شرکت‌ها

پایان کارتخوان‌داری بانک‌ها؛ مقایسه آماری pspهای کشور

نوشته شده توسط مهشید مظلوم

بانک مرکزی برای اولین بار آمار پایانه‌های فروش را از گزارش عملکرد بانک‌ها حذف کرد و آمار کارتخوان‌های منصوبه متعلق به شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات پرداخت (PSP) را به‌صورت مستقل منتشر کرد.

تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی درباره آمار ابزارها و تجهیزات پرداخت الکترونیک تا پایان اسفندماه ۱۳۹۱ نشان می‌دهد تعداد کارت‌های صادره از سوی شبکه بانکی از مرز ۲۲۵ میلیون و ۷۶۴ هزار فقره گذشته است.

این گزاش نشان می‌دهد تعداد کارت‌های صادره از سوی شبکه بانکی نسبت به اسفندماه سال گذشته نزدیک ۳۰ درصد رشد داشته است. بر این اساس سرانه کارت در کشور در پایان سال ۹۱ بالغ بر سه کارت است. همچنین تعداد خودپردازهای نصب شده در پایان اسفند ۹۱ نسبت به زمان مشابه سال قبل نیز نزدیک ۱۴ درصد رشد را تجربه کرده که بر این اساس به ازای هر ۲۳۳ هزار نفر یک خودپرداز در شعب یا مراکز خرید عمومی نصب شده است.

.

عملکرد بانک‌ها در بخش کارت

در بخش کارت بانک ملت با صدور بالغ بر ۴۰ میلیون کارت بانکی در رتبه اول قرار دارد. این بانک در اسفندماه سال گذشته صدور حدود ۳۱.۹ میلیون کارت را در کارنامه خود ثبت کرده بود که با این احتساب طی سال ۹۱ در بحث صدور کارت نزدیک ۲۶ درصد رشد داشته است.

همچنین بانک صادرات با صدور ۳۲.۶ میلیون کارت در مقام دوم قرار دارد. این بانک در پایان سال ۹۰ بالغ بر ۲۶.۷ میلیون کارت صادر کرده بود که با این حساب رشدی ۲۲ درصدی را در سال ۹۱ در صدور کارت تجربه کرده است.

بانک ملی با صدور بیش از ۳۱.۶ قطعه کارت برای مشتریان خود در رتبه سوم قرار دارد. این بانک در پایان ساله گذشته توانسته بود بالغ بر ۲۸.۲ میلیون کارت را صادر کند که با احتساب این عدد در بحث صدور حدود ۱۲ درصد رشد نشان می‌دهد.

PSP-shaparak-Statistics-way2pay-92-03-26-d

رکوردداران خودپرداز

در بخش خودپرداز بانک ملی با نصب شش هزار و ۴۱۴ دستگاه خودپرداز منصوبه در مقام اول قرار دارد. این بانک در انتهای سال ۹۰ حدود پنج هزار و ۶۴۱ خودپرداز منصوبه را در اختیار داشته است که با این حساب در بخش خودپرداز در سال ۹۱ حدود ۱۴ درصد رشد نشان می‌دهد.

بانک صادرات با داشتن سه هزار و ۸۵۱ دستگاه منصوبه در مقام دوم قرار دارد. این بانک در سال گذشته سه هزار و ۷۱۶ خودپرداز منصوبه است که با این حساب در سال ۹۱ کمتر از نیم درصد رشد کرده است.

در رتبه سوم بانک ملت قرار دارد که با نصب سه هزار و ۲۲۴ خودپرداز در شعب خود نسبت به پایان اسفندماه ۹۰ تعداد خودپردازهای خود را که سه هزار ۱۱۷ دستگاه بوده رشد چشمگیری در آن دیده نمی‌شود.

شرکت‌های PSP چه کردند؟

بر اساس آخرین گزارش بانک مرکزی که درباره ابزارها و تجهیزات پرداخت الکترونیک منتشر شده است تعداد پایانه‌های فروش در  تهران ۵۷ و در سایراستان‌ها ۴۳ درصد کل پایانه‎های نصب شده در کشور را به خود اختصاص داده‌اند. این در حالی است که تا قبل از این آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی به شکلی بود که سهم پایانه‌های نصب شده در استان‌ها بیشتر از استان تهران بود. به طوری که بر اساس آخرین آمار مربوط به پایانه‌های فروشگاهی تحت مالکیت بانک‌ها، یعنی در اذر ماه ۹۱ از مجموع دو میلیون و ۶۱۹ هزار پایانه، یک میلیون و ۸۱۲ هزار معادل ۶۹ درصد از پایانه‌های فروش در استان‌ها و ۳۱ درصد در تهران نصب شده بودند.

PSP-shaparak-Statistics-way2pay-92-03-26

PSP-shaparak-Statistics-way2pay-92-03-26-c PSP-shaparak-Statistics-way2pay-92-03-26-a

علاوه بر این، بعد از عملیاتی شدن شاپرک، پایانه‌های بدون تراکنش از چرخه فعالیت خارج شدند و در نتیجه تعداد پایانه‌ها در پایان فروردین نسبت به پایان آذر ماه حدود ۸ درصد کاهش یافته است.

 

عملکرد شرکت‌های پی اس پی

در همین حال عملکرد شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پراخت نشان می‌دهد به پرداخت ملت با نصب نزدیک ۵۷۰ هزار پایانه و سهم ۲۴ درصدی از بازار در رتبه اول قرار دارد.

شرکت تجارت الکترونیک پارسیان نیز با در اختیار داشتن حدود ۴۶۶ هزار دستگاه کارتخوان منصوبه و سهم بازار ۱۹.۳ درصدی در رتبه دوم قرار دارد.

در همین حال شرکت ایران کیش با در اختیار داشتن ۴۰۱ هزار دستگاه کارتخوان منصوبه و سهم بازار ۱۶.۶ درصدی در رتبه سوم قرار گرفته است.

همچنین داده ورزی سداد نیز با نصب ۳۳۴ هزار پایانه فروشگاهی و سهم نزدیک ۱۴ درصدی در میان شرکت ها رتبه چهارم را به خود اختصاص داده است.

در رتبه پنجم نیز شرکت پرداخت الکترونیک سامان قرار دارد که با مالکیت ۱۶۳ هزار پایانه منصوبه و سهم بازار ۶.۸ درصدی در جمع ۵ شرکت برتر ارائه دهنده خدمات پرداخت قرار دارد.

PSP-shaparak-Statistics-way2pay-92-03-26-b

درباره نویسنده

مهشید مظلوم

دیدگاهتان را بنویسید