بانک‌ها

خدمات بانکداری الکترونیک، سرویس انتقال وجه

Transfer
نوشته شده توسط راه پرداخت

سرویس‌های بانکی، انتقال وجه

در این قسمت از یادداشت‌ها، به معرفی سرویس انتقال وجه پرداخته و کانال‌های موجود در شبکه بانکی کشور برای ارائه آن، معرفی و توصیف می‌شود. انتقال وجه عبارت است از منتقل کردن مقدار مشخصی وجه با ارز مشخص (مانند ریال، دلار، یورو و…) از یک حساب بانکی به حسابی دیگر که ممکن است حساب‌ها از انواع مختلف و در بانک‌های مختلف باشند. در حالحاضر در شبکه بانکی کشور، مشتری می‌تواند با مراجعه به کانال‌های مختلف که توسط بانک‌های مختلف ارائه می‌شود، عملیات انتقال وجه را انجام دهد. در حال حاضر با توجه به گسترده شدن شبکه بانکی و پیشرفت و تسعه بانکداری الکترونیک در کشور، سرویس انتقال وجه از کانال‌های متعددی در شبکه بانکی انجام می‌شود. البته اغلب بانک‌ها، به دلیل استفاده از سامانه‌های متمرکز در بانکداری، انتقال وجه را به صورت داخلی و مابین شبکه شعب خود پشتیبانی می‌نمایند. هدف از این نوشته، معرفی سرویس انتقال وجه بین بانکی می‌باشد.

۱. انتقال وجه در شبکه پایانه‌های خود‌پرداز

در حال حاضر در شبکه خودپرداز‌های بانکی و متعلق به یک بانک خاص، دارنده کارت بانکی می‌تواند عملیات انتقال وجو مورد نیاز خود را از کارت خود به هر حساب یا کارت در‌‌ همان بانک، انجام دهد. اغلب بانک‌ها انتقال از کارت به حساب را پشتیبانی می‌نمایند ولی برخی به دلیل عدم ارتباط سیستم بانکداری متمرکز با سامانه کارت، چنین عملیاتی را پشتیبانی نمی‌کنند. با توسعه شبکه شتاب عملیات انتقال وجه بین کارت‌های النکی نیز قابل انجام است. دارنده هر کارت بانکی می‌تواند با مراجعه به یک دستگاه خود‌پرداز که به شبکه شتاب متصل است، عملیات انتقال وجه خود را انجام دهد. برای جلوگیری از استفاده‌های غیر مجاز و همچنین ارائه امنیت بیشتر به مشتریان، سقف روزانه این سرویس تا مبلغ سی میلیون ریال می‌باشد. برای مبلغ‌های بیشتر از این (تا سقف صد و پنجاه میلیون ریال در روز) دارنده کرت باید به بانک صادر کننده کارت مراجعه نموده و عملیات انتقال وجه را انجام دهد.

در این سرویس در صورتی که در شبکه شتاب انجام می‌شود، ۳ موجودیت مهم وجود دارد. بانک مبدا، بانک مقصد و دستگاه خود‌پرداز. نکته مهم در این سرویس این است که دستگاه خود‌پرداز باید با یکی از کارت‌های مبدا یا مقصد، متعلق به یک بانک باشد. در غیر این صورت، کارت‌های مبدا و مقصد باید باهم متعلق به یک بانک مشترک باشند.

به مقال زیر توجه توجه کنید:

– مشتری می‌تواند با کارت بانکی خود که متعلق به بانک سامان است، با استفاده از دستگاه خود‌پرداز بانک صادرات به هر کارتی در بانک صادرات انتقال وجه را انجام دهد.

– مشتری می‌تواند با کارت بانکی خود که متعلق به بانک ملی است، با استفاده از دستگاه خود‌پرداز بانک صادرات به هر کارتی در بانک ملی انتقال وجه را انجام دهد.

– مشتری می‌تواند با کارت بانکی خود که متعلق به بانک اقتصاد نوین است، با استفاده از دستگاه خود‌پرداز بانک اقتصاد نوین به هر کارتی در هر بانکی، انتقال وجه را انجام دهد.

۲. انتقال وجه در شبکه پایانه‌های داخل شعب بانک ها

در شبکه بانکی، با استفاده از شبکه پایانه‌های POS نصب شده در داخل شعب، مشتری می‌تواند عملیات انتقال وجه را انجام دهد. تفاوت این عملیات انتقال وجه با انتقال وجه انجام شده بر روی شبکه خود‌پرداز، در سقف روزانه آن می‌باشد. علاوه بر آن مشتری باید فرمی را مبنی بر درخواست انتقال وجه تکمیل کرده و به تحویلدار باجه ارائه نماید و بعد از اینکه کارت خود را در اختیار تحویلدار قرار داد، اقدام به عملیات انتقال وجه می‌شود. لازم به ذکر است که بقیه شرایط سرویس انتقال وجه در داخل شعب، به مانند شبکه خود‌پرداز می‌باشد. لازم به ذکر است که سقف انتقال وجه با استفاده از پایانه‌های نصب شده در داخل شعب، صد و پنجاه میلیون ریال در روز می‌باشد.

۳. انتقال وجه در شبکه اینترنت

با گسترده شدن خدمات بانکی در بانکداری الکترونیک، بانک‌ها در کنار سایر سرویس‌ها، اقدام به ارائه سرویس انتقال وجه در سایت‌های اینترنتی خود نیز کرده‌اند. در شبکه بانکی کشور در حال حاضر، انتقل وجه فقط از یک کارت به کارتی دیگر امکان پذیر است و برای انتقال وجه از یک حساب به حسابی دیگر، باید از داخل شعب و از سیستم‌هایی مانند ساتنا و… استفاده کرد. شرایطی که برای انتقال وجه در شبکه اینترنت وجود دارد،‌‌ همان شرایط عمومی انتقال وجه را دارد با این تفاوت که بر اساس دستور بانک مرکز، مشتری بانک برای انتقال وجه اینترنی از یک کارت بانکی به کارت دیگر، حتما باید از درگاه اینترنتی بانک مبدا اقدام نماید.

طبق دستوالعمل بانک مرکزی دارندگان کارت برای انتقال وجوه خود و به لحاظ مسائل امنیتی باید از دروازه پرداخت اینترنتی بانک عامل خود اقدام مبادرت به انتقال وجه با سایر کارتهای شتاب نمایند. به عبارت دیگر فقط دارندکان کارتهای بانک مبدا می‌توانند از طریق سایت اینترنت بانک عامل، وجوه خود را به سایر کارتهای معتبر در شبکه شتاب منتقل نمایند.

نکته مهم در انتقال وجه اینترنتی این است که دارنده کارت بانکی باید اطلاعات CVV (شماره سه رقمی پشت کارت)، رمز دوم و تاریخ انقضای کارت را به همراه شماره کارت خود، به هنگام ورود به سامانه پرداخت اینترنتی، وارد سیستم نماید. کنترل پارامتر‌های بیشتر در این سرویس بر روی شبکه اینترنت، به دلیل اعمال امنیت بیشتر می‌باشد. در لیست زیر لینک‌های سامانه‌های انتقال وجه کارت به کارت در شبکه شتاب متعلق به بانک‌های کشور آورده شده است. برای ورود به سامانه انتقال وجه هر بانک می‌توانید بر روی نام بانک مذکور کلیک نمایید.

آدرس سامانه‌های بانکی برای انتقال وجه اینترنتی

۱. بانک ملی

۲. بانک سامان

۳. بانک پاسارگاد

۴. بانک اقتصاد نوین

۵. بانک سرمایه

۶. بانک تجارت

۷. بانک پارسیان

۸. بانک سینا

۹. بانک ملت

۱۰. بانک کشاورزی

۱۱. بانک شهر

۱۲. بانک صادرات

درباره نویسنده

راه پرداخت

۸ دیدگاه

  • سلام ببخشید اگر امکان داره الان بهم جواب بدید خیلی ضروری هست من امروز حدود ساعت یک ظهرمبلغ ۱۰میلیون به حساب یه نفرشبا کردم از طریق پایا الان هنوز که هنوز پول بحسابشون نرفته چیکار باید کرد؟شماره شباهم درسته

  • چقدرررررر کار کردن با این برنامه هایی که درست میکنید اعصاب خورد کن و خسته کنندست ، ادم پشیمون میشه که کارشو بدون نیاز به بیرون رفتن و اتلاف وقت و ایجاد ترافیک انجام بده، تجربه بدی بود

  • با عرض سلام . بنده چند ماه است به هیچ عنوان نمیتوانم از همراه بانک صادرات کارت به کارت انجام دهم . حتی به کارت صادرات . بعد از مراجعه مکرر به شعبه تنها جوابی که به من داده شد این بود که گزینه کارت به کارت چند مدت است مشکل دارد . هر کاری که به ذهنتون برسه کارمندان شعبه انجام دادند ولی نتیجه ای حاصل نشد . ضمنا من تا چند ماه پیش مدام کارت به کارت انجام میدادم . خطایی هم که می آورد این است (( حساب شما ثبت نشده است )) یا درخواست رمز یکبار مصرف میکند .

  • سلام ببخشید وقتی پول به کارت کس دیگری انتقال بدی توی اس ام اس شماره کارتی که باهاش انتقال دادی مشخص میشود؟لطفا الان جواب منو بدید خیلی واجبه ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید