خبر

احتمال افزایش سقف برداشت از خودپردازها روزانه ۴۰۰ هزار تومان

نوشته شده توسط اتاق خبر راه پرداخت

گرچه سال گذشته بعد از بحث و هیاهوی بسیار برای تغییر میزان برداشت روزانه از خودپردازها موضوع منتفی شد اما این پرونده دوباره با پیشنهاد ۴۰۰ هزار تومانی در بانک مرکزی باز شده است. در اواخر سال ۱۳۹۲ بود که برخی از بانک‌ها بر اساس بخشنامه‌ها و آیین‌نامه‌های داخلی خود سقف برداشت روزانه از دستگاه‌های خودپرداز خود را که بنابر مقررات بانک مرکزی برای همه بانک‌ها ۲۰۰ هزار تومان است را تا ۵۰۰ هزار تومان افزایش دادند. بعد از اینکه موضوع در اواسط سال گذشته رسانه‌ای شد، مقامات بانک مرکزی اعلام کردند با وجود اینکه طرح افزایش برداشت روزانه از خودپردازها در حال بررسی است اما هنوز مجوزی در این رابطه صادر نکرده و بانک‌ها خارج از ضوابط عمل کرده‌اند؛ حال جدا از اینکه به‌طور یقین بانک مرکزی هم از این موضوع مطلع بود اما تا آن زمان برخوردی نداشت و در ادامه با تذکر نسبت به کاهش سقف برداشت تا ۲۰۰ هزار تومان به تدریج بانک‌ها نیز در این رابطه اقدام کردند. به هر حال مدتی نگذشت که محمود احمدی، دبیر کل بانک مرکزی اعلام کرد: «با وجود اینکه بررسی‌هایی برای افزایش سقف برداشت از خودپردازها انجام شده اما به این نتیجه رسیدیم که با توجه به این‌که نباید پول نقد به دلیل مسائل امنیتی و سایر موارد دیگر به میزان زیادی در دست مردم در حال گردش باشد، بهتر است که این سقف از حد فعلی بیشتر نشود.»

با وجود اینکه سیاست بانک مرکزی کاهش تمایل مردم به استفاده از پول نقد برای افزایش امنیت، کاهش گردش پول نقد و استفاده بیشتر از کارت‌های بانکی و برداشت‌های غیرنقدی است، به‌نظر می‌رسد با توجه به شرایط تورمی در سال‌های گذشته و کاهش ارزش پول در مقابل تغییرات قیمتی کالا و خدمات، رقم ۲۰۰ هزار تومان برداشتی روزانه نمی‌تواند با شرایط موجود منطبق باشد. این در حالی است که اعلام اخیر دبیرکل بانک مرکزی نشان می‌دهد افزایش میزان برداشت روزانه از خودپردازها دوباره در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفته است.

احمدی رقم مدنظر بانک مرکزی را ۴۰۰ هزار تومان عنوان کرده و گفته که این موضوع در حال بررسی است. گرچه وی زمان مشخصی برای اجرای این طرح اعلام نکرده ولی به‌نظر می‌رسد موضوع جدی‌تر از سال گذشته در دستور کار قرار دارد و احتمالا تا پایان سال، برداشت روزانه از خودپردازها از ۲۰۰ به ۴۰۰ هزار تومان افزایش یابد.

منبع: ایسنا

درباره نویسنده

اتاق خبر راه پرداخت

در اتاق خبر راه پرداخت ما همه خبر‌های قابل انتشار مربوط به صنعت بانکداری و پرداخت الکترونیک ایران را در راه پرداخت منتشر می‌کنیم. ما در راه پرداخت تلاش می‌کنیم بیش و پیش از خبررسانی، تحلیل ارائه کنیم. اما مخاطبان ما می‌توانند از طریق اتاق خبر در جریان مهم‌ترین رویدادها و روندها هم قرار بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید