمه کارایی داره؟ با من تماس گرفتند برای خانواده سالی ۲۵۰.۰۰۰ هزارتومان.

 • سلام دو ماه پیش برای من زنگ زدن وگفتن ادرس بده تا کارت سلامت هوشمند تو میفرستم منم نتونستم ادرس بدم اما نگفت پول میگیره الان از کجا باید پیگیر کارت سلامتم باشم شماره ازشون ندارم کدوم قسمته وزارتخانه میباشد لطفا یه راهنمای بکنین

 • سلام امروز با من تماس گرفتن گفتن برای من و مادرم یک کارت میدن ۲۷۹هزارتومان من خدمات درمانی هستم و شاغل هستم مادرم مستمری بگیر است و بیمه تامین اجتماعی دارد

 • سلام با من تماس گرفته اند و گفتند کارت تحویل داده میشه وبعد مبلغ ۲۸۰۰۰ هزار دریافت میشه لطفا راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید