بانک‌ها

بانکداری الکترونیک، مدل ها و راهکار ها

نوشته شده توسط رضا قربانی

در کشور ما و با تلاش بسیاری از کسانی که عاشق این کشور و مردمش هستند، پیشرفتهای فراوانی در زمینه خدمات بانکداری الکترونیک انجام شده است. متاسفانه هنوز با استانداردهای کشورهای توسعه یافته فاصله داریم. اما این همه ماجرا نیست؛ از امکانات موجود هم درست استفاده نمیکنیم و این مشکلب است که گریبان صنعت بانکداری الکترونیک ما را گرفته است.

راهکارهای بانکداری متمرکز

صنعت بانکداری با مدلهای جدید کسب و کار، کانالهای جدید، سرویسها و محصولات متنوع روبروست. افزایش رقابت و توجه به مشتری مداری دربانکها از یک سو و سیاستهای بانک مرکزی ازسوی دیگر باعث شده است تا همه بانکهای کشور نیاز به راهکارهای بانکداری متمرکز و منعطف را بیش از پیش احساس کنند.

راهکارهای پرداخت

سنگ بنای بانکداری الکترونیک راهکارهای بانکداری متمرکز است. اما آن بخشی که مشتریان بانک ممکن است بیشتر با آن سرو کار داشته باشند پرداخت است. به همین دلیل بانکها علاوه بر سامانه بانکداری متمرکز از سامانه جامع پرداخت یا کارت هم استفاد میکنند. پیدایش ابزارهای نوین در صنعت بانکداری به همراه تقاضای روزافزون مشتریان برای دستیابی به خدمات آسانتر بانکی، این صنعت را دچار تحولی شگرف نموده است. حضور شعب مجازی در قالب بانکداری الکترونیکی، ارمغان جدید فناوری اطلاعات برای دنیای بانکداری و پاسخ به این تقاضای جدی است. در این میان خدمات کارت به عنوان پرطرفدارترین و کاربردیترین خدمت بانکداری مدرن شناخته شده است.

بانکداری مجازی

راهکارهای بانکداری مجازی شامل اینترنت بانک، تلفن بانک، موبایل بانک، ایمیل بانک، مدیریت کانال، درگاه پیام و … است. کاربرد فناوری اطلاعات در بانکداری نوین، ارائه خدمات شبانهروزی در دورترین نقاط را تبدیل به یکی از ابتداییترین خواستههای مشتریان نموده و نپرداختن به آن منجر به به حذف بانکها از عرصه رقابت خواهد شد. ارائه خدمات بانکداری مجازی، علاوه برافزایش خشنودی مشتریان در کاهش هزینهها و افزایش سود بانکها تاثیر مستقیم داشته و هزینههای اجتماعی ناشی از تخصیص نادرست منابع را به حداقل خواهد رساند. به این ترتیب مشتریان قادر خواهند بود تا در هر ساعت از شبانه روز، سبد کاملی از خدمات بانکی را در حداقل زمان ممکن و در بستری امن و سهلالوصول دریافت کنند.

درباره نویسنده

رضا قربانی

رضا قربانی هستم؛ بنیان‌گذار شبکه راه پرداخت؛ یک B2B Digital Media در حوزه فین‌تک ایران. با کمک همکارانم کتاب‌هایی درزمینهٔ فین‌تک منتشر کردیم، مثل بانک ۳.۰، بانک دیجیتال، بانکداری مجازی، گسست بانک‌ها، دانشنامه پرداخت و بانکداری الکترونیکی و چند کتاب دیگر. انتشار این کتاب‌ها علاقه شخصی من است که افراد بیشتری با فین‌تک آشنا شوند. سردبیر ماهنامه عصر تراکنش هم هستم که به‌صورت تخصصی درزمینهٔ فین‌تک منتشر می‌شود. تولید ویدیو و پادکست یکی دیگر از کارهایی است که با کمک همکارانم انجام می‌دهم. روزنامه‌نگاری با آفتابگردان همشهری در من شروع شد و با گنبد کبود ابرار جدی شد و در روزنامه شریف به نتیجه رسید. در رسانه‌هایی مثل عصر ارتباط، پیوست، دنیای اقتصاد و تجارت فردا، مدیریت ارتباط و چند جای دیگر چیزهایی نوشته‌ام و در هفته‌نامه شنبه دبیر صفحه فین‌تک هستم. اگر می‌خواهید بیشتر درباره من بدانید لطفا وبلاگ مدیر رسانه را ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید