آیا بانک آینده همان بانک تات است؟

2

۲۵ درصد از سهام بانک آینده برای نخستین‌بار در فرابورس عرضه شد اما به گفته مدیرعامل فرابورس، بانک آینده یک بانک جدید است و برخلاف تصور عمومی جایگزین بانک تات نیست.

به گزارش همشهری، جنجال برسر ادغام بانک تات با مؤسسه‌های مالی اعتباری صالحین و آتی در ابتدای سال‌جاری به تیتر رسانه‌ها بدل شد. پس از مدتی نام بانک آینده برای بانک تات برگزیده شد و حتی مسئولان بانک مرکزی در نیمه نخست سال در اقدامی عجیب اعلام کردندکه همه تابلو‌های بانک تات باید به بانک آینده تغییر کند.

 

ادغامی که دلیلش شفاف نشد

ادغام بانک تات موضوعی بود که از سوی بانک مرکزی دنبال می‌شد و هرگز دلایل ادغام این بانک با دو مؤسسه مالی و اعتباری دیگر به‌طور شفاف از سوی بانک مرکزی اعلام نشد. اما روز گذشته با عرضه دو میلیارد سهم از سهام بانک آینده -معاد‌ل۲۵درصد- در فرابورس مشخص شد که بانک آینده جایگزین بانک تات نیست و این دو بانک هرکدام هویت مستقلی دارند چرا که ترکیب سهامداران این دو بانک کاملا از هم متفاوت است و مشخص نیست تکلیف سهامداران بانک تات چه خواهد شد.

 

شروع بانک آینده

آخرین اطلاعات نشان می‌دهد؛ هیأت مؤسس بانک آینده که شامل ۳۰سهامدار حقیقی و حقوقی است ۶۰۰میلیارد تومان از سرمایه این بانک را تأمین کرده و قرار است با عرضه ۲۵درصد از سهام این بانک در فرابورس ۲۰۰میلیارد تومان دیگر از سرمایه این بانک تأمین شود تا نهایتا با تأمین ۸۰۰میلیارد تومان سرمایه مقدمات فعالیت این بانک فراهم شود.

 

تکلیف سهامداران چیست؟

نکته‌ای که وجود دارد این است که بانک مرکزی موافقت کرده است هیأت مؤسس این بانک ۳۰۰میلیارد تومان از آورده اولیه خود را نقدی و۳۰۰میلیارد تومان را غیرنقدی تأمین کنند، به این معنا که مؤسسان این بانک تاکنون ۳۰۰میلیارد تومان نقدینگی برای سرمایه اولیه این بانک تأمین کرده‌اند. اما پرسش‌هایی که اکنون باقی مانده این است که اولا تکلیف سهامداران بانک تات چه می‌شود؟ و دوم اینکه آیا بانک تات ادغام می‌شود یا منحل؟ و نهایت اینکه در حال حاضر بانک تات به چه عنوانی در سیستم بانکی فعالیت می‌کند؟

 

بانک آینده هیچ ربطی به بانک تات ندارد

در همین رابطه امیر هامونی مدیرعامل فرا‌بوس ایران در گفت‌وگو با همشهری درپاسخ به این پرسش که آیا بانک آینده همان بانک تات است، گفت:خیر، بانک آینده یک بانک جدید‌التاسیس است و هیچ ربطی به بانک تات ندارد. وی افزود:هیأت مؤسس این بانک کاملا مشخص است و این بانک مؤسسان اولیه خود را دارد که ۶۰۰میلیارد تومان از سرمایه اولیه این بانک را تأمین کرده‌اند و قرار است ۲۰۰میلیارد تومان ازاین رقم هم از طریق بازار سرمایه و مشخصا فرابورس تأمین شود. وی در پاسخ به این پرسش که تکلیف سهامداران بانک تات چه خواهد شد، گفت:بانک تات باید مجمع هیأت مؤسس خود را برگزار کند و در این مجمع تصمیم نهایی در مورد انحلال یا ادغام بانک تات گرفته شود.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

لیسانس زبان و ادبیات انگلیسی؛ سردبیر سایت راه پرداخت؛ نویسنده و تحلیلگر حوزه بانکداری و پرداخت الکترونیک؛ علاقمند به عکاسی خبری

۲ دیدگاه

  1. بازنشسته بانک ملی در

    دوست عزیز شما با بررسی اختلاس شهرام جزایری و مه آفرید و گروه آریا خواهید دید که نحوه عمل مجرمانه یکسان است و هر دو مورد در بانک ملی و توسط علی اکبر اصغری از مدیران ارشد طراحی شده است در مورد اول علی اکبر اصغری رییس اعتبارات بانک ملی و در مورد دوم عضو موظف هیات بانک ملی است بعد از فرار خاوری علی اکبر اصغری رییس هیت مدیره بانک تات میشود!!!
    خاوری تحت تعقیب اینترپل، شهرام جزایری در زندان و مه آفرید پای چوب دار، آفتابه دزدهای این داستان هستند.
    و حالا مهرگان

  2. سلام پدر من کارمند بانکملی است من هم کارمند بانک ملی شدم در تمامی سالها خدمت پدرم کسی جز پاکدستی و خدمت دلسوزانه از او بیاد نمیاورد و کلمه اعتماد در شعار بانک ملی اینچنین به آیندگان رسید ولی افرادی که خشت اول را بر زدوبند و … قراردادند بطوریکه هر جا کلمه اختلاس باشد از قبیل شهرام جزایری مه آفرید آریا و شعبه دبی بانکملی و شعبه کیش و تات نام افرادی مثل علی اکبر اصغری میدرخشد و مدیران بانک ملی هم از این افراد دفاع میکنند و در پس این اقدامات شعار بانک را تغییر میدهند ,خاوری را فراری میدهند واقعا چراآ

یک نظر دهید

WP-SpamFree by Pole Position Marketing