انتخاب سردبیر شرکت‌ها

جمالی: از نظر دفاع غیرعامل در سطح عملیات و کسب‌وکار بانکی، صنعت بانکی و پرداخت کشور آسیب پذیر است

نوشته شده توسط محدثه دهباشی

پدافند غیرعامل یا در تعریف درست‌تر دفاع غیرعامل (Passive Defense) مجموعه تمهیداتی است که در صورت بروز حمله به یک کشور مانع از آسیب دیدگی وخیم به زیرساخت‌های موجود در کشور می‌شود.  هرچند که وضعیت ایده‌آل به این صورت است که سیستم‌های ما به نحوی طراحی و تنظیم شده باشند که تحت هیچ شرایطی آسیب جدی نبینند و در برابر حوادث طبیعی و تغییرات در وضعیت همسایگان و شاخص های اقتصادی دنیا دچار آسیب جدی نشویم.

با توجه به در حال توسعه بودن کشور و مقاوم نبودن زیر ساخت‌ها که نمونه‌های آن را در حوادث رودبار، بم و کرمانشاه در دو دهه اخیر مشاهده کرده‌ایم لازم است که به این مقوله توجه بیشتری داشته باشیم و لازم به ذکر است که این مقوله تنها مربوط به زیر ساخت‌های عمرانی نیست و در زیر ساخت‌های سایبری و همچنین زیر ساخت‌های اقتصادی باید توجه لازم صورت گیرد.

سیستم‌های بانکی از مهمترین حوزه‌هایی است که بخش اعظم زندگی روزمره افراد را در بر گرفته است و همه ما به خوبی می‌دانیم که اگر قرار باشد برای مثال برحسب اتفاق و حادثه‌ای یک روز در این کشور تسویه پایا و ساتنا انجام نشود و یا هیچ تراکنش شتابی انجام نشود چه اتفاقی در بازار خواهد افتاد و ضربه اقتصادی به کشور وارد خواهد شد و لازم است رگولاتورهای بانکی و پرداخت به این موضوع توجه کافی داشته باشند.

دکتر محمدرضا جمالی مدیرعامل شرکت نبض‌افزار چند ماه پیش در همایش پدافند غیرعامل در نظام بانکی و مالی و سخنرانی با عنوان «تحلیل وضعیت سیستم‌های پرداخت کشور از منظر پدافند غیرعامل (معماری و تاب آوری در شرایط عادی و بحران)» انجام داد و همین بهانه‌ای شد تا با او درباره اهمیت این موضوع صحبت کنیم.

علاوه بر این سخنرانی جالب است بدانید که جمالی طی سال‌های ۸۳ تا ۸۹ با سازمان هوا فضا و دانشگاه تهران همکاری داشته است و در کارنامه او حضور در تیم تحقیقاتی ردیاب الکترواپتیکی دانشگاه تهران با موسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاعی، مدیریت مطالعات راهبردی پژوهشکده پدافند هوایی، طراحی سامانه غیرمتمرکز پدافند هوایی، تحلیل جنگ اول خلیج فارس مبتنی بر مستندات پنتاگن و دلایل شکست سریع پدافند هوایی عراق، شبیه سازی معماری پدافند هوایی به صورت متمرکز و توزیع شده در سطح راهبردی و عملیات و مدرس دوره دافوس در دانشگاه شهید ستاری در دوران مقدس سربازی مشاهده می‌شود.

 

سیستمی که درست طراحی نشده

ابتدای صحبت‌های ما با تعریف و توضیح دقیق پدافند غیرعامل آغاز شد و جمالی مثال‌های ملموسی برای درک بهتر این موضوع بیان کرد. به گفته او ما زیرساخت‌هایی مانند سدها، جاده ها، شهرها و پل‌ها داریم و لازم است که این زیرساخت‌ها استحکام لازم را داشته باشند تا در ساعات اولیه جنگ به‌راحتی مورد حمله دشمن قرار نگیرند و ضربه و خساراتی به آنها وارد نشود و درنهایت منجر به فلج شدن مملکت نشود.

جمالی در ادامه صحبت‌هایش گفت: «تجربه آشیانه‌های جنگنده‌های کشور از تجربه‌های موفق ارتش ایران در محافظت از اسکادران F4  و هواپیماهایF14  بود که علی‌رغم حمله هوایی عراق در روز اول جنگ تحمیلی که می‌خواست بلایی که اسراییل بر سر اعراب در جنگ اعراب با اسراییل آورد را سر ایران بیاورد، هیچ آسیبی به نیروی هوایی ایران نرسید و در روز بعد آن ۱۴۰ هواپیمای جنگی ایران زیر ساخت‌های کشور متخاصم عراق را در هم کوبید و رعب و وحشت را علی رغم مسایل اول انقلاب به جان دشمن انداخت. تجربه دیگر در این زمینه عملیات H3 بود که ایران در یک عملیات بخش زیادی از نیروی هوایی عراق را به خاطر تمرکز در یک نقطه نزدیک خاک اردن به‌زعم اینکه از دسترس ایران خارج است از بین برد.»

به گفته جمالی از آنجایی که هدف تمام این سازمان‌ها و زیرساخت‌ها ایجاد و ادامه حیات است، بنابراین این زیرساخت‌ها باید مانند یک سیستم ایمنی، خودشان را در برابر تمام تهدیدهای کوچک و بزرگ مقاوم کنند.

حالا و بعد از توضیحات اولیه درباره ماهیت این مجموعه تمهیدات این سوال مطرح می‌شود که پدافند غیرعامل چه ربطی به سیستم‌های مالی دارد؟ جمالی برای ورود به این مبحث و پاسخ به سوال پرسیده شده، از معرفی رگولاتورهای مختلفی که در کشور وجود دارد شروع کرد و گفت که ما یک سری مشاعات در کشور داریم و به همان نسبت هم رگولاتوری‌ها و سازمان‌های قانون‌گذاری وجود دارد.

او در ادامه صحبت‌هایش گفت: «برای مثال رگولاتور محیط زیست درباره شاخص‌های زیست محیطی، میزان آلاینده‌ها و مواد رادیواکتیو و غیره پاسخگو است یا رگولاتور سازمان مقررات نسبت به پهنای باند پاسخگو است و باید به گونه‌ای مناسب و در حالی که دارد نیازها را برطرف می‌کند، به این نکته توجه کند که پهنای باند و امواج الکترومغناطیسی موجب آسیب رساندن به کشور نشود. اگر ما یک سری سازمان‌های نظامی داریم که عملیات مالی انجام می‌دهند، حقوق پرسنل پرداخت می‌کنند و یا بانک خصوصی دارند، آنها باید مطابق با رگولاتوری بانک مرکزی کار کنند و نمی‌توانند باعث خلق پول و مشکل‌دار شدن موسسات مالی و اعتباری شوند به عبارتی لازم است رگولاتورها هم قوانین رگولاتورهای دیگر را رعایت کنند و همانطور که رگولاتور نظامی ملزم به رعایت قوانین پولی و بانکی در بانک ها و موسسات وابسته به سیستم های نظامی است بانک مرکزی و شاپرک نیز موظف به رعایت الزامات دفاع غیر عامل با توجه به تهدیدات بالقوه نسبت به کشور هستند و نباید چشم خود را روی این مسایل ببندند.»

درواقع جمالی قانون‌گذاران یا رگولاتورها را به سیاه‌چاله‌هایی تشبیه می‌کند که نقش پایداری را در کیهان برعهده دارند و در ادامه همین مثال‌هایی که مطرح می‌کرد توضیح داد که بانک مرکزی هم وظیفه دارد که در زیرساخت‌ها و ابزارهایی که ارائه می‌دهد، مسائل امنیتی و دفاع غیرعامل را در نظر بگیرد و هر زمان که طراحی انجام می‌دهد باید به این مسائل هم توجه داشته باشد که این طراحی‌ها با بیشترین کارایی و کمترین آسیب‌پذیری صورت گیرد.

درواقع منظور جمالی این بود که وقتی قرار است طراحی صورت گیرد، باید ابعاد مختلفی درنظرگرفته شود و از ساختن یک سازمان مثال زد که در زمان طراحی‌اش صرفا مقاوم بودن سازه آن در برابر زلزله مهم نیست بلکه عومل دیگری مانند نورگیری، انرژی، دکوراسیون و غیره از دیگر مواردی است که در انجام چنین طراحی‌هایی دخیل خواهد بود.

اما اگر بخواهیم تمرکزمان را به طور خاص روی سیستم بانکی قرار دهیم، مبحث عملیات بانکی و پرداخت و تضمین استمرار آن ، ازجمله مباحث مهم و ضروری قلمداد می‌شود. یعنی اگر شرایط خاصی اتفاق افتاد سیستم‌های ما به قدر کافی مقاوم باشد که بتواند کار کند.

در همین رابطه مدیرعامل نبض‌افزار مثالی از سال‌های گذشته را مطرح کرد و توضیح داد: «چند سال پیش سرمای بسیار شدیدی در نواحی شمالی کشور رخ داد و به دنبال آن برق مناطق بسیاری قطع شده بود. در نتیجه تمام پرداخت‌های الکترونیکی از کار افتاده بود و سیستم ما هم که کلا یک سیستم آنلاین بود. حتی مواردی بود که افراد نمی‌توانستند از دستگاه‌های خودپرداز پول برداشت کنند و ابزار سنتی هم به درستی کار نمی‌کرد.»

به گفته جمالی این‌ها نشان می‌دهد که ما سیستم را درست طراحی نکردیم. چنین اتفاقات مشابهی ممکن است زیاد رخ دهد. قبل از هر چیزی باید سیستم‌های ما به نحوی طراحی و تنظیم شده باشند که به راحتی آسیبی نبینند و مراکز مربوطه باید نسبت به حوادث طبیعی، حمله‌های احتمالی فیزیکی و سایبری و تهدیدات تروریستی مقاوم‌تر و گسترده‌تر باشند. حالا سوالی که مطرح می‌شود این است که در صورت بروز حوادث غیرمترقبه زیرساخت‌های ما چقدر نسبت به آن حوادث مقاوم و پایدار هستند. تمامی این مسائل را پدافند غیرعامل در نظر می‌گیرد.

 

استفاده نامناسب از ابزارها

اما همانطور که از وضعیت باخبریم، می‌دانیم که ابزارهای پرداخت ما مانند سکه و اسکناس وضعیت چندان مناسبی ندارد و یا اینکه خبری از کیف پول‌های آفلاین در کشور نیست که بتوان به کمک آنها زندگی به روال خودش ادامه دهد.

در این‌باره جمالی توضیح می‌دهد: «باید دید که این ابزارها به قدر کافی در کشور وجود دارد یا نه. از طرف دیگر باید دید که ابزارهای حاکمیتی در چه وضعیتی هستند و اینکه آیا آنها به قدر کافی مطمئن هستند یا نه. یکی از مشکلات ما این است که ما یک سری کارهایی انجام می‌دهیم که مشکل‌ساز شده‌اند. به عبارتی ما داریم از یک ابزار به گونه بسیار نامناسبی استفاده می‌کنیم در حالی که در دنیا این توزیع‌شدگی ابزارها به صورت مناسب وجود دارد، تراکنش آفلاین وجود دارد، مراکز تسویه متعددند و همه این مسائل باعث می‌شود تا آنها زیرساخت‌های مطمئن‌تری داشته باشند.»

از نظر جمالی زیرساخت‌های بانکی و پرداخت ما از دو جنبه در تضاد با الزامات دفاع غیرعامل است. یک جنبه عملیاتی است که به صورت متمرکز و برخط عمل کرده‌ایم و زیرساخت‌های بانک‌های بزرگ ملی و صادرات و شاپرک و شتاب به شدت متمرکز است و در عین حال ابزارهای سنتی مانند اسکناس و سکه هم به شدت ضعیف شده است.

جنبه دیگر این است که مشکلات موجود در کسب‌وکار بانکی کشور به گونه‌ای است که ما با یک زیرساخت ناپایدار مواجه شده‌ایم که هر سال بین ۲۵ تا ۳۰ درصد حجم نقدینگی افزایش می‌یابد و حتی اگر کسی هم برای ما مشکل ایجاد نکند با کم شدن ارزش پول و نصف شدن ارزش آن در برابر ارزهای خارجی به طور متوسط هر سه سال ما با مشکل مواجه می‌شویم که هر دو جنبه به خاطر طراحی غلط بانک مرکزی اتفاق افتاده است و برای کشور ریسک های امنیتی، اقتصادی ایجاد کرده است.

مدیرعامل نبض‌افزار در این باره توضیحات بیشتری داد و گفت که علی‌رغم تلاش دولت و ریاضت دولت، شاهد مشکلات اقتصادی در کشور کاهش ارزش پول ملی در همین اسفندماه گذشته و فروردین بودیم که متاسفانه با توجه به عدم توجه بانک مرکزی و ادامه سیاست‌های غلط ادامه خواهد یافت.

او در ادامه توضیح می‌دهد که متاسفانه سیستم ما به گونه‌ای طراحی شده است که در حالت عادی پایدار نیست. به عبارتی ما با سیستمی مواجهیم که به خاطر مکانیزم‌های غلط کارمزدها و عدم قوانین مناسب رگولاتور بانکی، مسائل ما تبدیل به مسائل امنیتی شده است و نتیجه‌اش این می‌شود که نرخ ارز یکدفعه بالا می‌رود و یا با کوچکترین تحریمی که در بازار صورت می‌گیرد، سیستم ما مقاومت لازم را ندارد.

در ادامه جمالی به تولید ناخالص داخلی کشور هم اشاره می‌کند و توضیح می‌دهد که با ۳ یا ۴ درصد بودن این تولید ناخالص و از طرفی نقدینگی بیش از ۲۵ درصد، در نهایت یک تورم ۲۰ تا ۲۵ درصدی سالانه نصیب ما شده است و سعی می‌کنیم با کنترل قیمت دلار جلوی آن را بگیریم ولی وقتی که این تورم جمع می‌شود، نمی‌توانیم این فاصله را پوشش دهیم و طبق نظریه مقداری پول با مشکل روبرو خواهیم شد و این مساله را به صورت شوک‌های ارزی می بینیم که ضررهای اقتصادی، اجتماعی و سیاسی زیادی به ما تحمیل می‌کند.

مدیرعامل نبض‌افزار یکی از مهمترین مشکلات موجود را در این می‌بیند که مسائلی که ریشه اقتصادی دارند تبدیل به مسائل امنیتی و اجتماعی می‌شوند و حتی بدون اینکه حمله‌ای به ما بشود، از دورن با مشکل مواجه هستیم.

در پایان هم جمالی تقویت ابزارهای سنتی مانند پول خرد، اسکناس به میزان کافی، ایجاد کیف پول‌های آفلاین و ایجاد مراکز تسویه متعدد را ازجمله راه‌حل‌های موجود در حوزه عملیات بانکی و پرداخت و جلوگیری از افزایش بیش از حد نقدینگی و کاهش نرخ رشد با اصلاح نظام‌های پرداخت و سیاست‌های پولی و بانکی به حدود ۱۰ درصد را از راه‌حل‌های وضعیت کنونی کاهش ارزش پول بیان می‌کند.

درباره نویسنده

محدثه دهباشی

محدثه ده‌باشی فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد رشته زبان فرانسه از دانشگاه تربیت مدرس تهران است. او از سال 93 با راه پرداخت همکاری می‌کند

۸۳ دیدگاه

 • باز دوباره این بابا رو یه جا غذای سنگین مهمون کردند و افتاد به هذیون گفتن !
  به قول آقای سردبیر آخه برادر من، گوزن رو چرا ربط میدی به شقایق؟
  اینکه شما یه مدت یه جا آجودان و آش خور بوده ای رو که نباید جزو رزومه افتخارات بیان کنی که مجبور به مهمل بافی بشوی،
  تن ایزاک آسیموف توی قبر لرزید از این حجم گل واژه در مورد نجوم و کائنات!
  باز جای شکرش باقیه که آسمون ریسمون بافتن رو ختم به یقه گیری از آپ و خدمات نکردی که بعدش هم باج گیری و التماس پروژه کنی
  برای کل صنعت سوال شده که این آقا یعنی اینقدر توی شرکت اش بیکاره که هفته ای دو تا یادداشت و مصاحبه ول میده در رسانه ها و بی وقفه توی گروه های پرداختی به همه می پره؟
  و متاسفانه دوستان راه پرداخت مشخصا تحت فشار اند از سمت ایشون برای پرسنال برندینگ …

  • سلام دوست عزیز.
   در خصوص راه پرداخت باید بگم که راه پرداخت تحت هیچ فشاری از سوی ایشون نیست و با توجه به اینکه ایشون حرف هایی برای زدن در این صنعت دارند این فضا در راه پرداخت در اختیار ایشون قرار گرفته برای مطرح کردن صحبت هاشون.
   اینکه ایشون در در گفتگو به سابقشون در نهادهایی اشاره کردند صرفا در راستای روشن کردن سابقه ایشون در حوزه های مرتبط در خصوص صحبت صورت گرفته.
   با این حال، اگر فکر میکنید صحبت های ایشون، قابل نقد هست، خوشحال میشیم چه به صورت ناشناس در قالب کامنت، نظرات ایشون رو نقد کنید؛ یا اینکه در قالب یک یادداشت با اسم و رسم خودتون نظراتتون رو بیان کنید و ما منتشر کنیم.
   اینکه ایشون در گروه های تلگرامی چه فعالیتی دارند، بهتره در همون گروه ها بهشون پاسخ بدید و فکر نمیکنم مطرح کردنشون در پای مطلب ایشون کار درستی باشه.
   ارادت

  • سند ارایه کنید که ایشان از آپ و خدمات التماس کرده است و پروژه گرفته است. بهتر است با زبان علمی و مدون و مستدل با ایشان صحبت کنید. توصیه می کنم مقالات قبلی ایشان را هم بخوانید. متاسفانه صحبت های ایشان همواره درست بوده است و یادم هست در دی ماه سال ۹۵ هم مقاله ای دادند در مورد عملکرد بانک مرکزی و رشد بی رویه نقدینگی. توصیه می کنم آن مقاله را بخوانید. امیدوارم روزی نرسد که مملکت نابود شده باشد به خاطر آپ و تاپ و تاب و بقیه و ما یک شخصیت ملی و با سواد و فهمیده را با صحبت هایمان دلسرد کنیم. نمی دانم آقای دکتر این کامنت های شما را خوانده است یا خیر ولی من خودم شخصا خجالت خواهم کشید که با این ادبیات در مورد ایشان صحبت شده و زحمات و شان علمی و سازمانی این شخص در نظر گرفته نشده است. ظاهرا دوستان نمی توانند بزرگی این شخص را ببینند و به جای ارایه مقالات علمی در جواب ایشان و یا رفع نواقص تخریب شخصیت می کنند.

   • بنده به عنوان یک کارشناس خدمات شاهد بوده ام که ایشان همواره دعوت شده اند و هر موقع درخواستی از ایشان شده انجام داده اند. زبان تند ایشان و سطح بالای علمی و فنی شان در کنار قلب رءوف مانند یک پزشک که خیلی مواقع با یک جمله مشکلی را حل می کند زیباست.

  • چشم نداری ببینی کسی اینقدر توان داره و با عرق جبین پول در میاره و به اپ و تاپ و … وابسته نیست. بگو کجاش غیر علمی هست

  • بزنید emotion on fpga مقاله ایشان با مرحوم پروفسور کارلوکس و پروفسور نوابی و اقای ارش ارامی که فارغ التحصیل epfl است و اقای دکتر ده یادگاری که الان استاد خواجه نصیر است می اید

  • گوزن به شقایق ربط داره همانطور که اپ به دانش بنیان!!! و پارکینگ فرودگاه امام خمینی و نسبت دادن درامد اپراتورها به خودش داره
   این بنده خدا که درست می گه

  • اره دیگه انرژیش زیاده نمی ذاره نون و خاویارش را اپ و تاپ و بقیه بخورند. خاویاری که از خون ملت تهیه شده.
   خجالت بکشید شماها شرمتون بشه وقتی عکس های کرمانشاه را می بینید

  • اره منم موافقم. این اقا کاری نداره؟ اخه به ایشان چه ربطی داره اپ و بانک مرکزی شارژ ۱۰۰۰ تومانی را با ۱۰۰۰ تومان کارمزد می فروختند.
   به این شخص صورت های مالی اپ چه ربطی داره. یک شرکت کوچیک داره به فکر کارمنداش باشه یعنی چی می یاد می گه درامد چهار هزار میلیارد تومانی اپ درست نیست.
   یعنی چی میاد گیر می ده به تراکنش های خرد
   اقا اصلا به تو چه.
   خدمات ۲۰۰۰ میلیارد درامد داره نوش جونش
   تو تونستی ۱۰ میلیارد درامد کسب کنی بیا حرف بزن

  • محمدرضا جمالی:
   مدار منطقی!!!
   ایشان در سالی که من دانشجوی لیسانس بودم به عنوان دانشجوی دکترا و به دستور دکتر جبه دار درس data structure درس دادند. شمیم طاهری که الان انگلیس هست و قبلا هم پژوهشکده پولی و بانکی است هم بود تو آن کلاس…
   مسلط، بدون اسلاید، همه کدها را می نوشت، ادم حس می کرد سی ال ار اس را این شخص نوشته و کتاب هورویتز را

  • این یکی را راست گفتی
   باید به فکر سلامتی خودش باشد. غذای سنگین نخورد. حیف است زود از دستش بدهیم.
   حیف است این مرد بزرگ که دو هدف بیشتر در صنعت بانکی ندارد که رسیدن کیفیت به سطح ۴۰۰ تراکنش یک خطا در تمامی ابزارها و کاهش نرخ بهره به کمتر از ۳ درصد است را زود از دست بدهیم.
   البته خوب ایشان هم دعوت هر کسی را قبول نمی کند. نهایتا یک میهمانی پیوست و توسن برود آن هم به احترام پیوست و احترام توسنی ها… تا چشمتون دراد نمی تونید ببینید :))

  • اقا ما را هم عضو کنید تو این گروه پرداختی ها…مثل اینکه خیلی باحاله …می گند یک تنه میاد همه را فیتیله پیج می کنه این آقای دکتر جمالی…

  • سربازی جز رزومه محسوب می شه و در همه دنیا با افتخار در رزومه می آید مگر کسی با پول خریده باشه و یا خدمت درستی نکرده باشد و باعث شرمساری اش باشد. چه ایرادی دارد. واقعا اگر در این پروژه ها فعالیت داشته است دستش درد نکند. خدا عمرش دهد. من می گویم وقتی ترامپ از هیچ چیز فروگذار نیست حتما همین محققان مثل آقای دکتر جمالی کارهایی کرده اند که یک مقدار از نظر دفاعی قوی باشیم و گرنه هر کدام از همسایگان ما هنوز یک تهدید بالقوه اند.

  • محمدرضا جمالی را بشناسیم.
   محمدرضا جمالی متولد سال ۵۷ در شهر قهدریجان استان اصفهان است.‌ او ورودی ۷۵، ۸۰ و ۸۳ دانشگاه های امیرکبیر، شیراز و تهران در سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا در رشته های کامپیوتر-سخت افزار، کامپیوتر- هوش مصنوعی و هوش مصنوعی و رباتیک است که در سال ۸۷ با مدرک دکترا از دانشکده فنی دانشگاه تهران فارغ التحصیل شده است.

   ایشان از سال ۷۹ وارد صنعت بانکی و پرداخت شده است و تا سال ۸۰ در شرکت توسن فعالیت کرده است. پیاده سازی پروتکل FTMP به عنوان نسخه ای بومی و قابل پیاده سازی روی خطوط کم سرعت ان زمان و ارایه اولین نرم افزار کارت خوان و اولین نرم افزار موبایل بانک شرکت توسن در کارنامه فعالیت های سال های دور ایشان دیده می شود.

   در فاصله سال های ۸۰ تا ۸۶ همزمان با تحصیل با سازمان هوافضا همکاری داشته است و عضو هیات علمی دانشگاه شهید رجایی تهران بوده است. تدریس در دانشگاه های تهران، خواجه نصیر، اراک، بهشتی، آزاد قزوین و شاهد تهران در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری در سال های ۸۳ تا ۹۲ در کارنامه ایشان مشاهده می شود.

   از سال ۸۶ همکاری مجددی با شرکت توسن و نظارت ومشاوره دانشگاه تهران در حوزه بانکی شروع شد که تحت عنوان پروژه نبض افزار با هدف بومی سازی و شخصی سازی شاخص های کیفی در حوزه بانکداری و پرداخت الکترونیک ادامه یافت. از سال ۹۰ تا کنون ایشان مدیر عامل شرکت نبض افزار است. بسیاری از بزرگان صنعت نقش این محقق پرتلاش را در ارتقای کیفی صنعت غیر قابل اغماض می دانند. هدف نبض افزار رسیدن به سطح بلوغ ۱۶۰ تراکنش یک خطا در تمامی کانال های پرداخت و بانکداری الکترونیک و کاهش نرخ بهره به کمتر از ۳ درصد است. شاخص سطح بلوغ در سال۸۹ کمتر از ۱۰ تراکنش یک خطا بوده است و در حال حاضر بین ۹۰ تا ۱۲۰ است.

  • یک نکته که در مورد دکتر جمالی وجود داره یادگیری مستمره.‌ این شخص هنوز مثل یک دانشجوی پرتلاش عمل می کنه. ما در یک دوره blockchain و ارزهای رمزنگاری شده شرکت کردیم. همه جلسات کلاس را حاضر شد. سمینار درس را ارایه داد و حتی در امتحانات میان ترم و پایان ترم هم شرکت کرد. باید یاد گرفت خیلی از کارهای ایشان را. همه جلساتی که می رود گزارش می کند. هر روز timesheet می نویسد… من این صحبت ها و حرف های مغرضانه را در حمله شخصی به ایشان نمی فهمم.

  • خوشم میاد که جسارت نداری خودت را معرفی کنی. خوشم میاد که جمالی سر نتزسی داره. این مقاله را پارسال داد. دل شیر داره….راحت حرفش را زد هم به روحانی هم به جهانگیری و هم به سلبریتی ها…چند روز پیش فردوسی پور داشت می گفت خودرو رفته بالا…مدیری و جوان هم تو خندوانه نگران بودند…یکی نیست به این ها بگه که تبلیغ شارژ می کنید نتیجش همینه…خوشم میاد جسارت نداری که حتی اسمت را بذاری صنعت بانکی و پرداخت:))
   بخونید این مقاله تا بدونید ریشه حمله به فرزندی متعهد و وفادار به کشور چیه…
   بله یادمان نرفته نطفه آپ چطور بسته شد. این مقاله اقای جمالی باعث می شود که یادمان نرود. ناز قلمت اقای دکتر جمالی
   https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://namayande.com/news/137192/%25D8%25B1%25D8%25A6%25DB%258C%25D8%25B3-%25D8%25AC%25D9%2585%25D9%2587%25D9%2588%25D8%25B1-%25D9%2588-%25D9%2585%25D8%25B9%25D8%25A7%25D9%2588%25D9%2586-%25D8%25A7%25D9%2588%25D9%2584%25D8%25B4-%25D9%2585%25DB%258C-%25D8%25AF%25D8%25A7%25D9%2586%25D9%2586%25D8%25AF-%25DA%2586%25D9%2587-%25D8%25A8%25D9%2584%25D8%25A7%25DB%258C%25DB%258C-%25D8%25B3%25D8%25B1-%25D8%25A8%25D8%25A7%25D9%2586%25DA%25A9%25D9%2587%25D8%25A7-%25D8%25A2%25D9%2585%25D8%25AF%25D9%2587-%25D8%25A7%25D8%25B3%25D8%25AA&ved=2ahUKEwicp6KE-dvbAhWjsKQKHQnvBEYQFjAKegQIBBAB&usg=AOvVaw0lhpdlJisZoKuvOI2VpdcF

 • اگرچه بیان فردی موسوم به صنعت بانک و پرداخت بسیار تند و تا حدودی به دور از شان محافل علمی است _ که به احتمال بسیار زیاد در بازخورد ادبیات رایج، محاوره ای و کوچه بازاری نگارنده مقاله در مواجهه با نظرات مخالف است _ اما جان مطلب صحیح است.
  همانطور که در متن اشاره شده، تخصص و دانش دکتر جمالی فقط و فقط در حوزه هوش مصنوعی و خروجی های کاری ایشان تنها و تنها در حیطه بهبود کیفیت برخی زیر ساخت های بانکداری و پرداخت الکترونیک با بهره گیری از آمار و تا حدی ریاضیات پایه است.
  ورود بی قید و شرط ایشان به مباحث اقتصادی بدون هیچ پشتوانه و دانش تئوری علوم اقتصادی همانقدر پر اشتباه و حتی خنده دار است که دوگان سازی سیاهچاله ها در کیهان به نهاد های رگولاتوری بدون هیچ عقبه ای از علوم نجوم و خط مشی گذاری کلان.
  در نهایت آنچه که از راه پرداخت انتظار میرود آنست که انتشار مطالب از افراد را در حوزه های تخصصی خودشان مدیریت نماید، که در غیر اینصورت از اذهانی چنین مشوش، انتظار واگرایی، پراکندگی و عدم تمرکز به این وسعت دور از انتظار نخواهد بود!

   • فقط به دو اشکال کلیدی اشاره می کنم و و در صورت تمایل به طور مفصل این یادداشت قابل حلاجی هست؛
    بخش اول رو که عرض کرده ام، دوگان سازی سیاهچاله ها با نهاد های رگولاتوری! چه از دیدگاه فیزیک کوانتوم و چه از نظر اختر شناسی نوین، کارکرد و وظیفه ای که برای نهاد های رگولاتوری در خط مشی گذاری کلان تعریف شده است ارتباطی با سیاهچاله ها ندارند و هیچ رفرنسی وجود ندارد که این ادعا را حتی در حد یک فرضیه ی قابل بررسی عنوان کرده باشد؛
    و دوم : “در ادامه جمالی به تولید ناخالص داخلی کشور هم اشاره می‌کند و توضیح می‌دهد که با ۳ یا ۴ درصد بودن این تولید ناخالص و از طرفی نقدینگی بیش از ۲۵ درصد، در نهایت یک تورم ۲۰ تا ۲۵ درصدی سالانه نصیب ما شده است” این نتیجه گیری کاملا غلط است، مگر اینکه با فرائض و فرمول هایی غیر از علوم اقتصادی محاسبه شده باشد…

    • سیاه چاله ها که مثال بود برای درک بهتر و ساده کردن مطلب…
     بخش اقتصادی هم که طبق نظریه مقداری پول درست است.
     سیستم هم که متمرکز است و هر سیستم متمرکز نه مقاوم است نه قابل اعتماد و نه مقیاس پذیر که ان هم درست است
     بحث تورم و دلار هم درست است حتما باید از چشات بزنه بیرون که حس کنی تورم را و اینکه سیستم مشکل ساختاری داره

    • اتفاقا من که لذت بردم از سیستم سیاه چاله. بدون اینکه نوری دهد با قدرت قوانین منظومه ها و ستاره ها در مسیر درست قرار می گیرند. چقدر این شخص مطالب سخت و غیر قابل فهم را با مثال های ملموس قابل درک می کند.

  • جان مطلب درست است و حداقل گذشته نشان می دهد که صحبت ایشان در رابطه با تورم مزمن و بالارفتن حجم نقدینگی درست است. راهکاری هم که در مقالات در ۱۱ محور داده اند هم درست است. جالب است تا انجایی که من اطلاع دارم مقالات زیادی را هم با پژوهشکده پولی و بانکی به صورت سفارشی پیش برده اند. بهتر است جواب ایشان را با مقالات علمی بدهید.

  • والله من که خیلی منسجم دیدم مقاله ایشان را. ولی مطالب شما حتی در قضاوتو نقد درست نیست.‌توصیه می کنم به یک روانشناس مراجعه کنید.

  • به حرف کی گوش بده شما ؟ و الله من که متن شما را خواندم چیزی نفهمیدم. شما یک نقد ساده نمی توانی بکنید و دقیق و نقادانه صحبت کنید. آنوقت بیاید به حرف شما گوش دهد؟ بگو به حرف چه کسی باید گوش کند.
   تا آنجایی که من اطلاع دارم ایشان شنونده بسیار خوبی است و در محضر خیلی از اساتید دانشگاه و همچنین استادان صنعت تلمذ می کند و همین الان هم امکان ندارد اظهار نظری کند بدون اینکه حداقل با ۵ نفر قبلا طرح موضوع نکرده باشد و نتایج اولیه تحلیل هایش را تایید نگرفته باشد. همین الان می دانم جلسات منظم با اقای دکتر عبد الله زاده، اقای عبدالحمید منصوری، دکتر نوابی شیرازی، دکتر اعرابی دانشگاه تهران، آقای بهشتی روی و بقیه اساتید به نام صنعت و بانکی دارد.

  • حالا خوبه دانش ایشان را در هوش مصنوعی قبول دارید. خودش بنده خدا که اصلا ادعایی نداره.
   در مورد ارتباطش با کارولوکس هم همیشه می گه این شعر مولانا را می گه
   آب دریا را اگر نتوان کشید هم به قدر تشنگی باید چشید

  • ما شخصی مثل چمران را داشتیم که دکترا برق داشت. جنگ های نامتقارن را روی زمین پیاده کرد. اون فرق داشت چون در جنگ کشته شد. صحبت های اقای جمالی چه در حوزه دفاعی و چه بانکی و پرداخت درست است. در حوزه نظامی هم بحث پدافند غیرمتمرکز را مطرح و شبیه سازی کرد. به همه نشان داد که اگر راهکار متمرکز انتخاب شود کشور مثل عراق یک شبه از بین می رود. بین کسانی که کاملا متمرکز فکر می کنند و کسانی که کاملاراهکار جداگانه معرفی می کردند قرار گرفت و با شبیه سازی و مدلسازی عیب و ایراد هم دو روش را نشان داد و با ارایه راهکاری توزیع شده همه را توجیه کرد که راه عراق را نروند.
   صحبت های ایشان با توصیه های بانک مرکزی اروپا از نظر عملیاتی سازگار است.
   از نظر کسب و کار هم رشد شبه پول مشکل ساز شده که ان را هم داریم می بینیم. این هجمه ها یعنی چه؟ شخصی که در سه دانشگاه تراز اول این کشور درس خوانده حتما قابلیت های زیادی داشته است.

  • شما به جای توجه به تحلیل‌های ایشون، فقط رزومه ایشون براتون مهم شد؟
   معلومه هیچ درکی از تحلیل ایشون نداشتید.

  • اتفاقا من که لذت بردم از سیستم سیاه چاله. بدون اینکه نوری دهد با قدرت قوانین منظومه ها و ستاره ها در مسیر درست قرار می گیرند. چقدر این شخص مطالب سخت و غیر قابل فهم را با مثال های ملموس قابل درک می کند.

  • من با این شخص کار کرده ام.
   توصیه می کنم با این افراد تعامل کنید.
   رییس دانشکده برق دانشکده شهید ستاری جناب سرهنگ سامکن
   اقای دکتر رهبر سازمان هوافضا
   اقای دکتر اعرابی استاد دانشگاه تهران
   اقای دکتر عاروان دانشگاه صنعتی مالک اشتر
   اقای دکتر سامان عرفا سازمان هوافضا
   اقای دکتر فاطمی مفرد سازمان هوافضا…
   اقای دکتر نیلی رییس دانشکده برق دانشگاه تهران
   اقای دکتر زین العابدین نوابی شیرازی
   بازم بگم؟
   قدر زر زرگر داند و قدر گوهر گوهری

  • رزومه ایشان از سال ۹۰ تا کنون به روز نشده است یعنی فرصت به روز رسانی نداشته است. ولی تمامی موارد و همکاری با سازمان های نظامی و تدریس در دانشگاه های کشور مشاهده می شود. در اینترنت هم حداقل ۴ مقاله isi ایشان قابل مشاهده است که Impact factor بالایی دارند. از سال ۹۰ تا کنون هم که خودش را وقف سیستم بانکی و پرداخت کرده است و تنها در کنفرانس های داخلی مقاله داده اند و سعی کرده اند که همه را با هم هماهنگ کنند. حداقل سطح کیفی شبکه را بهبود داده اند.
   این مقاله ایشان را در سال ۲۰۰۹ مشاهده کنید. از بهترین ژورنال های دنیاست.
   expert systems with applications
   مقاله را مشاهده کنید ۴۸ تا مراجعه بهش شده !!!
   کار هم جالبه یک بخش از مغز را روی یک تراشه پیاده سازی کرده و یک سیستم غیر خطی را کنترل کرده

   https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0957417408006453
   صحبت های ایشان را باید جدی گرفت وقتی شرکت خدمات با z10 نتیجه نمی گیرد و با تغییر timeout با تحلیل ایشان می گیرد.

  • ایشان در یک جمله یک مدل ساز است و راحت می تواند مدل کند. مدل های آماری، رفتاری، شناختی و رفتاری.
   بنده خدا اصلا رزومه اش را به روز نکرده این سال ها…یعنی وقت نکرده که این کار را بکند….ولی رزومه اش تا سال ۹۰ هم در اینترنت هست …البته فکر کنم بخش هایی از کارهایش هست…همیشه یک مثل از آقای دکترمجید نیلی احمد آبادی مطرح می کرد که نباید دیگران بفهمند چقدر باهوشی و باسوادی و گرنه کاری که می خواهی انجام بدی را نمی تونی انجام بدی. به خاطر همین یک رزومه داشت هر دفعه ۸۰ درصدش را پاک می کرد بسته به موضوع یا مساله روی میز و بعد می فرستاد. اثر گذاری برایش خیلی مهم تر بوده همیشه و واقعا باید یاد گرفت که چطور مسایل واقعی را با مدل های ریاضی و آماری حل می کند.

 • سلام
  دکتر جمالی سابقه تدریس در دوره دافوس را ندارند؛ به نقل از مطلعین ایشان تنها در ارائه چند جلسه محدود دروسی نظیر مدار منطقی فعالیت داشته، در حالی که دوره دافوس یک دوره تخصصی برای امرای ارتش است
  متاسفانه برای محمد رضا بین واقعیت و برداشت اش واقعیت فاصله زیادی هست؛
  این در مورد ارتباطش با مرحوم پروفسور لوکس هم صدق می کنه
  حمید صنیعی
  دانشگاه تهران
  H.saneie@ut.ac.ir

  • میشه بگید شما به عنوان یک استاد تئاتر آقای دکتر جمالی را از کجا می شناسید ؟ چقدر سطح صمیمت بین شما و ایشان است که ایشان را با نام کوچک صدا می کنید؟ می شه بگویید تخصص شما در حوزه پرداخت چقدر است و تئاتر با پرداخت و بحث های پدافندی چه ارتباطی دارد ؟ میشه رابطه خودتان را با مرحوم کارلوکس بفرمایید و بگویید آقای دکتر کارولوکس که در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران درس طراحی درس می داد چطور بین رشته ای کار می کرد و طرز تفکر ایشان را تبیین بفرمایید ؟

  • اخه برادر من …تو که اصلا کارت هنره…وقتی که اپ دانش بنیان می ره فرودگاه اجاره می کنه استاد دانشکده هنر هم اینگونه غیر مستند حرف می زنه
   من استاد خواجه نصیر هستم و اسمم روی یکی از مقالات ایشان هست. ایشان به قول دکتر عبد الله زاده بارفروش یادگار مرحوم پروفسور کارلوکس هستند. من به شما نامه می زنم و توصیه می کنم از جناب اقای دکتر جمالی رسما عذر خواهی کنید. توجه کنید که ایشان می تواند رسما از شما شکایت کند به خاطر اظهار نظر شخصی و بدون پایه و اساس

  • دارد اقای دکتر …قهرمانی تکواندو هم دارد…آدم چند بعدی است و عمیق…حداقل یک رتبه سوم و دوم ایشان را من می دانم و در پلی تکنیک هم در مسابقات دانشجویی و کشوری همیشه رتبه یک تا ۳ می اورد.

  • بزنید emotion on fpga مقاله ایشان با مرحوم پروفسور کارلوکس و پروفسور نوابی و اقای ارش ارامی که فارغ التحصیل epfl است و اقای دکتر ده یادگاری که الان استاد خواجه نصیر است می اید

  • مدار منطقی!!!
   ایشان در سالی که من دانشجوی لیسانس بودم به عنوان دانشجوی دکترا و به دستور دکتر جبه دار درس data structure درس دادند. شمیم طاهری که الان انگلیس هست و قبلا هم پژوهشکده پولی و بانکی است هم بود تو آن کلاس…
   مسلط، بدون اسلاید، همه کدها را می نوشت، ادم حس می کرد سی ال ار اس را این شخص نوشته و کتاب هورویتز را

  • دوره دافوس برای ژنرال هاست اقای دوکتور!!! بروید اول مطالعه کنید. هر کس بخواهد از سروانی به سرگردی و سرهنگی ارتقا پیدا کند باید این دوره را بگذراند. امرای ارتش!!!

 • سیاهچاله یک جرم عظیم هست. یعنی بانک مرکزی در کهکشان فضای بانکی باید عظیم باشد و همه بانکها دورش بچرخند؟ به نظر بنده برعکس! باید سبک چابک و ناظر باشه. این قیاس آقای جمالی صحیح نمی تونه باشه

  • قیاس جمالی از بانک مرکزی یک نهاد جذب کننده منابع اقتصادی است، همونطوری که بارها در صحبت هاش به این موضوع اشاره کرده؛ و از اونجایی که گوشش بدهکار فرمایشات هیچ کدام از خبرگان صنعت بانک و پرداخت نیست، روی این ادعا اصرار می کنه
   در نتیجه این مسئله وقتی با خوندن یک مجله و یا یک پست در تلگرام با مفهوم سیاهچاله آشنا میشه، اولین موضوعی که به ذهنش میاد همسان سازی سیاهچاله با بانک مرکزی است که منابع را جذب می کنند و چیزی از آنها خارج نمیشه
   اگرچه چنین استدلالی بی نهایت سبک و فاقد ارزش علمی ئه، اما از طرف دیگه قابل تحسین هم می تونه باشه که بر مبنای یک سری فرض غلط در نهایت استدلالی غلط تر هم نتیجه شده ولی به هر ضرب و زوری به استدلال انجامیده
   خلاصه امر اینکه، جمالی اگر یک هزارم اون وقتی رو که میذاره برای حرف زدن، برای گوش کردن و مطالعه کردن بذاره و تلاشش رو بکنه توی مسائل عمیق بشه، ممکنه خروجی های ارزشمندتری از خودش به جا بذاره

   • توصیه شما به آقای دکتر جمالی جالب بود. من که تا الان شخصی ندیده ام اینقدر عمیق و سریع مطالعه کنه. پسر جان از نزدیک باید باهاش کار کنی تا یک کم مغز چاقت را حرکت بده.

   • خودت را دقیق معرفی کن بیشتر بشناسیمت سلمان خان
    ببینیم کی هستی و از کجا هستی و در کدام صنعت هستی برادر ؟
    معرفی کن و سعی کن شناسنامه داشته باشی

   • اشتباه می کنی تعبیر اقای دکتر درست است. سیاه چاله نوری منعکس نمی کند و وجود او حس نمی شود. با قوانین کار خودش را می کند. نه اینکه سیف و حکیمی و کریمی و بهمنی هر روز خودشان را Present کنند و وعده و وعید بدهند و ملت را به سخره بگیرند.
    اقای دکتر اگر فنی صحبت کند می گویید که فنی صحبت کرده.
    اگر مثال بزند و از دوگانی صحبت کند می گویید که دانشمند نجوم است !!!
    دست بردارید و بروید نگاه کنید با گالیله و کوپرنیک و پاستور چه کردند و ما داریم با اقای دکتر جمالی هم همان برخورد را می کنیم.
    حسادت کافی است.
    فتبارک الله احسن الخالقین
    یک مقدار انسان باشید و شرف داشته باشید.

   • الان وضعیت درستی داریم ؟ بانک مرکزی سبک است ؟ الان یک رگولاتور است ؟ قدرت بانک مرکزی به قوانینش باید باشد و قدرت نظارت و استفاده مناسب از فناوری در قانون گذاری و نظارت. نه سیستم بیل و کلنگی شتاب و شاپرک که دستی دارند کنترل بار انجام می دهند و یک سیستم درست اطلاعاتی هم از داده ها ندارند.

   • البته در واقع متاسفانه بانک مرکزی یک جای جذب کننده است و با سو استفاده از قدرت و موقعیت مشکلات ارزی و نقدینگی و بانکی و اقتصادی زیادی را برای کشور ایجاد کرده است. تعبیر شما درست است بانک مرکزی الان اینگونه است ولی نظر اقای دکتر حالت ایده ال است.

   • ایشان در فیزیک در حد خودش کاملا مسلط است وبیشتر از تو و خیلی از فیزیک دان ها فیزیک را می فهمد. هم فیزیک و هم سایبر فیزیک را. یکی از جنبه های علاقه مندی ایشان سیستم های سایبر فیزیکی است. بهتر است بدانید که ایشان در یکی از امتحانات فیزیک ۲۲ از ۲۰ شد و نمره بعدی کلاس ۱۱ بود.
    در دوره دکترا هم به عنوان نفر اول وارد دوره دکترا شده است و با توجه به اختلافش با نفرات بعدی هیچ کدام طبق قوانین دانشگاه تهران نتوانستند در سال ۸۳ وارد رشته شوند چون باید ۸۰ درصد نمره نفر را کسب می کردند و یا ۵۰ درصد کل را که با توجه به اختلاف آقای جمالی تنها ورودی سال ۸۳ دانشکده فنی در رشته هوش ماشین و رباتیک ایشان بود. در ضمن دو یا سه درس را در کنکور ورودی ۱۰۰ درصد زدند. کمی تحقیق کمی شعور. کمی فکر… مهم تر از همه کمی اخلاق…نباید فکر کنید این شخص با کسی مشکل شخصی دارد. باید اصلاح کنید خودتان را

    Cyber Physical Sytems
    کمی مطالعه کن پسر جان

  • اتفاقا الان این وضعیت وجود داره و نظر اقای دکتر این است که مثل سیاه چاله ها که نوری از خودشان تشعشع نمی کنند تنها با قوانین درست مشابه این نظم ایجاد گردد و بانک ها و شرکت های پرداخت در مسیر درست حرکت کنند. ایشان برای تبیین مطلب به زبان ساده این مثال را زده اند و درک مساله را ساده تر کرده اند.
   مقایسه کنید با رفتارهای رگولاتورها که هر کدام می خواهند متولی کل یک کار باشند و تداخل اجرا و نظارت و قانون گذاری و تضاد منافع ایجاد می شود.

   • من رفتم عملیات H3 و ساخت پناهگاه های F14 را مطالعه کردم. چقدر با مزه بود. جدی حالا فرض کنیم این شخص تخصص نداره اگر ما مورد حمله قرار بگیریم مشکلی ایجاد نمیشه؟ حاضرند خدمات و بانک مرکزی تضمین بدند؟ اصلا تهران زلزله بیاد چی میشه؟

 • سلام،
  عملا این بار اولی نیست که این گونه هجمه ها به سمت آقای دکتر جمالی روانه می شود، آقای دکتر سالهاست عادت کرده اند که یه عده چنین جو ناروایی رو علیه ایشون راه اندازی کنند.
  غالبا هم مشخصه که این جریانات از کجا آب می خوره و برای ما که در کنار ایشون کار می کنیم هم این موضوع واضح هستش.
  خوب مردم حرف زیاد می زنند، عملا این بد دلی ها یا ناشی از حسادت هستش و یا ناشی از شکست و چون نبض افزار بارها اعلام کرده که به کیفیت زندگی می اندیشد، هرکدام از عزیزانی که نسبت به این یادداشت نقد علمی و منطقی دارند، با کمال میل پذیرا خواهیم بود که چه به صورت حضوری و چه به صورت مجازی گفتگویی داشته باشیم.
  سپاس فراوان

 • خیلی جالب است که دکتر جمالی مطلبی در مورد مقاومت پذیری و استقامت شبکه بانکی نوشته است و نقدها به شخصیت ایشان می شود؟
  اینکه در فلان دوره تدریس داشته یا نداشته یا شاگرد پرفسور لوکس بوده یا نه هیچ ارتباطی به نقد مطلب ایشان ندارد
  به نظر می رسد تعدادی از پاسخ ها، در جواب انتقادهای ایشان در حوزه های دیگر است
  اینکه نویسنده از تمثیل و شبیه سازی پدیده ها استفاده کند کاملا در جذاب کردن ارایه مطالب طبیعی است
  و حتی ممکن است غلط باشد اما باز هم به نظر من کل محتوای این مقاله درست است

  • غلط نه غلط نیست. به قول آقای باکس این جمله طلایی را باید همیشه در نظر گرفت.
   همه مدل ها غلط هستند ولی بعضی از آن ها مفیدند. من تا الان تشبیه بهتری از رگولاتورها ندیده ام اگر دوستان شنیده اند بگویند. این جووونک ها که می گویند اصلا هیچی نباشه !!! مگه میشه هیچی نباشه و تو صنعت پرداخت و بانکی فعالیت در مقیاس بزرگ انجام داد.
   تعبیر جمالی از این ها هم جالبه که می گوید تا وقتی کوچک هستند مثل سیارک های سرگردانند ولی از حدی بزرگتر شوند باید مثل یک سیاره که دور ستاره ای می گردد در مدار درست قرار گیرد.

 • مقاله معروف ایشان را مطالعه کنید و ببینید بعد از گذشت یک و نیم سال چه اتفاقی در مملکت افتاد. صحبت های این شخص را جدی بگیرید. با یک موشک کروز وقتی سایت خدمات انفورماتیک نشان رفت و کل مملکت مختل شد دیگر دیر شده که فکر چاره باشیم. دلار رفت بالای ۵۰۰۰ تومان دقیقا همان موقعی که ایشان گفته بود. شخص می فهمد چه می گوید احترام بگذارید به یک آدم با این همه سابقه درخشان.
  http://way2pay.ir/59731

 • من در مقطع دکترا دانشجوی درس سیستم های الهام گرفته شده از طبیعت ( bioinspired systems) بودم…معرکه بود. حیف که دیگر تدریس نمی کند فقط دو سال اول که مرحوم کارلوکس مرحوم شده بودند درس دادند. اگر سر ان کلاس بودید چه می گفتید. نکته جالب برای من تسلط فوق العاده زیاد ایشان در ریاضی بود که برای هر روش یک تابع انرژی تعریف می کرد.
  افتخار باید کرد به ایشان

 • دارد اقای دکتر …قهرمانی تکواندو هم دارد…آدم چند بعدی است و عمیق…حداقل یک رتبه سوم و دوم کشوری ایشان را من می دانم و با این شخص کار کرده ام. تعداد سیلندرها ما شا الله بالاست.
  توصیه می کنم با این افراد تعامل کنید.
  رییس دانشکده برق دانشکده شهید ستاری جناب سرهنگ سامکن
  اقای دکتر رهبر سازمان هوافضا
  اقای دکتر اعرابی استاد دانشگاه تهران
  اقای دکتر عاروان دانشگاه صنعتی مالک اشتر
  اقای دکتر سامان عرفا سازمان هوافضا
  اقای دکتر فاطمی مفرد سازمان هوافضا…
  اقای دکتر نیلی رییس دانشکده برق دانشگاه تهران
  اقای عباس خسروی سازمان هوافضا
  اقای دکتر زین العابدین نوابی شیرازی
  بازم بگم؟
  قدر زر زرگر داند و قدر گوهر گوهری پلی تکنیک هم در مسابقات دانشجویی و کشوری همیشه رتبه یک تا ۳ می اورد.

 • خوب ایشان به عنوان استاد درس هوش مصنوعی گسترده دید سیستمی خوبی دارند و لازم است هشدارهای ایشان جدی گرفته شود. مساله نقدینگی مساله ای است که از طرف اقتصاددانان هم مطرح است و البته ایشان به جای آن ها دارد به صورت جعبه سفید به مساله نگاه می کند. به نظر من که درست است و خوب همانطور که شقایق و گوزن به هم ربط دارند شورش های اجتماعی و سو استفاده آقای ترامپ از مشکلات نقدینگی کشور و تبلیغات بی حساب کتاب شرکت آپ هم به هم ربط دارد. باید توجه کنیم که آپ و امثال آن در حال نابود کردن کشور هستند و خوب وقتی هم در برابر استاد در کارزار علم و منطق و بانکداری و پرداخت کم می آورند دست به تخریب شخصیت علمی ایشان می کنند.

 • و الله من در دبیرستان علامه حلی سال ۷۸ شاگرد ایشان در درس پژوهشی بودم و به ما برنامه نویسی شبکه یاد می یاد. یادش بخیر ipx و spx روی novel netware. بعد ها یک بار دانشکده فنی دوره لیسانس بودم ایشان را دیدم که دانشجوی دکترا بود. دکتر شهاب جوانمردی که الان مدیر عامل فناپ است و اقای فربد رزاری هم در آن تیم بودند. آقای جمالی آن موقع جوانترین بود ولی ما که دبیرستانی بودیم یک برنامه چت نوشتیم فکر کنم خیلی از لیسانس ها هنوز نمی تونند یک برنامه تحت شبکه بنویسند.

 • در دنیای اطلاعات زندگی می کنیم آقایی که ادعای استادی دانشگاه تهران داری که به احتمال زیاد هم یکی این ای دی را برداشته و به نام ایشان و با ارایه اسم دانشگاه تهران نظر داده
  یک جستجوی ساده انجام دهید هنوز بخش هایی از رزومه مرحوم کارولوکس در اینترنت هست.
  می توانید نام آقای جمالی را در چندین مقاله ایشان ببینید.
  گوگل اختراع شده چرا رفتی از این و آن پرسیدی :))
  https://dblp.uni-trier.de/pers/hd/l/Lucas:Caro
  این لینک را ببینید و اسم آقای جمالی را بزنید ملاحظه خواهید کرد.
  خوبی دکتر جمالی این است که همه مسیرها را برای همه بسته است :))
  آفرین به این محقق پرتلاش

 • خوب ما متاسفانه دوست داریم آدم ها تو چارچوبی باشند که ما می پسندیم. بهتر است تحقیقی در مورد ژوزف فوریه بکنیم که استاد ریاضی دانشگاه بود و در زمان ناپلئون فرماندار شد و چند بار هم ترور شد. آقای دکتر جمالی این مسیر را ترجیح داده و وقتی با او صحبت می کنیم که حس می کند از این حد و از این مسیر بهتر در زندگی اش نمی توانسته طی کند.
  خودش که خوشحاله تو عکس هم که معلومه. بقیه ناراحتند من نمی دونم چرا. شاید از خندش لجشون گرفته.

 • بزرگان زاده نمی شوند ساخته می شوند.
  آفرین به همه اساتیدش مرحوم کارولوکس، دکتر پدرام، دکتر عبدالله زاده بارفروش، دکتر کاتبی، دکتر صادقیان
  آفرین به توسن
  آفرین به دانشگاه تهران
  به دانشگاه شیراز و دانشگاه صنعتی امیرکبیر
  کاش این همه که می روند صد تا مثل جمالی هم می ماندند و آستین ها را بالا می زدند و اینگونه می جنگیدند…
  بدون ادعا… بدون خستگی…بدون انتظار…

 • اقای جمالی هر ساله حدود ۱۰۰ نسخه کتاب هنر همیشه بر حق بودن را به کارشناسان صنعت و مدیران هدیه می کند. تازه می فهمم ایشان چه هوشمندانه بحث و جدل را از هم جدا می کند. روش برخورد دوستان دقیقا شخصی سازی است چیزی که شوپنهاور ان را یک روش جدل می داند و چند صد سال پیش بیان کرده است. اقای دکتر جمالی خدا را شکر context صنعت پرداخت و بانکی را از سال ۷۹ می شناسد و نسبت به این سمپاشی ها و تخریب شخصیت ها مقاوم است.
  یادم نمی رود چطور یکی از مدیران بد دهن و بی تربیت بانک مرکزی را ادب کرد به طوری که آن شخص سه سال است در هیچ گروه تخصصی صحبت نمی کند.
  به او گفت وقتی با سیکل می ایید بانک مرکزی بهتر از این نمی شود وقتی ان شخص به او توهین کرد.
  او این روزها را می دید از سه سال قبل. خیلی دوست دارم تحلیلی برای امسال بدهد…من که خیلی نگرانم.

 • تا نصف ایران را با شارژ فروشی و شتاب و خدمات به باد ندید که ظاهرا ول کن ماجرا نیستید شماها…
  صم بکم عمی لایرجعون
  شما ها را می فهمم که اینگونه اظهار نظر می کنید. از جمالی تعجب می کنم که چرا آب در هاون می کوبد و اصلا صحبت می کند.

 • این شعر تقدیم به آقای دکتر جمالی و ذهن نافذ و بیان شیوایش. همه مطالب را خواندم و چیزی جز این شعر زیبا را وصف حال ایشان ندانستم.
  کفر چو منی گزاف و آسان نبود
  محکم تر از ایمان من ایمان نبود

  در شهر یکی مسلمان آن هم کافر
  پس در همه شهر یک مسلمان نبود

  تنها مسلمان شهر طاعون زده پرداخت و بانگی:))

 • صحبت های. جمالی مبتنی بر روش های طراحی و استفاده مناسب از design pattern ها در معماری شهری و کشوری کاملا صحیح است. ما از best practice ها استفاده نکرده ایم. یک چیزی ساخته ایم تحمل هیچ نقد و تحلیلی هم نداریم.

 • یک جوری می شد بر می گشت دانشگاه یکی دو نسل دیگه می ساخت بهتر بود. ارایه درس هایی مانند طراحی پیشزفته و سیستم های سایبرفیزیکی که کسی را نداریم درس بده تو دانشگاه های بزرگ.
  اخه این صنعت فاسد چی داره که این شخص داره اینطوری توش کار می کنه. هم خودش را اذیت می کنه هم دوستان فاسد و غیر قابل اصلاح صنعت را. سه تا مقاله تو یک هفته برای چی که اسهال بگیره مغز دوستان. این صنعت یادگرفته غذای سالم نخوره. اصلا حالش بد میشه با اصلاح‌. ول کن اقا…
  خدا بیامرزه مرحوم نگار میرعلایی را…که از دانشگاه رجایی با تلاش اقای دکتر جمالی فرصت رشد یافت و بعد هم بهشتی و بعد هم رفت cambridge. من نمی فهمم آدمی که می تونه به این خوبی پرورش بده تو این صنعت کثیف می خواد چه کار کنه؟ اقا یک ذره کیفیت بهتر شد و تازه کثافت کاری تو صنعت بیشتر شد..‌الان هم این صنعت را باید رها کرد تا با مغز بخوره زمین.

 • کتاب. بی شعوری. را بخوانید می فهمید با این روش نقد کردن مظهر کامل یک بی شعور هستید به خصوص نفر اولی که کامنت گذاشته
  خیای دوست داشتم‌ یک متن در مورد حتی گوزن می نوشتی ولی می نوشتی
  سهراب خوب رابطه شقایق و گوزن را گفته
  تا شقایق هست زندگی باید کرد
  ربط شقایق و گوزن را وقتی نفهمیده ای این مقاله را می فهمی؟

 • همین که این مقدار هجمه و تخریب شخصی در مطالب دوستان منتقد آمده یعنی آقای دکتر جمالی دست روی موضوع درستی گذاشته است و البته طبیعی است که برخی عزیزان به هر شیوه ای متوسل شوند برای آدرس های غلط دادن، امروز بیش از بیست سال است که صنعت بانکداری و پرداخت در یک دایره بسته و در میان گروه معدودی دست به دست می شود و علیرغم نتیجه انبوه شکست ها، ورشکستگی ها و زیان های پیدا و پنهان عملکرد این عزیزان کماکان تلاش می کنند تا کسی وارد این جعبه سیاه نشود، ولی به گمانم کمی دیر شده است، روزگار مخفی کاری و خود گویم و خود خندم سپری شده است، همه ما باید پاسخگوی زیان رفتارها و تصمیمات مان باشیم. بخصوص کسانی که از جیب مردم خرج اشتباهات مدیریتی و تصمیم گیری اشان را می دهند.

  معماری شبکه بانکی ایران با دخالت و دسیسه فروشندگان سخت افزار و کارت انجام شده است و وجود ده ها و صدهاهزار تجهیزات بلا استفاده و بی مصرف در کل شبکه، تعداد نا متعادل کارت های صادره و بی استفاده و موفقیت هر اقدامی که در طی آن شبکه به لحاظ سخت افزاری توسعه یابد نه الزاما کاربردی و نرم افزاری و شکست اغلب خدمات مبتنی بر نرم افزار یا خدماتی که موجب رضایت مشتری نهایی می شود گواه همین ادعاست.

 • از آنجایی که تعدادی از کامنت‌های ارائه شده در گزارش، با نام‌هام افراد مختلف ولی با آی‌پی یکسان مطرح شده، مطمئنا فردی داره از اسامی افراد سوء استفاده می‌کنه بر علیه دکتر جمالی در نتیجه بسیاری از ادعاهای مطرح شده در قالب کامنت در این مطلب فاقد اعتبار و صلاحیت هستند و مجبور هستیم این کامنت‌هایی که با آی‌پی یکسان ولی با نام حقیقی افراد مختلف ارائه شده را حذف کنیم.
  به نظر میاد یک نفر میخواد با دکتر جمالی تسویه حساب شخصی بکنه.

دیدگاهتان را بنویسید