بانک‌ها

جیتکس امسال با رایانش ابری شروع کرد؛ فناوری‌های پرداخت الکترونیک در جیتکس

نوشته شده توسط رضا قربانی

مریم عسگری؛ دبی؛ دنیای اقتصاد؛

نمایشگاه بین‌المللی جیتکس ۲۰۱۱ روز یکشنبه در مرکز همایش‌ها و نمایشگاه‌های بین‌المللی دبی آغاز شد و تا پنج‌شنبه ادامه خواهد داشت.

این دوره از نمایشگاه را شیخ محمد، حاکم شهر دبی افتتاح کرد. در این نمایشگاه که در فضایی به وسعت ۷۶ هزار متر مربع برگزار شده است، بیش از ۳۵۰۰ شرکت از ۵۷ کشور حضور دارند که پنج کشور قزاقستان، لیتوانی، مالت، مراکش و فلسطین برای نخستین بار در نمایشگاه بین‌المللی جیتکس حضور یافته‌اند. شرکت‌هایی همچون A، Ali Baba، Intel Kodak، Samsung WYSE، Abu Dhabi p، ports company، b۲b solutions، brocade Cisco، ICANN، RedHat و… از جمله شرکت‌هایی هستند که یا برای اولین بار است که در این نمایشگاه حضور پیدا کرده‌اند یا اینکه بعد از غیبتی چند ساله دوباره در بین سایر همکاران و رقبای خود قرار گرفته‌اند. با توجه به اینکه تا به حال دو روز از این نمایشگاه گذشته است؛ اما برخی از شرکت‌کنندگان به همراه برخی از بازدیدکنندگان بر این باورند که این دوره از نمایشگاه با دوره‌های قبلی از لحاظ نوآوری در عرضه تکنولوژی‌های جدید، حضور شرکت‌ها و… نسبت به دوره‌های قبل رشد داشته است. همچنین پیش‌بینی برگزارکنندگان نمایشگاه جیتکس این است که در این دوره بیش از ۱۳۵ هزار بازدیدکننده متخصص از بیش از ۱۴۰ کشور جهان از نمایشگاه جیتکس بازدید کنند.

 

بخش‌های جدید

از چند دوره قبل برگزارکنندگان هفته تکنولوژی خاورمیانه سعی کردند که در هر سال بخش‌های جدیدی را به منظور افزایش تعداد مخاطبان به این نماشگاه اضافه کنند. این دوره از نمایشگاه با شعار «باز تعریف آینده» دارای حداقل ۱۲ بخش متنوع است که نسبت به سال گذشته شاهد نوآوری‌های جدیدی است. راهکارهای کسب و کار جیتکس، جیتکس و مخابرات، فناوری‌های مصرفی، بازاریابی دیجیتال جیتکس (جدید)، فناوری کارت جیتکس (جدید)، کنفرانس‌های جیتکس، دولت و جیتکس، دنیای تلفن همراه، برنامه‌ها و محتوای جیتکس، فناوری‌های رایانش ابری (Cloud)، ویژگی‌ها و نقاط برجسته (جدید) و مجلس جیتکس است.

Cloud Confex جیتکس نیز که برای نخستین بار در سال ۲۰۱۰ مطرح شد، به بزرگ‌ترین پلت‌فرم ابری خاورمیانه تبدیل شده است و جایگاه برندهای مهمی از جمله Amazon Web Services، AMD، Cloud Concept، EMC، Etisalat و Fujitsu را به خود اختصاص داده است. برگزاری کنفرانس یارانش ابری (Cloud Computing) از دیگر برنامه‌های درنظر گرفته شده برای این بخش است که مهم‌‌ترین موضوعات این کنفرانس عبارتند از: پذیرش موضوع Cloud به عنوان یک بستر قابل اطمینان برای کسب و کار در سطح منطقه، حرکت به سمت قوانین و مقررات، مردم و تبعیت از موضوعCloud، ایجاد یک کسب و کار با استفاده از Cloud Computing، ریسک‌های کلیدی در به کارگیری و استفاده ازخدماتCloud. شرکت‌های بزرگی از جمله اچ‌پی، هووایی، اینتل، مایکروسافت، گارتنر، اتصالات از حامیان این کنفرانس هستند. یارانش ابری از جمله موضوعات نو و جدیدی است که به نظر می‌رسد برای بسیاری از کشور‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ چرا که در نمایشگاه سبیت گذشته نیز بخش مجزایی برای رایانش ابری در نظرگرفته شده بود.

 

چه محصولاتی عرضه می‌شود؟

امسال در جیتکس ۲۰۱۱، نوکیا عرضه منطقه‌ای گوشی N۹ خود را آغاز می‌کند. مایکروسافت به عرضه Office ۳۶۵ & System Center ۲۰۱۲ & Azure می‌پردازد. ICANN برای عرضه gLTD آمده است و سیمانتک Endpoint Protection ۱۲ را که در زمینه امنیت ابری است، رونمایی می‌کند.‌ام اس آی لپ تاپ GT۸۰ را که ویژه بازی‌های رایانه‌ای ساخته است، عرضه می‌کند. شرکت ریم سازنده گوشی‌های بلک بری مدل Bold ۹۹۰۰ را به معرض نمایش می‌گذارد. وزارت نشر به رونمایی از سرویس جدیدی برای نشر روی وب می‌پردازد. کداک محصولات اسکنر i۵۸۰۰ را عرضه می‌کند. سایبروم هم سیستم امنیتی شبکه‌های اس‌ام اس خود موسوم به NetGenie را عرضه می‌کند. دولت الکترونیک دبی هم انواع نرم‌افزارهای موبایلی خود برای ارائه سرویس‌های مجازی شهری‌اش را به نمایش می‌گذارد.

علاوه بر این‌ها جیتکس میزبان اجلاس جهانی رهبران است که طی آن سخنرانی‌های آغازین کنفرانس به طور اختصاصی برای مدیران ارشد صورت می‌گیرد و تعدادی از سخنرانان ارشد و برخی از متفکران بزرگ بین‌المللی، دیدگاه خود را در مورد داغ‌ترین موضوعات و مسائل فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات مطرح می‌کنند.

 

ایرانی‌های فعال اما مستقل

امسال هم همانند سال‌های گذشته کشورهای بسیاری در قالب غرفه‌های کشوری در هفته فناوری خاورمیانه حضور پیدا کرده‌اند که این حضور برخلاف سال‌های گذشته که عموما در بخشی از یک سالن خاص صورت می‌گرفت، اما امسال در تمام سالن‌های نمایشگاه پراکنده بود.

ایران هم مطابق با روال دو سال گذشته خود امسال نیز حضور مستقل در قالب یک غرفه کشوری نداشته است. البته این به معنی عدم حضور شرکت‌ها و بازدیدکنندگان ایرانی از این نمایشگاه نیست؛ چرا که بر اساس بررسی‌های صورت گرفته و نیز شواهد موجود امسال از ایران ۲۲ شرکت در قالب غرفه‌های مستقل در نمایشگاه حاضر شده‌اند. البته ناگفته نماند که برخی از این شرکت‌ها در قالب نام‌های خارجی و با هویتی غیر از ایرانی در نمایشگاه ظاهر شده‌اند.

در جیتکس امسال شرکت‌های مگفا، سنا، ماهان سیستم ایلیا، علم و صنعت، شهر‌پرداز، ایران‌رایانه، داده‌ورز جویا، گنج‌افزار، دانشگاه آزاد اسلامی، موسسه نور و اندیشه‌های بر‌تر به صورت غرفه‌های مستقل و تعدادی دیگر از شرکت‌های ایرانی هم در قالب غرفه گروهی پارک‌های علم و فناوری خراسان حضور دارند. بر همین اساس، نماینده نمایشگاه هفته فناوری جیتکس در ایران با بیان اینکه حضور شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه جیتکس امسال نسبت به سال گذشته افزایش قابل توجهی داشته است، گفت: در جیتکس امسال حدود ۲۲ شرکت ایرانی به صورت مستقل و گروهی حضور دارند و حداقل ۴۰۰ متر مربع غرفه اخذ کرده‌اند. محمد ثروتی در خصوص هزینه‌های انجام شده توسط شرکت‌های ایرانی برای حضور در نمایشگاه جیتکس دبی می‌گوید: با توجه به اخذ حدود ۴۰۰ متر مربع غرفه توسط شرکت‌های ایرانی و ساخت‌ و سازهای انجام شده و سایر هزینه‌های جانبی، برآورد ما حکایت از صرف حداقل ۶۰۰ میلیون تومان است. ضمن اینکه توجه داشته باشید تعدادی از شرکت‌های ایرانی هم در قالب شرکت‌های ثبت‌شده خارجی خود یا در غرفه‌های شرکت‌های خارجی اصلی خود حضور دارند و آمار دقیقی از تعداد و میزان هزینه‌ آن‌ها در دست نیست. وی می‌افزاید: البته این میزان هزینه صرفا مختص شرکت‌های غرفه‌دار است و هزینه بازدیدکنندگان ایرانی را هم باید به آن افزود؛ چرا که بر اساس پیش‌بینی‌ها، سالانه دو تا سه هزار بازدیدکننده ایرانی از این نمایشگاه بازدید به عمل می‌آورند که اگر فرض کنیم هر کدام حداقل یک میلیون تمام برای بازدید هزینه صرف می‌کنند، می‌توان دریافت که ایرانی‌ها در مجموع برای بازدید از جیتکس چیزی بین ۲ تا ۳ هزار میلیارد تومان هزینه صرف می‌کنند.

حمید رضا صالح مقدم، مسوول غرفه پارک‌های علم و فناوری ایران در جیتکس ۲۰۱۱ درباره حضور در این نمایشگاه می‌گوید: محصولات جدیدی از فناوری رایانه‌ای تولید شده توسط پارک‌های علم و فناوری ایران در نمایشگاه امسال دبی عرضه خواهد شد.

او می‌گوید: گیت‌های امنیتی، دیتا سنتر و اس‌ام اس سنتر، روبات خط کشی معابر، نرم افزار و سخت افزارهای حضور و غیاب، نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری، پاور الکترونیک و نرم افزار گردشگری از جمله محصولات پارک‌های علم و فناوری ایران است که در نمایشگاه امسال جیتکس دبی توسط شرکت‌های ایرانی عرضه می‌شود. صالح مقدم افزود: پارک علم و فناوری خراسان امسال به نمایندگی از وزارت علوم تحقیقات و فناوری مسوولیت برپایی غرفه ایران در نمایشگاه جیتکس دبی را برعهده دارد.

وی اضافه کرد: سال گذشته اولین غرفه پارک‌های علم و فناوری ایران در جیتکس برپا شد که با استقبال بازدیدکنندگان خارجی مواجه شد. وی هدف از حضور پارک‌های علم و فناوری ایران در نمایشگاه جیتکس دبی را آشنایی و تعامل با رقبای خارجی و آگاهی از آخرین دستاوردهای جهانی آی تی، عرضه محصولات فناوری ساخت کشور و ارزیابی زمینه‌های صادرات این محصولات و بررسی همکاری‌های مشترک پژوهش و تولید بین شرکت‌های فناوری ایران و دیگر کشور‌ها عنوان کرد. غرفه پارک‌های علم و فناوری ایران در نمایشگاه دبی با مساحت ۱۵۰ متر مربع زمینه حضور حدود ۱۵ شرکت فعال در زمینه فناوری رایانه‌ای را در نمایشگاه دبی فراهم خواهد کرد. مسوول غرفه پارک‌های علم و فناوری ایران ادامه داد: امسال قرار است در حاشیه این نمایشگاه نشست‌های علمی و آموزشی با حضور مسوولان ایرانی و ایرانیان فعال در بخش آی تی امارات برگزار شود تا زمینه ارتباط آن‌ها با یکدیگر فراهم گردد. صالح مقدم گفت: سال گذشته پارک‌های علم و فناوری در نمایشگاه دبی در زمینه تبادل اطلاعات با شرکت‌های خارجی موفق به امضای تفاهمنامه‌هایی شدند.

به گفته بسیاری از شرکت‌کنندگان ایرانی، اصلیترین هدف شرکت‌ها برای حضور در جیتکس بازدید و ارتباط مستقیم با مدیران دولتی ایرانی است؛ چرا که به اعتقاد این شرکت‌کنندگان مدیرانی که برای دیدنشان در ایران باید از هفت خوان رستم گذشت و با هزار زحمت و مشقت وقتی برای دیدار با آن‌ها گرفت به راحتی در نمایشگاه جیتکس در دسترس بوده و لذا این نمایشگاه بهترین محل برای شرکت‌های ایرانی است که می‌توانند به راحتی به تعامل و بازاریابی با مدیران دولتی ایرانی بپردازند.

 

و باز هم جیتکس شاپر

یکی دیگر از ویژگی‌های نمایشگاه جیتکس دبی، برگزاری نمایشگاهی تحت عنوان Gitex Shopper است که در کنار فرودگاه دبی برگزار می‌شود و در آن تعدادی از شرکت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری محصولات خود را با قیمت مناسب به فروش می‌رسانند. این نمایشگاه نیز که سابقه طولانی دارد و هر سال همزمان با هفته فناوری خاورمیانه برگزار می‌شود، امسال هم از ۱۶ مهرماه تا ۲۳ مهرماه برپا خواهد بود.

درباره نویسنده

رضا قربانی

رضا قربانی هستم؛ بنیان‌گذار شبکه راه پرداخت؛ یک B2B Digital Media در حوزه فین‌تک ایران. با کمک همکارانم کتاب‌هایی درزمینهٔ فین‌تک منتشر کردیم، مثل بانک ۳.۰، بانک دیجیتال، بانکداری مجازی، گسست بانک‌ها، دانشنامه پرداخت و بانکداری الکترونیکی و چند کتاب دیگر. انتشار این کتاب‌ها علاقه شخصی من است که افراد بیشتری با فین‌تک آشنا شوند. سردبیر ماهنامه عصر تراکنش هم هستم که به‌صورت تخصصی درزمینهٔ فین‌تک منتشر می‌شود. تولید ویدیو و پادکست یکی دیگر از کارهایی است که با کمک همکارانم انجام می‌دهم. روزنامه‌نگاری با آفتابگردان همشهری در من شروع شد و با گنبد کبود ابرار جدی شد و در روزنامه شریف به نتیجه رسید. در رسانه‌هایی مثل عصر ارتباط، پیوست، دنیای اقتصاد و تجارت فردا، مدیریت ارتباط و چند جای دیگر چیزهایی نوشته‌ام و در هفته‌نامه شنبه دبیر صفحه فین‌تک هستم. اگر می‌خواهید بیشتر درباره من بدانید لطفا وبلاگ مدیر رسانه را ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

/* ]]> */