بانک‌ها

۸۲۲ تعاونی مجوز بانک مرکزی ندارند / ۹۲ درصد تعاونی‌های اعتباری غیرمجازند

نوشته شده توسط رضا قربانی

گروه بازار پول روزنامه دنیای اقتصاد – نتایج یک گزارش نشان می‌دهد تنها حدود ۸ درصد تعاونی‌های اعتبار در کشور دارای مجوز بانک مرکزی هستند. بر این اساس از ۸۲۲ تعاونی اعتبار ۷۴۹ تعاونی فاقد مجوز بانک مرکزی هستند که در این بین تهران با ۱۵۹ مورد بیشترین تعاونی‌های اعتباری بدون مجوز بانک مرکزی را داراست.

به گزارش فارس، در حال حاضر بالغ بر ۸۹۵ تعاونی اعتباری در کشور ثبت شده و فعالیت می‌کنند که از این تعداد تنها ۷۳ تعاونی دارای مجوز بانک مرکزی بوده و ۸۲۲ تعاونی دیگر نیز به دلایل مختلف فاقد مجوز این بانک اعلام شده‌اند.

تعاونی‌های مجاز

از مجموع ۷۳ تعاونی دارای مجوز بانک مرکزی چهار تعاونی در آذربایجان شرقی، نه تعاونی در آذربایجان غربی، هشت تعاونی در اصفهان، بیست تعاونی در استان تهران و یک تعاونی در چهارمحال و بختیاری فعالیت دارد.

بنابراین گزارش، سه تعاونی در خراسان جنوبی، چهار تعاونی در خراسان رضوی، یک تعاونی در خوزستان، دو تعاونی در استان زنجان، دو تعاونی در فارس، دو تعاونی در قزوین، یک تعاونی در قم، پنج تعاونی در استان کردستان، یک تعاونی در کرمان، یک تعاونی در استان مازندران و سه تعاونی نیز در هرمزگان با مجوز بانک مرکزی به فعالیت مشغولند. سهم استان همدان از تعاونی‌های مجاز سه مورد و یزد نیز سه تعاونی است.

تعاونی‌های غیر مجاز

بنابر این گزارش، از ۸۲۲ تعاونی اعتبار فاقد مجوز بانک مرکزی که در کل کشور فعالیت می‌کنند ۳۸ تعاونی در استان آذربایجان شرقی، ۸۷ تعاونی در همسایگی آن یعنی آذربایجان غربی، هشت مورد در استان اردبیل، ۴۰ تعاونی در استان اصفهان و شش مورد در استان البرز قرار دارند.

سهم استان ایلام از تعاونی‌های اعتبار غیر مجاز ۱۶ مورد، بوشهر چهار تعاونی، تهران ۱۵۹ تعاونی، چهارمحال و بختیاری ۲۹ مورد، خراسان رضوی ۳۹ تعاونی، خراسان شمالی ۵ مورد و خوزستان نیز ۱۲ تعاونی اعتباری است.

این گزارش می‌افزاید: ۴۶ تعاونی اعتبار فاقد مجوز بانک مرکزی نیز در استان زنجان، ۱۰ تعاونی در سمنان، ۱۷ مورد در استان سیستان و بلوچستان، ۳۷ تعاونی در استان فارس، ۱۹ مورد در استان قزوین و ۱۴ تعاونی اعتباری نیز در استان قم قرار دارند.

در استان کردستان نیز ۳۶ تعاونی اعتبار فاقد مجوز بانک مرکزی، کرمان ۳ تعاونی، کرمانشاه ۲۱ مورد، کهکیلویه و بویراحمد ۷ تعاونی، استان گلستان ۷ مورد، گیلان ۱۹ تعاونی و ۱۱ مورد نیز در استان لرستان حضور دارند.

بر اساس این گزارش، ۱۵ تعاونی اعتباری در استان مازندران، ۳۳ تعاونی در استان مرکزی، ۱۹ مورد در استان هرمزگان، ۳۰ تعاونی در استان همدان و ۳۵ مورد نیز در استان یزد فاقد مجوز بانک مرکزی تشخیص داده شده‌اند.

 

درباره نویسنده

رضا قربانی

رضا قربانی هستم؛ بنیان‌گذار شبکه راه پرداخت؛ یک B2B Digital Media در حوزه فین‌تک ایران. با کمک همکارانم کتاب‌هایی درزمینهٔ فین‌تک منتشر کردیم، مثل بانک ۳.۰، بانک دیجیتال، بانکداری مجازی، گسست بانک‌ها، دانشنامه پرداخت و بانکداری الکترونیکی و چند کتاب دیگر. انتشار این کتاب‌ها علاقه شخصی من است که افراد بیشتری با فین‌تک آشنا شوند. سردبیر ماهنامه عصر تراکنش هم هستم که به‌صورت تخصصی درزمینهٔ فین‌تک منتشر می‌شود. تولید ویدیو و پادکست یکی دیگر از کارهایی است که با کمک همکارانم انجام می‌دهم. روزنامه‌نگاری با آفتابگردان همشهری در من شروع شد و با گنبد کبود ابرار جدی شد و در روزنامه شریف به نتیجه رسید. در رسانه‌هایی مثل عصر ارتباط، پیوست، دنیای اقتصاد و تجارت فردا، مدیریت ارتباط و چند جای دیگر چیزهایی نوشته‌ام و در هفته‌نامه شنبه دبیر صفحه فین‌تک هستم. اگر می‌خواهید بیشتر درباره من بدانید لطفا وبلاگ مدیر رسانه را ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید