انتخاب هفته

صفحه‌کلید مجازی چندان هم امن نیست

نوشته شده توسط اتاق خبر راه پرداخت

هفته گذشته بحثی در فضای سایبری درگرفت که به وب‌سایت‌های سیاسی هم پایش باز شد. برخی به بام، اپلیکیشن و نرم‌افزار اینترنت بانک جدید بانک ملی تاختند که بام چون از صفحه‌کلید مجازی استفاده نمی‌کند پس امن نیست. البته بانک ملی هم توضیح داد که برخلاف تصور صفحه‌کلید مجازی چندان هم امن نیست و وجود آن نه‌تنها امنیت ایجاد نمی‌کند بلکه احساس کاذب امنیت ایجاد می‌کند و برای امنیت باید از راه‌های بهتری استفاده کرد.

صفحه‌کلید مجازی

برخلاف تصور صفحه‌کلید مجازی چندان هم امن نیست و وجود آن نه‌تنها امنیت ایجاد نمی‌کند بلکه احساس کاذب امنیت ایجاد می‌کند

کارشناسانی که موافق حذف صفحه‌کلید مجازی هستند می‌گویند: «کاربرد اصلی صفحه‌کلید مجازی جلوگیری از عملکرد نسل قدیمی برنامه‌های KeyLogger است. این نسل بر روی کامپیوترهای میزبان نصب‌شده و کلیه کلیدهای تایپ‌شده از سوی کاربر را ذخیره می‌کرد. بر اساس تحقیقات به‌عمل‌آمده از سوی کارشناسان و با مطالعه سیر تحول برنامه‌های KeyLogger، مشخص گردید که KeyLogger های پیشرفته و جدید به امکاناتی همچون ضبط و ذخیره کلیدهای تایپ‌شده، کنترل و نظارت بر ClipBoard، تهیه Screen Snapshot از صفحات و حتی تهیه ویدئو از مانیتور کاربران و ضبط کلیه رخدادهای آن مجهز هستند و لذا نمایش صفحه‌کلید مجازی تنها حس کاذب امنیت را به کاربران منتقل می‌نماید و در عمل هیچ فایده‌ای جهت مقابله با نسل جدید برنامه‌های KeyLogger ندارد.» بررسی وضعیت ۴ بانک برتر کشور آمریکا درزمینهٔ استفاده از کلید مجازی نشان از این دارد که هیچ‌یک از این بانک‌ها از صفحه‌کلید مجازی استفاده نمی‌کنند.

درباره نویسنده

اتاق خبر راه پرداخت

در اتاق خبر راه پرداخت ما همه خبر‌های قابل انتشار مربوط به صنعت بانکداری و پرداخت الکترونیک ایران را در راه پرداخت منتشر می‌کنیم. ما در راه پرداخت تلاش می‌کنیم بیش و پیش از خبررسانی، تحلیل ارائه کنیم. اما مخاطبان ما می‌توانند از طریق اتاق خبر در جریان مهم‌ترین رویدادها و روندها هم قرار بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید