بانک‌ها

نام، رنگ و لوگوی بانک دی چه مفهومی دارند؟

نوشته شده توسط رسول قربانی

نام، لوگو و رنگ هر سازمانی به نوعی نشان گر هویت آن سازمان است. بانک‌ها نیز از این قاعده استثنا نیستند و مسلما از روی لوگوی هر بانک می‌توان به تا حدودی کم یا زیاد درباره آن بانک دریافت؛ پیش از این نیز به سراغ لوگوی چند بانک دیگر همچون ملی و ایران زمین رفته بودیم؛ این بار به سراغ بانک دی رفتیم. نام، رنگ و لوگو بانک دی هر کدام چه معنا و مفهومی دارند؟

.

نام دی

دی (جدی) دهمین ماه سال هجری خورشیدی است و ۳۰ روز دارد. واژه دی در ایران باستان به معنای آفریدن، ساختن و بخشودن است و دادار در فارسی از همین ریشه گرفته شده است. در ایران باستان روز هشتم، پانزدهم و بیست و سوم هر ماه به نام دی نام گذاری شده است. امروزه در ایران اول دی ماه را یلدا (شب اول چله زمستان) می نامند. در کتاب‌های قدیم نخستین روز دی ماه خرم روز نامیده می شود. (+)

bank_dey-type-index-way2pay-93-07-15

 .

لوگوی بانک دی

نشانه نوشته (logotype) بانک دی ،طراحی کلمه «دی» در قالب ساختار نشانه مشهور (Infinity) (بی‌نهایت) است. هدف از انتخاب این ساختار تجسم ارتباط دیروز،امروز و فردا در چرخه‌ای سازمان یافته، مداوم و بی انتهاست. انتقال انرژی ها در دو دایره نشانه بی نهایت که در یک نقطه به هم متصل میشوند،تصویر حرکتی دائمی و ایمن از گذشته تا آینده را ترسیم می نماید. نشانه بانک دی نمادی است از زندگی پویای انسان با حرکت بی وقفه برای توسعه و رسیدن به امروز و فردایی بهتر. درجمع بندی تاثیرات ظاهری و مفاهیم درونی ،نشانه بانک دی دارای ساختار استوار و ایمن و در عین حال بسیار پوبا بوده و گویای اعتبار ،دقت ،صحت و شتاب وخدمات بانکی است. (+)

 bank_dey-index-way2pay-93-07-15

.

رنگ دی

رنگ فیروزه ای ترکیب درصد مشخصی از رنگهای آبی و سبز است. رنگ فیروزه ای در فرهنگ ایرانی از اهمیت والایی برخوردار است و در تاریخ هنر ایران جایگاه خاصی دارد. این رنگ در معماری (کاشیکاری های بناهای مذهبی) جایگاهی ویژه داشته و بیشتر گنبدهای مساجد و آرامگاه ها با این رنگ عجین است. رنگ فیروزه ای نزد ایرانیان سمبل حقیقت، رسیدن به کمال،پاکی،صداقت محض و به طور خلاصه آرامش همراه با عبادت است.رنگ مذکور از لحاظ روانشناختی ، پاکی و خلوص را القا می کند. (+)

درباره نویسنده

رسول قربانی

سردبیر سایت راه پرداخت؛
رسول قربانی دانش آموخته زبان و ادبیات انگلیسی است. اوفعالیت رسانه‌ای خود را به طور متمرکز در حوزه فناوری اطلاعات بانکی و پرداخت در سال 89 آغاز کرد و تاکنون در این حوزه متمرکز فعالیت کرده است.

۳ دیدگاه

  • سلام خواستم ببینم امکان تماس با شما وجود دارد یاخیر چون من اطلاعات لوگو تمامی بانکها رو میخوام لطفا من رو راهنمایی کنید یا اگر امکان دسترسی به اطلاعات لوگو تمامی بانکها و یا منبعی هست راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید